דיווח: תשובת חמאס לעסקת שליט - בתוך שלושה ימים

חמאס עשוי להודיע בימים הקרובים על הסכמה או דחייה של עסקה לשחרור החייל החטוף • מוקדם יותר, נועדה משלחת מהלשכה המדינית של חמאס עם מזכ"ל חיזבאללה בלשכתו • על פי הערכות, הצדדים דנו גם בעסקה המתגבשת עם ישראל לשחרורו של גלעד שליט

(1:20 דקות)

משלחת מהלשכה המדינית של חמאס, בראשות האחראי על יחסי החוץ בתנועה, אוסאמה חמדאן, הגיעה הערב (רביעי) לביירות ונועדה עם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. הבכירים דנו במצב באזור, בצל מדיניותן של ארצות הברית וישראל.

על-פי הערכות, הצדדים דנו גם בעסקה הנרקמת עם ישראל לשיחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. לפי דיווחים בתקשורת הערבית, תשובת חמאס צפויה להתקבל בשלושת הימים הקרובים.

בתוך כך, משפחת שליט המשיכה היום להיפגש עם שרים בממשלה, לקראת אפשרות שאלו יידרשו להצביע בעד עסקה לשחרור בנם. בפגישה עם נועם שליט התייחס שר הפנים למחיר העתידי של עסקה כזאת ואמר כי צריך לעשות כל מאמץ להחזיר את גלעד בהקדם. "לעם היהודי יש ערבות הדדית כמו שאין לאף עם בעולם. מתוך זה נובע משא ומתן מורכב, במיוחד על רקע העובדה שבצד השני ערך החיים לא חשוב".

הוא הסביר כי הפירסומים על פרטי המשא ומתן מזיקים."זה מסוג הדברים שהשתיקה יפה להם. יהיה דיון ציבורי אבל מה אנחנו מוכנים לעשות ולתת? הדיבורים על זה גורמים לנזק גדול יותר למשא ומתן. הם קוראים כל מילה בעיתונים ומנצלים כל אמירה של איש ציבור. עלינו לעשות כל מאמץ להביא לשחרורו של שליט. שזה יקרה, כולם ידעו את המחיר ואת ההסכמות".

"אצטרך לתת הרבה חנינות אם יהיה הסכם לשחרור שליט"

גם נשיא המדינה, שמעון פרס התייחס לעסקה ולמחיר הכבד שיהיה לה, אם וכאשר תובא לאישור הממשלה ואמר שיצטרך "לתת חנינה להרבה אסירים שישוחררו אם יהיה הסכם".

הדברים נאמרו במהלך פגישה עם תלמידי המועצה האזורית חבל אילות בקיבוץ יטבתה שם נשאל על שחרור מחבלים "עם דם על הידיים". הנשיא השיב כי "המחיר שהממשלה לקחה הוא גבוה וקשה לביצוע. הייתי נוטה לראות שחרור בדרכים אחרות, אבל ניסינו לשחרר בעבר ונהרג לנו חייל".

"אני חושב ששליט הפך היום לסמל של הנוער והמדינה", ציין פרס. "אם חמאס יחזרו למסגרת - שהיא בלאו הכי גבוהה - נראה אותו בבית". לטענתו, "הבעיה היא לא בצד של ממשלת ישראל, אלא בצד השני. יש ויכוח בין חמאס פנים וחמאס חוץ".