גאורגיה: נפרוש מחבר העמים

בבירת גאורגיה טביליסי הפגינו 150 אלף בני אדם במחאה על פלישת הצבא הרוסי לשטח גאורגיה. "רוסיה החוצה" ו"פוטין פושע מלחמה" נכתב על שלטים שנשאו המפגינים. האלפים הגיעו לתמוך בנשיאם מיכאל סקאשווילי ולדרוש התערבות בינ"ל במצב. נשיא גאורגיה הכריז: אנו נפרוש מחבר העמים

150 אלף מפגינים הריעו בצהריים (שלישי) לנשיא גיאורגיה, מיכאיל סקאשווילי, מחוץ לבית הפרלמנט שבבירה טביליסי. המפגינים נשאו שלטים בגנות רוסיה וקראו לעצור מייד את המבצע הצבאי של כוחותיה על אדמתם.

נשיא גאורגיה הודיע כי הוא מתכוון לפרוש מארגון המדינות העצמאיות, ארגון המורכב מרוב מדינות חבר העמים לשעבר. עלפי מדבדב "הארגון מנוהל על ידי רוסיה. אני קורא לכל החברים לעזוב אותו". מטרת הארגון הייתה למלא את הוואקום השלטוני, שנוצר בעקבות התמוטטות ברית המועצות.

מוקדם יותר, דיווחו עדי ראיה כי מטוסים רוסיים הפציצו כמה מטרות בגיאורגיה למרות שנשיא רוסיה דמיטרי מדבדב הורה היום לכוחותיו לסיים את המבצע הצבאי. מדבדב אמר בשידור בטלוויזיה הרוסית כי "גאורגיה נענשה מספיק על תוקפנותה בדרום אוסטיה".

סוכנות האו"ם לענייני פליטים הודיעה כי כמאה אלף תושבים בגאורגיה נותרו ללא קורת גג. הבוקר נחת מטוס של הסוכנות, שנשא ציוד מחסה וסיוע לאזרחים, נחת בבירה טבליסי. במהלך היום צפוי לנחות מטוס נוסף הנושא אספקה רפואית מהצלב האדום.

שרת החוץ ציפי לבני הודתה בצהריים לשרת החוץ של גיאורגיה על הסיוע באיתור ופינוי אזרחי ישראל שנקלעו למשבר במדינה. ובתוך כך, טיסת אל-על מיוחדת נוספת המריאה בצהריים מנמל התעופה בן גוריון לבירת גיאורגיה, טביליסי. מטוס הנוסעים הראשון שיצא הבוקר לא יכול היה להכיל את כל האזרחים הישראלים הנמצאים בבירה.