"ממשלת ישראל הורסת במו ידיה את מערכת החינוך"

מרכז השלטון המקומי ופורום 15 הערים העצמאיות החליטו כי שנת הלימודים הקרובה לא תיפתח בשל קיצוץ של 280 מיליוני שקלים מתקציבי החינוך של הרשויות המקומיות • במרכז השלטון המקומי החליטו גם לא ליישם את תוכנית "אופק חדש" של משרד החינוך ואף לנתק את הקשר עם עובדי המשרד • ראש עיריית כרמיאל ויו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר: קרא לבטל את הקיצוץ באופן מיידי • משרד החינוך בתגובה: "מצפים שלא ישתמשו בנשק השביתה כדי לקדם את עבודתם מול משרדי החינוך והאוצר"

מרכז השלטון המקומי ופורום 15 הערים העצמאיות החליטו כי שנת הלימודים הקרובה לא תיפתח בשל קיצוץ של 280 מילון ש"ח מתקציבי החינוך של הרשויות המקומיות. בדיון חירום שכינסו אמש ראשי הפורום הוחלט כי במידה והקיצוץ לא יבוטל הרשויות המקומיות לא יפתחו את שנת הלימודים הקרובה, לא יממשו את רפורמת אופק חדש - "וינתקו כל מגע עם משרד החינוך ועובדיו עד להודעה חדשה".

"ממשלת ישראל הורסת במו ידיה את מערכת החינוך" - כך אומר היום ראש עיריית כרמיאל ויו"ר מרכז השלטון המקומי עדי אלדר.

בשלטון המקומי מוסיפים ומתריעים כי "הטלת עול תקציבי שכזה על הרשויות המקומיות תבוא על חשבון התושבים אשר ייאלצו להשלים את החסר באמצעות תשלומי ארנונה גבוהים יותר. בכך, למעשה, מטילה הממשלה מיסוי נוסף על אזרחיה. כבר היום מממנות את הרשויות את משרד החינוך ב-3 מיליארד שקל בשנה. לא ניתן ידינו להעמקת המימון ב-280 מיליון שקל נוספים".

אלדר שמשמש כיו"ר המרכז לשלטון המקומי אמר עוד כי "זהו לא עוד ריב על תקציבים, אלא עמידה נחושה וחד-משמעית של האנשים האחראים על תפעול מערכת החינוך בישראל, ראשי הרשויות, על העמדה כי בדרך זו לא ניתן עוד להמשיך. אנו קוראים לשרי האוצר והחינוך להתעשת ולבטל את הקיצוץ באופן מיידי".

ראשי הרשויות התבשרו על החלטת הקיצוץ בתקציב החינוך בסוף החודש שעבר אז אמרה יעל גרמן, ראש עיריית הרצלייה ויו"ר וועדת החינוך במרכז השילטון המקומית כי הקיצוץ לא סביר: "לא ניתן להשלים עם קיצוץ כזה ולא ניתן ליישם אותו בפועל." היא אמרה. "אנו מתכוונים לשבש את פתיחת שנת הלימודים".

"הממשלה מתפרקת מאחריותה כלפי אזרחי המדינה"

במרכז השלטון המקומי ובפורום ה-15 מוסיפים ואומרים כי "הממשלה מתפרקת מאחריותה וממחויבויותיה כלפי אזרחי המדינה".

לדבריהם "כעת הממשלה מבקשת להתנער מחובתה על פי חוק לספק חינוך חינם לילדי ישראל. משרד החינוך מקצץ מדי שנה את התקציב המועבר לקיום מערכת החינוך ברשויות המקומיות, ומטיל עליהן לממן שירותי חינוך, שהינם שירותים ממלכתיים מובהקים".

ראש עיריית חיפה ומ"מ יו"ר פורום ה-15, יונה יהב אמר כי: "הממשלה מבקשת להרוס את החינוך הממלכתי בישראל, ואנחנו מודיעים לה בזאת כי איננו מעוניינים להמשיך ולעזור לה בתפעול מערכת החינוך. אם המדינה רוצה לפגוע בחינוך של ילדי ישראל, שתיקח על עצמה את האחריות לכך".

תגובת משרד החינוך: שלא ישתמשו בנשק השביתה

משרד החינוך בתגובה מבקש לציין, כי "ראשי הערים שותפים לכל הפעולות הקשורות לחינוך ובכלל זה מודעים למאמצי שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, להקטנת הקיצוץ בשלטון המקומי אשר היה אמור לעמוד על 177 מיליון ש"ח, ועומד כעת על 84 מיליון ש"ח בלבד".

מנכ"לית משרד החינוך קוראת לראשי הרשויות לפתוח את שנת הלימודים כסדרה ולא לקחת את התלמידים למאבק התקציבי שאנו שותפים לו מתחילת הדרך. "אנו מצפים שהרשויות המקומיות לא ישתמשו בנשק השביתה כדי לקדם את עבודתם מול משרדי החינוך והאוצר. באשר לרפורמה "אופק חדש" הרי שהיא העשירה את בתי הספר במאות שעות הוראה נוספות, שיפרה את שכר המורים ומעניקה חינוך איכותי לתלמידים. תמוה אם כן שראשי הרשויות בוחרים לפגוע ברפורמה".