BETA

10.09.2015

12:10

עודכן:

רגע אחד מתשע"ה: כשישראלי וסעודי שיתפו פעולה

ההזמנה ממכון המחקר הנחשב גרמה לי לשפשף את עיניי: ישראלים וערבים על בימה אחת? ועוד מסעודיה? חזרנו לשנות ה-90? • שם כבר התברר כי מכוני המחקר מקיימים ביניהם קשר רציף כדי "לדון באיומים המשותפים" • והנציג הישראלי? כעבור שלושה ימים, מונה למנכ"ל משרד החוץ

בראשית חודש יוני, כשקיבלתי את ההזמנה מ"המועצה ליחסי חוץ", אחד ממכוני המחקר והמדיניות המובילים בוושינגטון, להשתתף במפגש בין ישראלים לסעודים, שיפשפתי את עיני בהשתאות.

 

הרגשתי תחושת דה-ז׳ה-וו לימים של אחרי אוסלו ולפני פרוץ האינתיפדה השניה, עת סיקרתי ככתב צעיר לא מעט מפגשים בין ישראלים לנציגים של מדינות ערב. אבל ב-2015? נציגים ערבים וישראלים על בימה אחת? ועוד סעודי? וישראלי המקורב לראש הממשלה נתניהו? אין ספק, ההזמנה הזו עוררה בי עניין מיוחד, ולכן רשמתי מיד ביומני את המפגש.

 

על אף התנאי שהוצב להשתתפותי במפגש, שלא אוכל לצלמו לכתבת טלויזיה, החלטתי שלא לוותר עליו.

 

> לכתבות נוספות בפרויקט סוף השנה

אור הלר כותב על המלחמה שלא היתה

מירי מיכאלי לא תשכח את החיוך של דן

אלמוג בוקר עמד בנקודת התצפית, וקפא

אלי לוי ראה את מפקד המחוז לוקח החלטה אמיצה

אביעד גליקמן סגר מעגל עם הרשעת אולמרט

 

כשהגעתי ביום המפגש ל"מועצה ליחסי חוץ", פגשתי בפואייה את הנציגים הישראלים והסעודים. מדברים זה עם זה, כעניין שבשיגרה. מן הצד הסעודי אלו היו ראשי מכון המחקר הסעודי "המרכז המזרח תיכוני לאסטרטגיה", המקורב לבית המלוכה ולצבא שבראשו עומד הגנרל בדימוס רב אלוף, אנואר אשקי. ומן הצד הישראלי - "המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה", מכון מחקר שבשראשו עמד דורי גולד - ששלושה ימים אחרי המפגש מונה למנכ"ל משרד החוץ.

 

 

מנכ
 

מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד, והגנרל הסעודי אשקי(חדשות 10)

 

> לסיפורים גדולים נוספים של גיל תמרי מהשנה החולפת

דגן מסביר: מדוע נסוג נתניהו מתקיפה באיראן

כך נראית העיירה האמריקנית ללא קרינה

בתי הספר האמריקנים שמלמדים עברית

זה סוף החדשות: פרידה מג'ון סטיוארט

כך נהגה ארה"ב לבחוש בבחירות בישראל

 

עד מהרה התברר לי ששני מכוני המחקר - הישראלי והסעודי - מקיימים קשרים מזה חודשים ארוכים ודנים באיומים האסטרטגיים המשותפים לשתי המדינות (כלומר - באיום האיראני). הסעודים היו כלפיי ידידותיים ביותר, ולמרות שהצגתי את עצמי כנציג של כלי תקשורת ישראלי, הם דיברו איתי בלא חשש ותנאים.

 

השלב הבא מבחינתי היה לבקש משלושת הצדדים - המארחים האמריקנים, ונציגי המכונים הסעודי והישראלי, לשקול שוב את האיסור שהטילו עליי לצלם את המפגש. אחרי כמה דקות, קיבלתי את האור הירוק לתעד ולשתף גם אתכם הצופים, במפגש המעניין והנדיר הזה. מה שמעניין לשמוע היה, בפעם הראשונה למצלמה ישראלית, את הדאגות הסעודיות מאיום הגרעין האיראני (במשך שנים מביעים זאת הסעודים בשיחות סגורות, אבל לא נוטים לומר זאת בגלוי).

 

אלא שבסוף הקיץ, לאחר שהושג הסכם הגרעין עם איראן, המלך הסעודי הוזמן לוושינגטון ונפגש עם הנשיא אובמה, בתום המפגש הוא סמך ידיו על הסכם הגרעין למרות מגרעותיו, ואמר כי זוהי החלופה הטובה ביותר הקיימת כרגע. מנגד - ראש הממשלה נתניהו - ממשיך לתקוף את אובמה ואת ההסכם...