"פלישת רוסיה לא מקובלת"

נשיא ארה"ב חזר מבייג'ינג ומסר הצהרה על הלחימה בקווקז • לדברי בוש, האיום של רוסיה על המשטר הדמוקרטי בגאורגיה הוא מהלך שאינו מקובל במאה ה-21, והיא סיכנה בכך את יחסיה עם ארה"ב ואירופה • בוש הוסיף כי "יש ראיות לכך שהכוחות הרוסים יתחילו בקרוב להפציץ שדה תעופה אזרחי בבירה, ואם זה נכון מדובר בהסלמה דרמטית וברוטלית בסכסוך"

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, חזר מבייג'ינג ומסר הלילה (שלישי) בגן הורדים בבית הלבן הצהרה בנושא הלחימה בגאורגיה.

בוש אמר כי נראה שמוסקבה מנסה לבצע הפיכה בשלטונו של הנשיא מיכאיל סאאקשווילי בגאורגיה. לדבריו, "רוסיה פלשה למדינתה השכנה והיא מאיימת על ממשלה דמוקרטית שנבחרה על ידי תושביה. מהלך שכזה אינו מקובל במאה ה-21".

בוש הוסיף כי "אני מודאג מאוד מהדיווחים כי חיילי רוסיה תקפו את העיר גורי ומאיימים על הבירה טביליסי. יש ראיות לכך שהכוחות הרוסים אולי יתחילו בקרוב להפציץ שדה תעופה אזרחי בבירה, ואם זה נכון מדובר בהסלמה דרמטית וברוטלית בסכסוך".

בוש ציין כי גאורגיה הסכימה ליסודות של הסכם שלום אשר רוסיה אמרה בעבר כי תקבל ובהם הפסקת אש מיידית, נסיגה של הכוחות מאזור הסכסוך, חזרה לסטטוס קוו כפי שהיה ב-6 באוגוסט והתחייבות להימנע משימוש בכוח. לדבריו, "הממשלה הרוסית חייבת לכבד את הריבונות של גאורגיה ולקבל את הסכם השלום הזה כצעד ראשון בדרך לסיום הסכסוך".

בוש התייחס גם ליחסים הבין לאומיים של רוסיה ואמר כי "הפעולות של רוסיה השבוע העלו שאלות רציניות על כוונותיה בגאורגיה ובאזור. הפעולות האלה גרמו באופן ניכר נזק למצבה של רוסיה בעולם וכן סיכנו את יחסיה עם ארה"ב ואירופה. הגיע הזמן שרוסיה תסיים את המשבר".

גם שני המועמדים לנשיאות ארה"ב הזהירו את רוסיה מההשלכות החמורות הצפויות למעשיה בגאורגיה. המועמד הרפובליקני ג'ון מקיין אמר כי " נשיא רוסיה וראש ממשלת רוסיה חייבים להבין את התוצאות החמורות והשליליות אשר המעשים של ממשלתם יביאו בנוגע ליחסים עם ארה"ב ואירופה". המועמד הדמוקרטי ברק אובמה מסר הצהרה במהלך חופשה בהוואי שבה חזר על קריאתו לרוסיה להסיג את כוחותיה מגאורגיה.

"המדינה בותרה לשתיים"

בהצהרה טלוויזיונית שנשא אתמול (שני) נשיא גאורגיה מיכאיל סאאקשווילי אמר כי "הכוחות הרוסים בתרו את ארצו לשתים" וכעת למעשה צבא רוסיה שולט כעת ברוב שטחה של ארצו.

סאאקשווילי הפציר במדינות המערב לסייע יותר במלחמה. "עד כה קיבלנו תמיכה מוראלית וסיעו הומניטארי, אך אנו זקוקים ליותר מכך בשביל לבלום את המתקפות הברבריות" אמר הנשיא והוסיף: "צבאנו נסוג כדי להגן על הבירה. הממשלה מבקשת בדחיפות התערבות בין לאומית כדי למנוע את נפילת גאורגיה".