פרידה מענק

שחקנים, אוהדים וקולגות ספדו למאמן האגדי רלף קליין שהלך לעולמו בגיל 77. ראש הממשלה אהוד אולמרט: "הוא הזר שהפך ליותר ישראלי מכולנו"

(2:50 דק')

עומר בנוביץ` ועדי הרשליקוביץ`, ספורט 5, מוסיפים:

עולם הספורט הישראלי התעורר היום (חמישי) לבוקר קשה. אנשי כדורסל מהעבר וההווה קיבלו בצער את הידיעה על מותו של רלף קליין ובחרו להגיב, כל אחד בדרכו, עם תחושותיו ומחשבותיו. אנשי נבחרת ישראל שמעו את הבשורה המרה ממש לפני אימון הבוקר בהדר יוסף.

צביקה שרף: "נפטר היום אולי מאמן הכדורסל הכי גדול שהיה בישראל. מאוד סמלי שזה קורה בשיא הפעילות של נבחרות ישראל, כי הוא היה כל כך מזוהה עם הנבחרת ומכבי תל אביב. הוא נאבק במחלה כמו אריה ותמיד יצא מנצח. בחלק גדול מימיי כילד במכבי אני זוכר עוד את רלף השחקן והמאמן, יצא לי לעבוד איתו גם כעוזר מאמן בנבחרת ישראל".

מוטי ארואסטי: "קשה לי לדבר על רלף בלשון עבר, זה אדם שעברתי אתו כברת דרך מגיל 15. בשביל הוא היה הכל. הוא היה מאמן, זה שניהל לי את החיים. הוא סידר לי את הצבא, את מכון וינגייט, הכל. זה יותר מדי קרוב ואישי כדי לנסות ולסכם את זה. קשה לי עם זה שאני לא יכול לבקר אותו ולדבר איתו, קשה לי בכלל לדבר על זה. אלה דברים מאוד אישיים".

מולי קצורין: "רלף היה איש כדורסל בכל רמ"ח איבריו. הוא היה אדם מאוד מיוחד. מאמן של שחקנים, איש שיחה מדהים, מורה, מחנך. אחד מהאנשים היותר מיוחדים שהיו כאן".

אבנר קופל: "איבדנו היום דמות יקרה בכדורסל הישראלי. אדם, מחנך ומאמן גדול. זכיתי לראות אותו במכבי וזכיתי לקבל ממנו ביקורות על הפעילות של מנהלת הליגה. כולנו מרכינים היום ראש, כל קבוצות ליגת ווינר מבכות את אובדנו של רלף".

רוני בוסאני: "זה אחד מהימים העצובים ביותר, הוא איש ומאמן ענק עם לב גדול. הוא היה זה שהזמין אותי לנבחרת הנוער ולבוגרים של מכבי תל אביב. דיברתי עליו עם מיקי ברקוביץ' בימים האחרונים והתכוננו לכך".

עמרי כספי: "זה יום עצוב לכדורסל, גדול המאמנים שלנו נפטר היום. אני רק שמעתי וראיתי בקלטות את מכבי הגדולה של רלף קליין".

יניב גרין: "רלף היה סמל בכדורסל הישראלי והיה שותף לאחד מההישגים הכי גדולים של הכדורסל, מקום שני באליפות אירופה".

גיא פניני: "מהסיפורים שאני שומע, כולם מדברים על אישיות מדהימה. זה יום עצוב מאוד וצריך להמשיך את דרכו של רלף".

מתן נאור: "אני מהבודדים בין בני גילי שיצא להם להתאמן אצל רלף, שהיה המנהל המקצועי בבית הספר שלי. אין לי מה לומר, זה פשוט עצוב".

מההתאחדות לכדורגל נמסר: "ההתאחדות לכדורגל מרכינה ראשה בעצב רב וביגון עמוק על לכתו של רלף קליין, אחד מגדולי הספורטאים והמאמנים של מדינת ישראל. עם לכתו איבד הספורט הישראלי את אחד מנכסיו העיקריים ואת אחד מבניו שייזכרו תמיד לטוב".

