הבוקר: רעידת אדמה בעוצמה 3.5 הורגשה במרכז הארץ

לא דווח על נזק או על נפגעים • בשנה שעברה אירעו למעלה מ-500 רעשי אדמה קטנים בעוצמה של 2 בסולם ריכטר • מחקרים שהציג המכון הגאופיזי, מלמדים על שינוי בקצב הפעילות - שמעלה את ההסתברות להתרחשות רעידת אדמה חזקה יותר

רעידת אדמה קלה הורגשה היום (רביעי) במרכז הארץ. עוצמת הרעידה שאירעה בשעה 08:40 הבוקר - 3.5 בסולם ריכטר. מוקד הרעש היה כ-40 קילומטרים מול חופי חדרה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בשנה ששעברה התרחשו ברחבי הארץ כ-500 רעידות אדמה "קטנות" בעוצמה של 2 בסולם ריכטר. בעשרת הימים האחרונים של חודש מאי ותחילת יוני התגברה עוצמת הרעידות והרעידות הורגשו אף בצפון הארץ. מחקרים רבים שהוצגו ע"י המכון הגאופיזי, הראו כי שינוי בקצב הפעילות מעלה את ההסתברות להתרחשות רעידת אדמה חזקה יותר.

להערכת הועדה הבינמשרדית להערכות לרעידות אדמה, עולה ההסתברות להתרחשות רעידת אדמה בעוצמה של 6 בדרום לבנון, אשר תשפיע בעיקר על יישובי צפון מדינת ישראל (חיפה וצפונה), כולל הרס מבנים ותשתיות.

ראש רשות החירום הלאומית, זאב צוק רם, הזהיר כי "ישראל אינה מוכנה לרעידת אדמה בהקפים גדולים". בדיון שנערך שכנסת, אמר צוק רם כי "לא ברור מי מקבל החלטות ונותן הוראות. יש הרבה נגנים תזמורת שלמה ואין מנצח שעומד ושומע שהצליל יוצא כמו שצריך".

"בכאוס הגדול של רעידת אדמה, אם הדברים לא יהיו מתוקתקים עד הסוף, לא יהיה טוב", אמר צוק רם. לדבריו, "הכל צריך להיות פשוט ומה שלא יהיה פשוט, לא יהיה. אם מדברים על 16 אלף הרוגים, היכן קוברים אותם, היכן מאחסנים אותם עד הקבורה? כיצד מטפלים ב-80 אלף פצועים כשגם חלק מבתי החולים קרסו? אולי לבקש מהאמריקנים שלוש נושאות מטוסים? כיצד בונים מחנה אוהלים ל- 400 אלף איש?".