"הקפאת תוכנית הגרעין לא מוזכרת"

סוכנויות הידיעות האירניות דיווחו כי טהרן העבירה לאיחוד האירופי תשובה להצעת מעצמות המערב להשעות את תכניתה הגרעינית. ואולם, גורם איראני בכיר מסר לאחר זמן קצר כי במסמך לא הוזכר נושא הקפאת תוכנית הגרעין. באיחוד האירופי לא אישרו כלל כי התקבל מסמך רשמי מאיראן

איראן העבירה היום (שלישי) לבכירים באיחוד האירופי תשובה בכתב להצעה להשעות את תכניתה הגרעינית - כך דיווחו סוכנויות הידיעות האיראניות. ואולם באיחוד האירופי כלל לא אישרו כי התקבל מסמך כלשהו מטהרן.

ואילו מאוחר יותר הרלוונטיות של המסמך שהועבר לאולטימטום שהציבו מעצמות המערב לאיראן בנוגע לתוכנית הגרעין התעמעמה עוד יותר. גורם רשמי באיראן הודיע כי במכתב הרשמי שהועבר לבכירים באיחוד האירופי לא מוזכר כלל נושא הקפאת תוכניתה הגרעינית של טהרן.

כזכור, שש המעצמות הגדולות הציעו חבילת ההטבות שהוצעה לה כדי שתשעה את תוכנית הגרעין שלה. האולטימטום הזה פג ביום שבת האחרון. נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד הודיע - בתשובה לא רשמית, כי מדינתו לא תיסוג מזכויותיה לגרעין כלל.

אמש, הודיעו בריטניה וארצות הברית כי יתמכו בסנקציות נוספות נגד טהרן אם לא תמסור תשובה חיובית ברורה להצעות. מחלקת המדינה האמריקנית אמרה כי "בהיעדר תשובה חיובית וברורה מאיראן הגענו להסכמה כי אין לנו ברירה אלא לנקוט בצעדים נוספים נגדה" אמר דובר מחלקת המדינה.

ובתוך כך, אתמול דיווחה רשת הטלוויזיה האיראנית "עאלם" כי "משמרות המהפכה" ערכו ניסוי בנשק מתקדם נגד ספינות קרב. מדובר ככל הנראה בטיל ימי חדיש בעל טווח של 300 ק"מ.

העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח אמש, כי גורמים אמריקנים בכירים אומרים שהבית הלבן והפנטגון יישרו עמדות וכעת שני הגופים אינם תומכים במתקפה צבאית באיראן. על פי הדיווח ארצות הברית הודיעה לישראל כי היא לא תאפשר למטוסי חיל האויר הישראלי לטוס מעל עיראק, במקרה שבו תחליט ישראל לתקוף את איראן.