בנו של הרב עובדיה יוסף נפטר בגיל 66

הרב יעקב יוסף היה אחת מהדמויות המובילות בציבור החרדי בשנים האחרונות. הוא אושפז לאחר שחלה התדרדרות במצבו והיום לקה בקריסת מערכות. יחסיו עם אביו ידעו עליות ומורדות, הן בגלל סוגיות הלכתיות והן בשל מחלוקות פוליטיות. הרב הראשי מצגר: "אבידה גדולה לעם ישראל, האמת הייתה נר לרגליו"

הרב יעקב יוסף, בכור בניו של הרב עובדיה יוסף, נפטר היום (שישי) בגיל 66 בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. יוסף היה מאושפז זה כשבוע והיום חלה הידרדרות במצבו, ומערכות גופו קרסו. הלוויתו של יוסף תתקיים בהר המנוחות ותחל בשעה 17:00.

 

יוסף נחשב לאחת הדמויות הרבניות הבולטות בעולם הרבנות ובציבוריות הישראלית ולא רק בשל היותו בנו של הרב עובדיה יוסף. הרב יוסף נולד בירושלים ובינקותו עבר לקהיר, שם כיהן אביו כסגן הרב הראשי. בילדותו חזר לשכונת בית ישראל בירושלים ולמד בישיבת 'פורת יוסף' - שם נתגלה כתלמיד חכם ועילוי מובהק.

 

בשנת 1980 הוא נמנה על מייסדי תנועת ש"ס בבחירות לעריית ירושלים ונבחר מטעמה כחבר מועצה. בשנת 1984 הוא היה מאדריכלי הריצה לכנסת ונבחר מטעמה לכנסת, שם כיהן כחבר כנסת במשך ארבע שנים. עם פרישתו מהכנסת הוא התמנה כרבה של שכונת גבעת משה בירושלים ("גוש שמונים") ובפועל כרבם של כל שכונות צפון ירושלים. הרב יוסף נחשב כגדול מרביצי התורה בעיר, מאחר ומדי יום ביומו הוא העביר לפחות עשרה שיעורים בשכונות השונות ברחבי העיר.

 

יחסיו עם אביו הרב עובדיה יוסף ידעו עליות ומורדות, בעיקר על רקע אידאולוגי. בנגידו לרב עובדיה יוסף שהוא מתון ויונה מבחינה מדינית ואף פרסם פסק הלכה התומך בהחזקת שטחים, הרב יעקב יוסף נקט בקו מדיני ניצי, תקיף וקיצוני והיה מקרוב לחוגי הימין הקיצוני. גם בהלכה נתגלעו חילוקי דעות מסויימים בין הרב יעקב לאביו, כמו למשל בעניין מצא שרויה בערב פסח שהרב עובדיה מתיר ובנו הרב יעקב אוסר. הרב יעקב יוסף היה דומה מאוד במראהו החיצוני ובסגנון דיבורו לאביו הרב עובדיה יוסף והוא שונה בתכלית מאחיו הצעירים.

 

 

 

צנוע מאד: מעולם לא היה בחו"ל

הרב יעקב גדול בשכונות בית ישראל ותל ארזה בירושלים בתנאי מצוקה. אחיו הצעירים לעומת זאת גדלו בתל אביב ובירושלים כבניו של הרב הראשי לתל אביב ולישראל ונהנו מתנאי רווחה. הרב יעקב יוסף היה צנוע מאוד בהליכותיו - מעולם לא היתה לו מכונית והוא התרוצץ משיעור לשיעור בתחבורה הציבורית. בניגוד לאביו ואחיו הצעירים הוא מעולם לא נסע לחו"ל. הוא גם מעולם לא ענב עניבה, ולמרות גדולתו בתורה התהלך בחליפה קצרה ולא במעיל ("פראק") רבני ארוך, ובדרך כלל גם ללא מגבעת.

 

לפני כשנתיים הוזמן הרב יעקב יוסף לחקירה בשל הסכמה שכתב לספר 'תורת המלך' שהיה בו משום הסתה נגד גויים. הרב נמנע במשך למעלה משנה להתייצב לחקירה - עד שנעצר ונחקר. בסופו של דבר הוחלט שאין מקום להליכים פליליים נגדו בעניין זה.

מצגר: "קיבל את הייסורים באהבה ובלי להתלונן"

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, ספד ליוסף אחרי ההודעה על מותו. "הוא היה תלמיד חכם, עצום, בעל שיעור קומה", אמר יוסף. "מדובר באבידה עצומה לישראל, לארץ ישראל ולעולם ההלכה והפסיקה הספרדי".

 

מצגר ציין כי יוסף היה אדם ישר וצנוע, שעבר סבל גדול בעקבות מחלתו. "בשנים האחרונות הוא נזדכך בייסורים קשים, אותם קיבל באהבה וללא טרוניה. למרות זאת, הוא המשיך להרביץ תורה ולפעול לקירוב לבבות".

 אהבתו לארץ ישראל היתה עצומה והצטער צער רב על כל שעל מאדמת א״י שהוחזר כאילו היה יהלום יקר ערך שאבד וזעק על כך מקירות ליבו.

 

"אהבתו לארץ ישראל היתה עצומה", המשיך מצגר. "הוא הצטער צער רב על כל שעל מאדמת ארץ ישראל שהוחזר, כאילו היה יהלום יקר ערך שאבד וזעק על כך מקירות ליבו. אני מבקש לשלוח את תנחומיי למשפחתו הנכבדה".