יו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון: "רלף קליין היה מופת ודוגמה לכל ספורטאי ומאמן במדינת ישראל. רלף היה מאמן גדול ומעבר לכך אדם גדול, שידע תמיד לכבד את הזולת. רלף היה ויהיה מודל לחיקוי, זכרו יישאר חקוק לנצח בתולדות הספורט הישראלי".

"מהמאמנים הגדולים בכל הזמנים באירופה"

דינו מנגין, מגדולי הכדורסלנים באירופה בכל הזמנים, אמר: "אני זוכר את רלף כגבר. הוא היה ג'נטלמן. לעולם לא כעס ותמיד חייך. על המגרש הוא היה ישר בעבודתו. הוא היה מאמן שתמיד ניסה לעשות הכל על הצד הטוב ביותר. הייתה לו טכניקה נהדרת ויחסים מצויניים עם שחקניו. מעולם לא ראיתי אותו כועס ממש על שחקניו. בגלל היחסים שלו עם השחקנים כל הקבוצות שלו השיגו תוצאות טובות. אם שחקן ניגש אליו והציע משהו הוא תמיד הקשיב. היה בינו ובין שחקניו שיתוף פעולה נפלא".

על הזיכרון שלו מ-1977, הפסדה של וארזה למכבי ת"א בגמר גביע אירופה לאלופות, סיפר מנגין: "מה הזיכרון שלי מאותה שנה? שהפסדנו לרלף. הרשים אותי אז היחס שלו לאנשים והצורה בה דיבר עם כל אחד. הוא היה אותו הדבר גם אחרי ניצחונות וגם אחרי הפסדים. תמיד חיוך, תמיד נחמד. הוא בהחלט אחד המאמנים הגדולים בכל הזמנים באירופה. בכדורסל התוצאות מדברות והוא הביא אותן. הוא עשה המון למען הכדורסל הישראלי והמון בזירה האירופית. אי אפשר לבטל את זה. אתה יכול לאבד בית, כסף ואישה, אבל לא דברים גדולים כמו שרלף עשה".

ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר: "אין ישראלי שדמותו הגבוהה והצנועה של רלף קליין לא מוכרת לו. גם אלו שלא נמנו על אוהדי מכבי תל אביב בכדורסל לא ישכחו את הרגעים המכריעים באפריל 1977, עת הוביל קליין את קבוצתו לניצחון היסטורי על צסק"א מוסקבה ולגביע אירופי ראשון", אמר ראש הממשלה. "תרומתו לספורט הישראלי גדולה ומכרעת, ואין למדוד אותה רק בגביעים הרבים בהם זכה. אופיו הנוח, אצילותו ומסירותו לתחום הכדורסל בישראל השפיעו על דורות של ספורטאים. במיוחד ראוי לציון הפרויקט שקידם בשנותיו האחרונות, תוך כדי התמודדות עם המחלה הקשה - קבוצת הבנות של הדסים-אבן יהודה, אותה הוביל להישגים רבים. נזכור אותך תמיד רלף, את הזר שהפך ליותר ישראלי מכולנו, ואשר בזכות אמונתך הגדולה, אפילו צסק"א אכלה אותה".

סגן ראש הממשלה, שר התחבורה והבטיחות בדרכים, שאול מופז: "רלף קליין היה מעמודי התווך של הספורט הישראלי, תרם לו רבות, ולכדורסל הישראלי בפרט. כניצול שואה סימל בעשייתו את התקומה, עלה ארצה עם משפחתו, והפך ברבות הימים למאמנה של מכבי תל-אביב בכדורסל, אותה הוביל לניצחון הגדול על צסק"א מוסקבה והזכייה ההיסטורית בגביע אירופה. קליין כמאמן לא זנח את היותו איש חינוך, תרם רבות בהתנדבות באימון תלמידים צעירים וקבוצות נוער. דמותו האצילית תחסר בנוף הישראלי. יהי זכרו ברוך".