הגמלאים מאיימים: נפעל לבחירות

חברי סיעת הגמלאים אמרו במסיבת עיתונאים מיוחדת כי הם יעמלו להקדמת הבחירות הכלליות, אם הממשלה תאשר את הקיצוץ בקצבאות הקשישים. "על זה אנחנו לא מסוגלים לעבור לסדר היום. יש בידינו כמה אופציות. נצביע נגד בממשלה או שנדחוף לבחירות", אמרו

השר לענייני גמלאים, רפי איתן, איים במסיבת עיתונאים מיוחדת שכונסה בבית סוקולוב כי סיעת הגמלאים תפעל לקיום בחירות מוקדמות אם לא יענו דרישותיהם התקציביות, והאוצר לא ימשוך בחזרה את הגזרות הכלכליות המיועדות לפגוע בציבור הקשישים בישראל.

לדברי איתן, "מקריאה ראשונה בתקציב המדינה, יש שלוש פגיעות בציבור הקשישים. הפגיעה הראשונה היא בקצבת הזקנה. יש החלטת ממשלה מלפני שנה שקצבת הזקנה תעלה בשנת 2009 ובשנת 2010. כוונת האוצר לדחות את ההעלאה".

"פגיעה שנייה היא בתקצוב אלמן ואלמנה. יש לנו ויכוח ארוך ומייגע עם מערכת האוצר בנושא זה. אנו רוצים להשוות את זכויות האלמן לזכויות האלמנה. האוצר אומר בואו נקטין את זכויות האלמנה ונשווה לזכויות האלמן. זהו לעג לרש. הנושא השלישי זה האזרח הותיק. האזרח הותיק מקבל הנחה בארנונה לפי חוק עד 30% . בזה האוצר רוצה לפגוע. מדובר בפגיעה בחלשים".

השר אמר עוד כי "אנחנו על זה לא מסוגלים לעבור לסדר היום. יש בידינו כמה אופציות. נצביע נגד בממשלה או שנדחוף לבחירות מוקדמות. באנו על מנת לעזור לקשישים. אם אנו לא מסוגלים לעזור להם, אנו מעדיפים ללכת לבחירות".

יו"ר סיעת הגמלאים, ח"כ יצחק גלנטי, אמר במסיבת העיתונאים כי "אולי היינו נאיביים. ישבנו לפני כחודש עם ראש הממשלה וסגרנו ההסכמות מחודשות בנושאים הרלוונטיים. מסתבר שבמקום להוסיף לתקציב את מה שהובטח לנו, מקצצים. זה דבר שלא יעשה. אנחנו בשעת משבר, ואם נצטרך, נפרוש מהממשלה".

הבוקר הציג שר האוצר רוני בר-און את תקציב המדינה לשנת 2009. לדבריו, הוא יציג לממשלה שתי חלופות תקציביות: תקציב שעיקרו הזרמת כסף לביטחון ולעומתו תקציב חברתי. בר-און הודיע כי הוא מתכוון להמליץ לממשלה לאמץ את החלופה החברתית ולאשרו בממשלה בחודש הקרוב.