"טלנסקי לא ישוב להמשך החקירה הנגדית"

עורכי דינו של משה טלנסקי, העד המרכזי בפרשת מעטפות הכסף של ראש הממשלה אולמרט, הודיעו כי אין בכוונתו לחזור לישראל להשלמת חקירתו הנגדית • הסיבה לדבריהם היא חקירה שנפתחה נגדו בארה"ב, בעקבות עדותו בישראל - שבה הם ממליצים לו לשמור על זכות השתיקה • טלנסקי העיד עד כה פעמיים בבית המשפט בירושלים, כאשר כל עדות נמשכה מספר ימים • הוא היה אמור לשוב הנה בחודש הבא להמשך חקירת הנגד שלו על ידי פרקליטיו של אולמרט • כעת לא ברור מה מעמדה המשפטי של העדות שכבר מסר

(2:10 דק')

פרקליטיו האמריקניים של משה טלנסקי שלחו מכתב לפרקליטיו בארץ, בו הם מודיעים כי טלנסקי לא יגיע להמשך מתן העדות בסוף החודש.

עורכי הדין האמריקנים מסבירים במכתבם כי יעצו לטלנסקי שלא לשוב לישראל עד שבית משפט אמריקני ידון בעניינו ויחליט כי עדותו לא תפעל כנגדו בבית משפט אמריקני, לאחר שנודע כי נפתחה נגדו חקירה בארה"ב על שוחד.

במשרד המשפטים מקווים כי בכל זאת תתאפשר הגעתו של טלנסקי להשלמת עדותו. לטענתם, "ביסוד בקשת התביעה לגביית עדות מוקדמת מטלנסקי עמד החשש, ממגוון של נסיבות ושיקולים, לאי-התייצבותו לעדות בבית המשפט בישראל, ככל שיותר לו לחזור לארה"ב בטרם מסירת העדות".

עוד ציינו במשרד המשפטים כי "הסנגורים שביקשו את דחיית השלמת העדות הנגדית של טלנסקי, הצהירו כי הם לוקחים על עצמם את הסיכון שהוא לא יחזור לארץ". משמעות הדבר הוא שכעת חזרתו של טלנסקי לישראל נתונה להחלטתו של בית המשפט בישראל, שיחליט האם לנסות ולאלץ את טלנסקי לחזור ארצה בדרכים משפטיות.

הסבב הראשון של חקירתו הנגדית של טלנסקי התקיים באמצע חודש יולי. במהלך החקירה ניסו עורכי דינו של ראש הממשלה להטיל ספק בעדותו, והיו מקרים שהם נראה כי הצליחו לערער את עד המפתח בפרשה, בה נחשד אולמרט בקבלת שוחד.

מספר ימים אלחר סיום הסבב הראשון ולאחר התפוצצות פרשת "ראשונטורס" הודיע ראש הממשלה כי החליט שלא להתמודד בפריירמיז בקדימה וכי יתפטר לאחר שייבחר לו יורש.