שליח של טורקיה מציע לתווך בין פתח לחמאס

אחמט דבוטוגלו, השליח הטורקי למזרח התיכון, אמר כי "פיוס בין הפלגים יהיה הבסיס לפתרון ארוך טווח לעימות ברצועת עזה"

שליח טורקיה למזרח התיכון, אחמט דבוטוגלו, אמר כי טורקיה מוכנה לשמש כמתווכת בשיחות פיוס בין הפלגים הפלסטיניים. דבוטוגלו אמר כי הדרך היחידה לפתור את הסכסוך בעזה היא באמצעות שיפור היחסים בין חמאס לפתח וכי "פיוס בין הפלגים יהיה הבסיס לפתרון ארוך טווח לעימות ברצועת עזה".

ראש ממשלת טורקיה, טאיפ ארדואן, אמר במהלך הלחימה בראיון לרשת "אל-ג'זירה" כי "ישראל פגעה בכבודה של טורקיה בכך שתקפה את עזה". ראש הממשלה הוסיף כי חמאס סומכת על מדינתו וכי טורקיה תעביר את דרישות חמאס למועצת הביטחון של האו"ם הכוללות את הפסקת התקיפה הישראלית והסרת המצור מעל עזה.

לדבריו, הוא הציע לראש הממשלה אהוד אולמרט לתווך בין ישראל וחמאס בנושא חידוש הרגיעה ובנושא המשא ומתן על שחרור גלעד שליט. אולמרט הבטיח לו שיחזיר לו תשובה, אך תחת זאת פתח בתוקפנות על עזה. ארדואן הוסיף כי חמאס כיבד את הרגיעה ואילו ישראל הפרה אותה בכך שהמשיכה בהטלת המצור. עם תחילת מבצע "עופרת יצוקה", תקף ארדואן את ישראל וכינה את הפעולה "פשע נגד האנושות".

ביום שישי קרא ארדואן לנדות את ישראל מהאומות המאוחדות עקב התעלמותה מהחלטת הארגון להפסקת האש בעזה. "כיצד נותנים למדינה כזו, שאינה מיישמת את הוראות מועצת הביטחון להיכנס בשערי האום?". דברי ארדואן לקראת ביקורו של מזכ"ל האו"ם באן קי מון בטורקיה.

ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה התייחס בנאומו לסכסוך בין הפתח לחמאס ואמר כי "נהפוך את הניצחון הזה לבסיס ממנו נתחיל בפיוס הלאומי שלנו". על תמיכת טורקיה אמר הנייה כי "ראינו הזדהות רשמית שלא היה לה שום תקדים. הפלסטינים מעריכים את המאמצים של מצרים וטורקיה להביא להפסקת אש".