אל-חוסיין. "פשעים בהיקף לא יתואר"
אל-חוסיין. "פשעים בהיקף לא יתואר"
,רויטרס

האו"ם: "שלטון דאעש יהיה בית דמים אכזרי"

בנאום ראשון לתפקיד הבהיר נציב זכויות האדם של האו"ם, זאיד ראאד אל-חוסיין, שיש לפעול במהירות נגד ארגון המדינה האסלאמית. הוא קרא למדינות העולם "להקדיש מאמצים דחופים להגנה על מיעוטים דתיים, ילדים ונשים. אין שם אהבת שכנים, רק תאוות השמדה של אלה החושבים אחרת מהם". נתניהו: "חשוב לגדוע את האיום באיבו"

בנאום ראשון בתפקיד, קרא הבוקר (שני) נציב זכויות האדם החדש של האו"ם למדינות העולם להתגייס להגנה על נשים, ילדים ומיעוטים מפני איום ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בעיראק ובסוריה. הנציב, זייד ראאד אל-חוסיין, לשעבר השגריר הירדני לאו"ם, התריע כי כל מדינה שתונהג בידי דאעש "תהיה בית דמים מרושע ואכזרי".

 

בשבוע שעבר הסכימו חברות מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה לשלוח צוות לחקירת פשעים "בהיקף שלא יתואר" שבוצעו על ידי לוחמי הארגון במהלך השתלטותם על שטחים נרחבים בעיראק ובסוריה במהלך החודשים האחרונים. "בפרט, מאמצים צריכים להיות מושקעים להגנה על קבוצות מיעוט אתניות ודתיות, ילדים - שנמצאים בסיכון לגיוס בכוח ואלימות מינית - ונשים, שהפכו מטרה למגבלות חמורות", אמר אל-חוסיין.

 

אל-חוסיין כינה את אנשי דאעש בשם "טאקריפים", אנשים המצדיקים הרג אחרים בהצגתם ככופרים. "בהלך מחשבה טאקריפי - כמו שראינו בניגריה, אפגניסטן, פקיסטן, תימן, קניה, סומליה, מאלי, לוב, סוריה ועיראק וברחבי העולם שבו הם תקפו אנשים תמימים - אין שם אהבת שכנים, רק תאוות השמדה של מוסלמים, נוצרים, יהודים ואחרים, ביחד עם כל האנושות, שמאמינים אחרת מהם", הוא אמר.

 

במקביל לפרסום הדברים, גורמי ביטחון בעיראק דיווחו על מותם של לפחות 17 בני אדם ופציעתם של 54 נוספים במתקפה משולבת מסירה ופיצוץ מכונית תופת בעיירה דחולויה המרוחקת כ-70 קילומטרים מצפון לבירה בגדד. התקיפה, לדברי הגורמים, אירעה בשעות הבוקר המוקדמות ונמשכה כשעתיים לפני שהחמושים נסוגו. בין ההרוגים, דווח, ישנם אזרחים ואנשי כוחות הביטחון העיראקיים, רובם כתוצאה מפיצוץ מכונית התופת בשוק בעיירה.

 

היום התייחס גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאיום דאעש במהלך פגישה עם שר החוץ הנורבגי, בורגה ברנדה, המבקר בישראל. "בקרב הקהילה הבינלאומית ישנה מודעות הולכת וגדלה לאיום הנשקף מצד הטרור והקנאות האסלאמית. ארגונים כמו דאעש, חמאס, אל-נוסרה, אל-קעידה, אל-שבאב וחיזבאללה בתמיכת איראן מהווים סכנה ברורה וממשית לתרבות שלנו, לדרך החיים שלנו, לערכים שלנו", טען נתניהו. "אני חושב שהדבר החשוב ביותר הוא לקטוע אותו באיבו, ואלה שלא יעשו זאת ימצאו על מפתן דלתם מחר את הטרור האסלאמי שנמצא כאן היום. אני יודע שאתה מבין זאת, ואני מצפה לשוחח איתך על כך וגם על החתירה לשלום".