המופע של אובמה

בחודשיים וחצי שחלפו מאז נבחר לנשיאות ארצות הברית ועד לטקס ההשבעה המיוחל, אובמה לא נח לרגע: הוא התראיין, השתזף, זכה בתואר איש השנה ואפילו זכה לטריקת טלפון בפנים

ב-4 בנובמבר 2008 סומן האיקס הראשון בטבלת הייאוש האמריקנית, לקראת סיומו הרשמי של עידן ג'ורג' בוש. באופן קצת פחות רשמי, כבר כמה חודשים שתרועות ה”yes we can” שסוחפות את אמריקה, מאפילות בקלות על כל שאר הרעשים שכוללים, למשל, צלילים מהסוג שמשמיעות נעליים כשהן נזרקות. ובכל זאת, רגע לפני שעול העולם כולו - או לפחות זה החופשי - נוחת על כתפיו, לא אדם כמו אובמה יישב בביתו באפס מעשה. את החודשיים וחצי האחרונים שלו כאזרח חסר דאגות הוא ניצל בצורה המיטבית - ולא בהכרח כדי לקדם את השלום העולמי.

60 דקות, רוץ

באמצע בנובמבר התראיין אובמה, לראשונה מאז נבחר, לתוכנית 60 דקות ברשת CBS. הוא לא עשה את זה לבד- גם רעייתו מישל, מהיום האישה הראשונה, הצטרפה אליו. הראיון עסק בשורה של נושאים חשובים איתם יצטרך הנשיא הנבחר להתמודד, כמו למשל האם הוא ייאלץ לחלוק את הבית הלבן עם החמות. מי אמר שהתקשורת עושה לו חיים קלים?

הישראלי, הקלינטונית וסוללת המומחים

כמעט ושכחנו, אבל הג'וב הנחשק כולל גם פוליטיקה. נכון, זה אפרורי, משעמם לפרקים, והרבה פחות פופולרי מלהצטלם בבגד ים למשל, אבל בשביל להיות יפה ולשתוק אפשר היה להסתפק בבובת שעווה. וכך, על רקע המשבר הכלכלי שמטריד את האומה, מינה אובמה נבחרת שכוללת סוללת מומחים כלכליים, ראש מטה מייד אין איזראל, ואחת הילרי קלינטון שתנסה להיכנס לנעלי העקב של קונדוליזה רייס.

ברק מי?

זה שאתה אוטוטו האזרח מספר אחד, לא אומר שאתה לא יכול להתקשר מדי פעם. האמא הפולניה שלכם יודעת את זה, ברק אובמה יודע את זה. לעזאזל, אפילו החמות שלא תתגורר אתו יודעת את זה - אבל למרבה המבוכה, לפחות אישה אחת כנראה סבורה אחרת – ודווקא היא זכתה בשיחת טלפון מפתיעה. האישה הזו היא חברת קונגרס אמריקנית, שכנראה כל כך חששה ליפול קורבן למתיחה טלפונית, עד שטרקה את הטלפון בפניו של הנשיא הנבחר. הביטוי "אאוץ'" הומצא לכבוד המקרה הזה.

מאני טיים

כמדי שנה בחר המגזין טיים את האיש המשפיע של השנה, וגם בגזרה הזו אובמה לא אכזב: הנשיא הנבחר זכה בתואר המכובד, וגבר בדרך על יריבים פוליטיים כמו הילרי קלינטון וג'ון מקיין וגם על שחקנים כמו רוברט דאוני ג'וניור וטינה פיי.

למה פוליטיקה עכשיו?

צ'מעו קטע. בארצות הברית אומרים שראש המטה המיועד של הבית הלבן, רם עמנואל, נו זה הישראלי, שוחח עם מושל אילינוי בנוגע להחלפתו של אובמה בסנאט. עכשיו, המושל הזה חשוד שהוא ניצל את ההזדמנות כדי לנסות למכור את המקום של אובמה בסנאט בתמורה לכסף. ולא רק זה, הוא גם סירב להתפטר! אבל עזבו אתכם משטויות. זה לא באמת מעניין אתכם, לא כמו הסיפור הבא.

בגדי המלך החדשים

מה עושה נשיא נבחר רגע לפני שכל צרות העולם נופלות על כתפיו? מבלה את רגעי החסד האחרונים שלו בהוואי, וגם מצטלם תוך כדי, שכולם יראו (ויקנאו). האמריקנים יכולים לנשום לרווחה – השרירים של אובמה, כך עושה רושם, יוכלו לעמוד בנטל. ומה אתם יודעים? המלך לא באמת עירום - הוא פשוט לובש בגד ים.

ברוך הבא למזרח התיכון

אם קוראים לך ברק אובמה, הסכסוך במזרח התיכון שקול עבורך לחצ'קון על מצחה של דוגמנית. כמה שהוא קטן, הוא מסוגל להרוס את הכול. וכך, רגע לפני כניסתו לבית הלבן נדרש אובמה לנושא, והבהיר כי שיחות עם גורמים שונים באזור כמו דמשק וטהרן יהיו בלתי נמנעות. הוא לא שכח כמובן להזכיר שבראש רשימת האיומים ניצב עדיין אוסמה בן לאדן. לא חשבנו אחרת.

He Rocks!

רגע לפני טקס השבעה נערך בוושינגטון קונצרט ענק לכבודו של הכמעט נשיא. כחצי מיליון בני אדם השתתפו באירוע, שבו הופיעו זמרים כמו ביונסה, ברוס ספרינגסטין ו-U2, ונשאו דברים השחקנים דנזל וושינגטון וטום הנקס.

מחר בבוקר הכול כבר ייראה אחרת. אובמה יתעורר לעוד יום אפרורי בחדר הסגלגל. אבל במחשבה שניה? בהחלט ייתכן שצפויות לנו הפתעות.