אולמרט: תגובה על הפיגוע בכיסופים בוא תבוא

ראש הממשלה אמר אמש כי התגובה שבוצעה לאחר פיצוץ המטען שבו נהרג חייל צה"ל היתה נקודתית, ואינה מהווה תגובה ישראלית לארוע החמור • לדבריו, "אין לנו כל הסכמים עם ארגוני הטרור, ושמרנו לעצמנו את החופש להמשיך ולבצע פעולות בתגובה להתקפות עלינו"

ראש הממשלה אהוד אולמרט התייחס אמש (שלישי) בכנס מנכ"לים של משרדי הממשלה בירושלים לפיגוע בגבול עזה, שבו נהרג אתמול חייל צה"ל. "התגובה שהיתה היא תגובה נקודתית לנוכח המצב בשטח, אך התגובה אינה מהווה תגובה ישראלית לאירוע החמור. תגובה כזו בוא תבוא", אמר אולמרט.

"לא בכדי אמרנו שוב ושוב שהפסקת האש היא שברירית ושארגוני הטרור עלולים להפר אותה", הוסיף אולמרט, "אין לנו כל הסכמים עם ארגוני הטרור ושמרנו לעצמנו את החופש להמשיך ולבצע פעולות בתגובה להתקפות עלינו".

גורמים בסביבתו של ראש הממשלה הבהירו כי הפיגוע מהווה הפרה חמורה של כל ההבנות שהושגו בתיווך מצרים.

המחבלים שפוצצו אתמול את ג'יפ הסיור של צה"ל דאגו לתעד את האירוע ולשדר אותו ברשת הטלוויזיה של חמאס. בתמונות ניתן לראות באיזה מרחק קטן מהגדר נמצאים המחבלים, שצפו מקרוב בפיצוץ הקטלני.

בתקרית נהרג גשש של צה"ל ונפצע באורח קשה קצין גששים. שני חיילים נוספים נפצעו באורח קל. מדובר היה בסיור שגרתי של הגששים וכוח מגדוד חרוב של חטיבת כפיר לאורך גדר המערכת, והמטען הופעל נגד ג'יפ הסופה הראשון. ההערכה בצה"ל היא, כי המטען הונח בחסות הערפל הכבד ששרר באזור.

בעקבות התקרית נכנסו כוחות של חרוב, הנדסה ושריון בחיפוי מסוקי קרב לתוך הרצועה, וביצעו ירי מקלעים ופגזים במטרה לפגוע בחולייה שהניחה את המטען. הפלסטינים דיווחו, כי מן האש נהרג חקלאי תמים.

לבני: על ישראל להגיב מיידית

אמש הצליח כלי טיס של חיל האוויר לחסל את חוסיין אבו שאמיה, שהשב"כ טוען כי היה פעיל של הג'יהאד העולמי. חיל האוויר ירה טיל לעבר האופנוע של אבו שאמיה בחאן יונס שבדרום הרצועה והוא נהרג במקום.

בצה"ל אמרו אמש כי למרות שהפיגוע לא בוצע על ידי חמאס, הארגון הוא הכתובת האחת והיחידה ברצועה. "התגובה שלנו תהיה לא פרופורציונלית, כדי שחמאס יבין שלא כדאי לו להפר את הרגיעה", הבהירו בצבא.

שרת החוץ, ציפי לבני, שוחחה אתמול בצהריים עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ואמרה לו כי "על ישראל להגיב צבאית מיידית ללא קשר לזהות היורה, בהתאם למשוואה החדשה שנקבעה לאחר מבצע עופרת יצוקה, ולהחלטות הקבינט המצומצם."

לטענת לבני "אמרתי עוד לפני המבצע בעזה שכשמכים בנו ופועלים נגדינו צריך לפעול בחזרה, לא פחות חשוב גם איך נתנהל אחרי המבצע. שינוי המשוואה תלוי לא רק במה שעשינו, אלא גם במה שנעשה עכשיו. המבחן הזה הוא במעשים, לא בדיבורים, וזה נכון גם ליום הזה".