BETA

24.08.2015

12:05

שליסל בבית המשפט. שמר על זכות השתיקה
שליסל בבית המשפט. שמר על זכות השתיקה,
רויטרס

האישום חשף את המחדל: שליסל הורחק מהמצעד, חזר ועקף את השוטרים

בסוף החודש שעבר יצא ישי שליסל מבית הוריו כשברשותו סכין והגיע למצעד הגאווה בבירה. אחרי ששוטרות מנעו את כניסתו, הוא חזר מרחוב סמוך, עקף שוטרים והחל במסע הדקירות, בו נרצחה שירה בנקי ונפצעו שישה צועדים נוספים. שליסל: "צריך להפסיק את מצעד הגאווה לעילוי נשמתה של שירה בנקי"

כתב אישום חשף את המחדל המשטרתי: כך חדר ישי שליסל למתחם מצעד הגאווה בירושלים. פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד ישי שליסל בגין עבירת רצח בכוונה תחילה של שירה בנקי, שישה ניסיונות רצח של משתתפי מצעד הגאווה בחודש שעבר בבירה, ופציעה בנסיבות מחמירות. בשבוע שעבר נמסרה לבית המשפט חוות הדעת הקובעת ששליסל כשיר לעמוד לדין ובפרקליטות ביקשו מבית המשפט להאריך את מעצרו של שליסל עד תום ההליכים.

 

לפני תחילת הדיון בעניינו בבית המשפט, אמר הבוקר שליסל: "מצעדים מביאים גזירות קשות על עם ישראל. אם אתם רוצים לעזור לנשמה של שירה זל, תפסיקו עם המצעדים הללו. אם אתם חפצים בטובתה של שירה ז"ל בכל פעם שיש מצעדי גאווה להפסיק את הניאוץ כלפי הקב"ה".

 

לפי כתב האישום, שליסל (39) שהשתחרר זמן קצר קודם לכן ממאסרו אחרי שדקר שלושה משתתפים במצעד הגאווה בירושלים ב-2005, יצא בצהריי יום המצעד האחרון מבית הוריו במושב יד בנימין ונסע לירושלים כשברשותו סכין שרכש בעלת להב רחב ובאורך של 15 ס"מ. בסמוך לשעה 18:00 הגיע שליסל סמוך למסלול המצעד, שעבר באותה עת ברחוב קרן היסוד ושוטרות שהיו במקום חסמו את דרכו. אז, נטען, הוא שב על עקבותיו והצליח להיכנס למתחם הצועדים דרך רחוב וושינגטון הסמוך, ליד חנות מכולת שבמקום.

 

כל העת הסתיר שלישל את הסכין בתוך בגדיו. בסמוך לשעה 18:39 נכנס שליסל אל בין הצועדים תוך שהוא מניף את הסכין מעלה ונעץ אותו בחוזקה בפלג גופם העליון של הצועדים שנקרו בדרכו, כשלאחר כל דקירה הוא שולף את הסכין ומתקדם הלאה לעבר צועד אחר. שירה בנקי, נטען בכתב האישום, הייתה הקורבן השלישי בדרכו של שליסל אחרי שדקר את ירדן נוי ונעם אייל. אחרי בנקי המשיך ודקר את יעל בלקין, כפיר גיל ושגיב סטקולשציק. שליסל ניסה להמשיך ולדקור בגבם משתתפים נוספים, אולם הופל ארצה על ידי שוטר שרדף אחריו.

 

 

שירה בנקי בת ה-16, שנדקרה למוות במצעד הגאווה בירושלים
 

שירה בנקי בת ה-16, שנדקרה למוות במצעד הגאווה בירושלים(באדיבות המשפחה)

 

בכתב האישום הזכירו בפרקליטות כי כבר אחרי שחרורו מהכלא, ולקראת מצעד הגאווה שנערך בירושלים ב-30 ביולי, התבטא שליסל בכמה הזדמנויות - הן באמצעי תקשורת והן על דרך של תליית מודעות בבתי כנסת בשכונות חרדיות בירושלים ובקריית ספר - כנגד קיומו של המצעד והיותו מנוגד לחוקי התורה על פי הבנתו.

 

"הנאשם החליט בנחישות מוזנת בשנאה להשלים פשע אותו התחיל לפני עשור", טען עו"ד שגיא אופיר מפרקליטות מחוז ירושלים. "כתב האישום הוא פרק במאבק למען הבטחת חופש ביטוי וקיום לכלל מרכיבי החברה הישראלית מבלי שמבקשי רעה כמו הנאשם יבקשו לפגוע בהם לרעה".

 

לאורך כל חקירתו שמר שליסל על זכות השתיקה, גם כאשר הוצגו בפניו צילומים וסרטונים שתיעדו אותו ואת מעשיו. בשבוע שעבר הוגשה נגד שליסל הצהרת תובע לקרא הגשת כתב האישום, אחרי שנמצא "על פי חוות דעת פסיכיאטרית של רופאי המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, בית החולים כפר שאול, המשיב כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו".

 

לאורך כל החקירה סירב שליסל לקבל ייצוג משפטי ודחה את סמכותו של בית המשפט לחרוץ את דינו. "אין לכם סמכות לשפוט אותי לפי דיני התורה הקדושה, ולכן אני לא מעוניין לשתף פעולה ולא מעוניין להיות מיוצג", אמר שליסל. בדיון האחרון שב והצדיק את מעשיו: "עם כל הצער הגדול צריך לדעת שמי שצועד במצעד הגאווה בירושלים נלחם נגד הקדוש ברוך הוא".