אובמה: להקפיא ההליכים נגד טרוריסטים בגוואנטנמו

נשיא ארה"ב החדש ביקש ובתי המשפט אישרו: ההליכים המשפטיים בבתי הדין המיוחדים נגד פעילי טרור הוקפאו עד אשר יחליט הממשל החדש האם לבטל את ההליכים לגמרי. אובמה כבר אמר כי בדעתו לסגור את בית הכלא שהוקם לאחר פיגועי ה-11/9

בית המשפט בארצות הברית אישר היום (רביעי) את בקשת הנשיא, ברק אובמה, להקפיא ל-120 יום את ההליכים נגד חמישה עצורים במתקן הכליאה בבסיס הצבא האמריקני בגוואנטנמו שבקובה.

השופט הצבאי, קולונל סטפן הנלי, החליט על ההקפאה לאחר שממשל אובמה ביקש שהות כדי לבדוק את נחיצות בתי המשפט המיוחדים שהוקמו בבסיס כדי לשפוט את מתכנני פיגועי האחד עשר בספטמבר ולוחמי אל קעאדה וטאליבן הנלחמים בכוחות האמריקנים.

הנאשמים, התנגדו להקפאת ההליכים נגדם, בטענה כי "אנחנו רוצים להיות שאהידים". האישומים נגדם גוררים עונש מוות, במידה ויימצאו אשמים.

גם במקרה נוסף, בו הועמד לדין עומר קאדר, אזרח קנדי בן 22, אשר מואשם כי רצח חייל אמריקני באפגניסן כשהיה בן 15, החליט השופט להקפיא את ההליכים עד אשר ממשל אובמה יגיע להחלטה על נחיצות בתי הדין המיוחדים, אשר הוקמו על ידי הנשיא ג'ורג' בוש.

קאדר הוא האזרח האחרון של מדינה מערבית אשר מוחזק בגוואנטנמו. עורכי דינו טוענים כי הוא היה ילד כאשר בוצע המעשה, וכי אם כבר יש להעמידו לדין, אז בבתי משפט אזרחיים בארה"ב או בקנדה.

ארגוני זכויות אדם ופרקליטי הגנה צבאיים דחקו בנשיא אובמה לעצור את ההליכים בבתי הדין המיוחדים וקראו לו להעביר את התביעות לבתי משפט רגילים ברחבי ארה"ב.