העליון שב והכריע: פעילי הימין יוכלו לצעוד באום אל פאחם

הרכב השופטים מתח ביקורת על המדינה שמנסה לדחות ולדחות את קיום הצעדה • השופט לוי שאל האם אירוע דומה, בעל אופי שמאלני היה נתקל בקשיים כאלו • "ברור לגמרי שבכל תאריך שתבחרו... יהיו איומים, אם תרצו או לא תרצו", כך לדברי לוי • מרזל אמר בתום הדיון: "לימדנו את משטרת המחוז הצפוני, כי אום אל פאחם אינה עוד נקודה במפה אלא חלק ריבוני מארץ ישראל"

בית המשפט העליון קבע הבוקר (רביעי) כי פעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן גביר יוכלו לקיים את תהלוכת הימין באו"ם אל פאחם - 45 יום לאחר שיערכו הבחירות לכנסת ה-18.

בהרכב שכלל את השופטים אדמונד לוי, עדנה ארבל ויורם דנציגר דן העליון בבקשתו של בן גביר לעצור את מפקד המחוז הצפוני, ניצב דן רונן, על שמנע את קיום התהלוכה. מפקד המחוז לא נעצר ואולם שופטי העליון מתחו ביקורת על החלטת המשטרה שלא לאפשר עד כה את קיום הצעדה.

השופט אדמונד לוי שאל את נציגת המדינה האם בקשה דומה, שהיה מגיש גוף בעל אוריינטציה שמאלנית היה נתקל בתגובה זהה מצד המדינה. "האם גם להם הייתם אומרים תמתינו עד לבחירות?" שאל השופט והוסיף " ברור לגמרי שבכל תאריך שתבחרו... יהיו איומים, אם תרצו או לא תרצו. התהליך הזה יחזור על עצמו".

לאחר הדיון, אמר מרזל "אנחנו לימדנו את משטרת המחוז הצפוני, כי אום אל פאחם זה לא עוד נקודה במפה אלא חלק ריבוני מארץ ישראל". בן גביר הוסיף כי הוא "מקווה שהפרקליטות והמשטרה יפנימו את המסר, ויאפשרו לנו את חופש הביטוי. אם הם לא מסוגלים לאפשר, המפכ"ל צריך להתפטר".

התהלוכה אמורה הייתה להיערך באמצע חודש דצמבר אך משטרת המחוז הצפוני החליטה לדחות אותה בתום הערכת מצב. הנימוק היה "שיקולים מבצעיים".

בחודש אוקטובר החליט בית המשפט העליון לאפשר את קיומה של תהלוכת הימין הקיצוני באום אל-פאחם. עם זאת, הוחלט כי ההפגנה תוגבל לפרברי העיר ומספר המשתתפים בה יוגבל ל-100 איש.

במהלך הדיון טענה נציגת הפרקליטות כי מרזל ובן גביר ידועים כפעילי ימין קיצוני שהיו בעברם מעורבים בהפרות סדר ובפלילים. "קיים חשש שאם האירוע יאושר הוא יגרור אלימות ופגיעות ברכוש".
מפקד מרחב העמקים שהוזמן גם הוא לדיון אמר כי "יש לאישור התהלוכה מחיר, המשמעות המיידית היא שנצטרך אלפי שוטרים".