רייס: תשובת איראן לא רצינית - נטיל עוד סנקציות

"התשובה האיראנית להצעת המעצמות לא מספקת ולא רצינית" - כך אמרה מזכירת המדינה האמריקנית, שהוסיפה כי עוד סבב של סנקציות יוטל על טהרן • "הזמן שלהם אוזל, הם נותנים חצאי תשובות, אבל אנחנו לא נסתפק בכך" • רייס התייחסה גם לאפשרות של תקיפה ישראלית באיראן ואמרה: "אנחנו לא אומרים כן או לא לפעולות צבאיות של ישראל"

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, התייחסה היום (חמישי) באופן רשמי לתשובתה של איראן להצעת התמריצים של שש המעצמות, בה היא התעלמה מהדרישה להפסיק את תהליך העשרת האורניום ואמרה כי מדובר בתשובה "לא מספקת ולא רצינית".

בראיון משותף ל"יאהו ניוז" ול"פיליטיקו" סיפרה רייס כי בעקבות התשובה האיראנית, ישקלו שש המעצמות להטיל סבב נוסף, רביעי במספר, של סנקציות על טהרן. "הדד ליין נגמר", אמרה מזכירת המדינה.

"אתמול נפגשו נציגי שש המעצמות שהציעו לאיראן חבילה מאוד נדיבה בתמורה לדרישה להפסיק את העשרת האורניום, וסיכמו שהתשובה האיראנית לא מספקת ולא רצינית. אנחנו מתייעצים איך להמשיך במסלול השני שתוביל להחלטה של מועצת הביטחון".

כשנשאלה מזכירת המדינה האם הזמן מבחינת האיראנים אוזל, ענתה: "הם היו אמורים להרגיש כבר מזמן שהזמן אוזל. כבר התקבלו הרי החלטות בעניינם. אם יש להם בעיה לשכנע בנקים ומשקיעים לבוא וכשהאינפלציה במדינה גואה, הזמן אוזל".

לדברי רייס, איראן מבינה את המצב אליה נקלעה בשל סירובה להקפיא את תכנית הגרעין. "הבידוד שלהם עוזר לכך", היא מסבירה. "בגלל זה הם נותנים חצאי תשובות ולא אומרים לא, אבל לא אנחנו לא נקבל חצאי תשובות".

מזכירת המדינה נשאלה גם על האיום האיראני על ישראל והתבקשה לענות כיצד תגיב ארה"ב אם ישראל תתקוף את מתקני הגרעין האיראן, אחרי שעל פי פרסומים זרים קיימה אימון נרחב שדימה תקיפה מסוג זה.

"אנחנו לא אומרים כן או לא לפעולות צבאיות של ישראל", אמרה רייס. "ישראל היא מדינה עצמאית. אנחנו נמצאים בקשר קרוב עם ישראל ומדברים על המאמצים הדיפלומטיים שלנו. ישראל מצידה עושה את חלקה ומדברת עם כל המדינות עמן יש להן יחסים טובים".