גורמים בטחוניים: הסכם הרגיעה ישפר סיכויי שחרור שליט

ישיבת הקבינט שדנה במצב ברצועת עזה נערכה בצל המכתב שנשלח על ידי גלעד שליט מהשבי. כעת מסתמן כי קיימת מחלוקת בין ראש הממשלה לשר הביטחון בהתניית הסכם הרגיעה בשחרורו של שליט. גורמים המעורבים במו"מ לשחרור שליט וגורמים בטחוניים: הסכם הרגיעה המצרי ייצור תנאים שיכולים לשפר את שחרורו

(2 דק')

פרשנות: קבלת מכתב נוסף של גלעד שליט נובעת בעיקר כתגמול לג'ימי קרטר, נשיא ארצות הברית לשעבר, לאחר פגישתו עם חאלד משעל. המכתב הגיע בציר עוקף של המשא ומתן דרך מרכז קרטר לשלום.

מן המכתב עולה כי לגלעד שליט לא היה החופש לכתוב בו באופן עצמאי והתכנים הוכתבו לו כפי שנעשה קודם לכן עם הקלטת שנשלחה מטעמו. המכתב שנשלח יכול לשמש כערוץ להעברת מסרים הומניטריים, כלומר יתאפשר ככל הנראה גם העברת מסר מבני המשפחה לגלעד, אך לא מעבר לכך. המכתב לא אומר דבר על סיכויי השחרור של גלעד שליט, שנמצא בשבי 716 ימים.

על פי ההסכם הרגיעה המצרי נקבע כי לאחר כמה ימים של רגיעה יתחיל מחדש המשא ומתן לשחרורו של שליט. ראש הממשלה שתמך עד עכשיו בהסכם, כעת מעוניין בהקצנת התנאים לקבלתו ודורש כי תעוגן בו ההתחייבות לשחרור שליט. לעומתו, שר הביטחון, אהוד ברק, אומר כי יש לנסות לפחות את האופציה של הרגיעה גם בלי התניית שחרור שליט.

גורמים שמעורבים במו"מ לשחרורו של שליט תומכים בהסכם הרגיעה המצרי ואומרים כי ההסכם ייצור תנאים שיכולים לשפר את הסיכויים לשחרורו של גלעד. כמו כן, מתגבשת ההבנה אצל גורמים בטחוניים כי רצוי גם לטובתו של גלעד שליט לנסות את המהלך בתיווך המצרי.