ביה"ד הארצי לעבודה למצילים: אין שביתה - בינתיים

נציגי המרכז לשלטון מקומי פנו לבית הדין לעבודה בבקשה להוצאת צו מניעה למצילים השובתים. השביתה אמורה הייתה להיפתח היום בשעות הצהרים - במחאה על שכרם הנמוך של המצילים החדשים. בית הדין לענייני עבודה הורה למצילים לעבוד היום כרגיל - והקציב שבוע למשא ומתן

נדחתה שביתת המצילים. בית הדין לעבודה הורה בצהריים (שלישי) למצילים להיכנס למשא ומתן אינטנסיבי של שבוע יחד עם מרכז השלטון המקומי על תנאי השכר של המצילים החדשים. בינתיים במהלך השבוע הזה לא יוכלו המצילים לפתוח בשביתה.

בית הדין לענייני עבודה הורה למצילים שלא לשבות בשבוע הקרוב ולעבוד כרגיל - ובינתיים להמשיך במשא ומתן עם המרכז לשלטון מקומי. נציגי מרכז השלטון המקומי פנו הבוקר לבית הדין לעבודה בבקשה להוצאת צו מניעה למצילים השובתים.

באם השביתה הייתה נכנסת לתוקפה, תחנות ההצלה בחופים המוכרזים לרחצה ברחבי הארץ בימי חול היו נסגרות ב-14:00 בצהרים ובסופי שבוע ב-12:00, עד לשיפור שכרם של המצילים החדשים, העומד על 20 שקלים לשעה.

בישראל יש כ-350 מצילים בסך הכל, 200 מתוכם הועסקו על ידי הרשויות המקומיות לפני שנת 2000 וזוכים לכינוי "דור א'". אלה שהתקבלו לעבודה לאחר שנת 2000 מכונים "דור ב'". מצילי דור א' מרוויחים כ-17 אלף שקל בממוצע בחודש. מי שעובד יותר שנים, מקבל שכר גבוה יותר.

המצילים בדור ב' מועסקים ברמת הכנסה של שכר מינימום ומטה, פחות מ-3,700 שקל, ולכן כולם מקבלים השלמת הכנסה. מצילי דור ב' עובדים ששה חודשים בים ובתקופת החורף עובדים בעבודות מזדמנות בעירייה ומשתכרים בקושי 4,000 שקל בחודש.

בשנה שעברה הוכרז על ידי המצילים סכסוך עבודה ותחת חסותו של בית הדין הארצי לעבודה, נוהל איתם מו"מ שבסופו הוחלט על תוספת של 20% לשכרם של המצילים אולם הם סירבו לחתום.