שרי הקבינט לא עודכנו, לבני: "הזמן יוכיח אם הושגה הרתעה מספקת"

שרים החברים בקבינט המדיני-ביטחוני שמעו רק דרך הדיווחים בכלי התקשורת על הכוונה של ישראל להסכים להפסקת אש מול חמאס. ליברמן, ארדן, אהרונוביץ' ובנט מתנגדים ובקשה של האחרון לקיים הצבעה בנושא נדחתה על ידי אנשי ראש הממשלה. אורי אריאל: "אם לא יחוסל איום הרקטות – עשינו חצי עבודה"

אחרי שהפסקת אש נוספת נכנסה לתוקפה וסיימה כנראה את מבצע "צוק איתן", יצטרך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתפנות לקרבות לא פשוטים בתוך המערכת הפוליטית. הערב (שלישי) התברר כי מאחורי הקלעים התרחשה דרמה של ממש, כששרים החברים בקבינט-המדיני ביטחוני כלל לא עודכנו במגעים המתקדמים להפסקת אש עם חמאס ולמעשה שמעו על כך רק דרך כלי התקשורת.

 

בסופו של דבר, אישור המהלך הסופי התבצע בסבב טלפוני שהיה בגדר עדכון בלבד. בפורום הקבינט ישנם 4 שרים המתנגדים בתוקף להפסקת אש: ליברמן, ארדן, בנט ואהרונוביץ', כך שבמקרה של הצבעה המהלך לא היה זוכה לרוב. בנט אף טען כי ביקש לקיים הצבעה בנושא וסורב על ידי אנשיו של נתניהו, בטענה כי מבחינה משפטית כלל לא קיימת חובה כזו.

 

מעל לפני השטח, התגובות לנצירת האש היו מתונות למדי. השר אורי אריאל מהבית היהודי כתב בדף הפייסבוק שלו כי ״כל הסכם שאינו כולל חיסול האיום הרקטי על תושבי ישראל ופירוז הרצועה הוא לא יותר מחצי עבודה. במציאות כזאת, לא נותר למערכת הביטחון אלא להיערך לסבב הבא - שיהיה קרוב״.

 

שרת המשפטים וחברת הקבינט, ציפי לבני, טענה כי רק הזמן יעיד אם הושגה הרתעה מספקת מול חמאס. "חשוב היה לקבוע מראש עקרונות בין-לאומיים של פירוז, מניעת התעצמות ומנגנוני פיקוח אפקטיביים", אמרה לבני. "יש למנוע מחמאס הישגים מדיניים ולייצר חזית מדינית עם הכוחות המתונים באזור".

 

גלאון: "הישג לחמאס על חשבון תושבי הדרום"

לדברי ח"כ מירי רגב מהליכוד, "אזרחי ישראל אינם מאמינים עוד להפסקות האש עם חמאס. בכל פעם שהייתה הפסקה כזו היא הופרה ונפגעו אזרחים וחיילים. אם הפסקת האש רצינית הפעם, ישראל חייבת לדרוש בכל הסדר שהוא את פירוז הרצועה מתוך מחויבות של המדינה להגן על אזרחיה".

 

 

דרש לקיים הצבעה ונענה בשלילה. בנט
 

דרש לקיים הצבעה ונענה בשלילה. בנט(ניסים לב)

 

מי שכן תקפה בחריפות את החלטת הממשלה היא יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, שטענה כי חמאס סיים את המבצע עם הישג משמעותי. "הפסקת אש שהוסכמה בין ישראל לחמאס מגיעה מאוחר מדי, והתנאים שלה מוכיחים סופית שמבצע צוק איתן הוא כישלון אסטרטגי של נתניהו - שיצא למלחמה ללא יעדים וסיים אותה כשהוא נותן הישג עצום לחמאס על גבם של תושבי הדרום", סיכמה גלאון.

 

ח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה קראה להתניע מהלך מדיני לקראת הסדר: "טוב כי נחתם הסכם הפסקת האש, וכעת אל לישראל לשקוע בשגרת השקט הזמני. עלינו ליטול יוזמה פעילה ונועזת להסדר מדיני. במלחמה זו איבדנו את מיטב בנינו, ואין להשלים עם סבבים עקובים מדם כאילו היו כורח המציאות. יש לכנס לאלתר ועידה בינלאומית ולעשות כל שביכולתנו להגיע להסדר עם הפלסטינים בחסות הליגה הערבית והקהילייה הבינלאומית".