דנינו: "תיפתח חקירה פלילית נגד כל מי שיזדהה עם דאעש"

מפכ"ל המשטרה אמר כי למרות שדאעש טרם הוכרז כארגון טרור בישראל, תפתח המשטרה בחקירה פלילית על כל גילוי הזדהות עימו. בכירים בארה"ב: "המלחמה בדאעש תימשך שלוש שנים"

הערב בסדרת הכתבות "איום דאעש": כך מגייסים את צעירי המערב

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הודה היום (שני) כי הורה לפתוח בחקירה פלילית נגד כל מי שיפגין גילוי הזדהות עם ארגון דאעש, לרבות ברשתות החברתיות השונות.

 

"איום דאעש": כך נוצר והתפתח הארגון שמטיל אימה על המזרח התיכון והעולם

 

אובמה: "דאעש איום עולמי, לא נשלח חיילים לעיראק"

 

 

דנינו אמר את הדברים בכנס של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה, והוסיף כי "אף שדאעש טרם הוכר בישראל רשמית כארגון טרור, הרי שמבחינת המשטרה הוא מטופל ככזה".

 

בתוך כך, בכירים בממשל האמריקני שוחחו עם ה"ניו יורק טיימס" והודו כי המבצע הצבאי עליו צפוי להכריז השבוע ברק אובמה נגד הארגון האיסלאמיסטי - עשוי להימשך שלוש שנים וילווה גם את הבחירות הבאות לנשיאות המדינה.

 

השלב הראשון בתכנית, שכבר נמצא בעיצומו, כלל עד כה 145 תקיפות מן האוויר במהלך החודש האחרון בצפון ובמערב עיראק. השלב הבא נדחה במעט בשל הקמת הממשלה החדשה בעיראק, אך צפוי להתחיל עד לסוף השבוע. הוא יכלול אימון הלוחמים הכורדים וחימוש הצבא העיראקי.

 

השלב הסופי במבצע של אובמה, כך על פי הבכירים, יהיה הרס מוחלט של הארגון וכוחותיו בתוך שטחי סוריה. שלב זה על פי הערכות, לא יושלם במהלך הקדנציה של אובמה וצפוי להסתיים בתוך השנה הראשונה של הנשיא האמריקני הבא.

 

 

אובמה. התוכנית נגד דאעש תימשך גם אחריו
 

אובמה. התוכנית נגד דאעש תימשך גם אחריו(רויטרס)

 

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי צפוי לצאת שוב בימים הקרובים למזרח התיכון במטרה להמשיך בבניית הקואליציה הבינלאומית לקראת המבצע. במקביל יטוס שר ההגנה צ'אק הייגל לטורקיה בניסיון לרתום אותה למהלכים שמנסה לגבש ארה"ב.

 

הנשיא האמריקני הדגיש כי הוא לא מתכוון להעמיד את ארצות הברית לבדה במערכה ואין בכוונתו לשלוח כוחות קרקעיים לעיראק. "אנחנו לא מתכוונים לשלוח 100 אלף חיילים אמריקנים. אנחנו הולכים להיות חלק מקואליציה בינלאומית. נתקוף מהאוויר כדי לתמוך בחיילים העיראקים והכורדים על הקרקע", הוא הבהיר. "אנחנו נעזור להציג תכנית עבורם, כדי שהם יוכלו להתחיל לכבוש מחדש שטחים שדאעש כבש. אני רוצה שיבינו שלאורך פרק זמן של חודשים נוכל לא רק לעצור את המומנטום של דאעש, אלא גם להצר את צעדיהם, לקחת מהם שטחים שכבשו ולחסל אותם".

אובמה ציין שהמלחמה בדאעש אינה שונה מהמערכה שמנהלת ארצות הברית נגד ארגוני טרור ברחבי העולם, וציין כחלק מכך את חיסולו של מנהיג ארגון "אל-שבאב" בסומליה בשבוע שעבר בתקיפה אווירית של ארצות הברית. עם זאת, הוא הבהיר כי המערב זקוק לתמיכתן של מדינות ערב, בהן סעודיה, ירדן ואיחות האמירויות. "בפעם בראשונה מאוד ברורה שהבעיה עבור מדינות סוניות באזור היא לא רק איראן אלא מדיניות סונית קיצונית", הוא ציין.