BETA

11.08.2015

21:18

עודכן:

חוק המסתננים: בג"ץ קיבל סעיף אחד בעתירה, דחה את השאר

הרכב של תשעה שופטים שדן בעתירה נגד החוק למניעת הסתננות קיבל את העתירה בנוגע לזמן השהייה של מסתננים במתקן חולות, וקבע כי היא תוגבל לשנה ולא ל-20 חודשים כפי שנקבע בחוק. שאר הסעיפים שהוגשו בעתירת ארגוני זכויות האדם בנוגע לסעיפי החוק נדחו

שופטי בג"ץ העבירו הערב (רביעי) את החלטתם בנוגע לעתירת ארגוני זכויות האדם נגד החוק למניעת הסתננות, המסדיר את הפעלת מתקן השהייה חולות שבדרום.

 

הרכב מורחב של תשעה שופטים בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, דחה את העתירה בנוגע לתיקון האחרון בחוק, למעט לסעיף המתייחס לתקופה המרבית בה ניתן להחזיק מסתננים במתקן חולות. השופטים קבעו כי השהייה תוגבל לשנה, ולא ל-20 חודשים כפי שנקבע בחוק.

 

בנוגע לסעיף מרכזי נוסף בעתירה, האפשרות להחזיק את המסתננים במשמורת בסהרונים לתקופה של עד שלושה חודשים, דחה הרכב השופטים בפה אחד את הסעיף, זאת לדבריהם "כי בכפוף לפרשנות שהוצגה בפסק הדין להוראות אלה, אין מקום להתערב בהן".

 

המשמעות המיידית של ההחלטה היא שרוב מבקשי המקלט צפויים להשתחרר מ"חולות" בתוך 15 ימים. בשלב זה שוהים במתקן כ-1,700 מבקשי מקלט, למעלה מאלף מהם נמצאים במקום למעלה משנה. כאמור, לפי החלטת בג"ץ שנה היא פרק הזמן המקסימלי בו ניתן להחזיק שוהה בלתי חוקי במתקן. כעת יצטרכו בכנסת לייצר בתוך חצי שנה חקיקה חדשה בהתאם להחלטת השופטים, או שמתקן חולות ייסגר.

השרה רגב: "אזרחי ישראל זכו סוף סוף לפסק דין הוגן"

זמן קצר לאחר פרסום החלטת בג"ץ, בירכה שרת התרבות והספורט מירי רגב על דברי השופטים. "אני מברכת את אזרחי מדינת ישראל, ובעיקר את תושבי דרום תל אביב, שזכו היום סוף סוף לפסק דין הוגן אשר יאפשר לתת פתרון הולם לבעיית המסתננים ויגן על אזרחי המדינה מפני גל צונמי של מסתננים חדשים", אמרה רגב.

 

"אני רוצה לברך את בית המשפט העליון שהבין כי לממשלה נבחרת יש זכות וחובה לקבוע מדיניות הגירה ברורה", הוסיפה רגב, "טוב היה אילו בג״ץ היה נמנע בכלל מלהתערב, אך אני מקווה כי התערבותו המתונה לא תפגע בהחזרתם של המסתננים לארץ מוצאם".

 

ארגוני זכויות האדם שהגישו את העתירה טענו כי החלטת בג"ץ מבהירה כי אסור לקבוע מדיניות שמטרתה לשבור את רוחם של מבקשי המקלט. "המדיניות כלפי מבקשי מקלט לא יכולה להסתכם בשלילת חירות המונית של חפים מפשע או הזנחה מוחלטת של הנושא", נמסר בהודעה הארגונים.


"אנחנו קוראים לממשלה להפנות את היצירתיות והמשאבים שהושקעו בכליאה ובניסיונות ללחוץ על מבקשי המקלט להתייאש ולעזוב, להשקעה במדיניות שתוכל להטיב עם מבקשי המקלט ועם תושבי דרום תל אביב גם יחד. הפניית הכספים שיועדו לכליאה בשיפור שירותי הרווחה, הבריאות והדיור במקומות המאכלסים מבקשי מקלט ויצירת פיזור טבעי ברחבי הארץ על ידי הענקת רשיונות עבודה מוסדרים, ותמריצים להעסקה ברחבי הארץ", הם מסרו בנוסף.

 

 

מסתננים בדרכם למתקן ההשהייה חולות
 

מסתננים בדרכם למתקן ההשהייה חולות(רויטרס)

 

כזכור, החוק למניעת הסתננות כבר נפסל פעמיים בעבר בבג"ץ, בטענה כי הוא סותר את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. שבעה מתוך תשעת השופטים שדנו בעתירה האחרונה - הנשיאה נאור, צבי זילברטל, סלים ג'ובראן, אסתר חיות, חנן מלצר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית ויורם דנציגר - היו חברים בהרכב שפסל את גרסאותיו הקודמות של החוק.

במהלך היום הביעה שרת המשפטים איילת שקד את התנגדותה לעתירה, ואף העלתה לדף הפייסבוק שלה סרטונים בנושא המתארים לדבריה את "חייהם הבלתי נסבלים של תושבי דרום תל אביב", הגרים בסמוך למסתננים רבים.

שרת המשפטים ציינה כי "אם יבוטל החוק בפעם השלישית, המשמעות תהיה הכרזה על דרום תל אביב כמתקן שהיה רשמי למסתננים". בנוסף אמרה שקד כי "נוסח החוק שאושר על ידי בית המשפט העליון בפעם הקודמת רך מידי, וההוכחה לכך היא שבחודשים האחרונים תופעת ההסתננות, שכמעט והתגברנו עליה, שבה ועשרות אפריקאים חדרו לישראל".