סגן שר הבריאות הורה לבי"ח לטפל בתינוקת חרדית למרות שמתה מוות מוחי

ליצמן דרש מבית החולים "שניידר" להשאיר תינוקת חרדית בת 10 חודשים בחיים, למרות שעל פי החוק וההגדרה הרפואית היא מתה • יו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית: "זוהי התערבות שלא תעלה על הדעת"

(4:10 דק')

סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן הורה לבית החולים שניידר להמשיך ולטפל בתינוקת שנקבע שמתה מוות מוחי כאילו מדובר בחולה מן המניין. זאת, למרות שעל פי החוק וההגדרה הרפואית היא מתה.

הפרשה החלה לאחר שבתחילת השבוע קיבל מנהל בית החולים "שניידר" שיחה מסגן שר הבריאות שביקש להשאיר בחיים ולא להוציא תעודת פטירה לתינוקת בת 10 חודשים, בת למשפחה חרדית שמתה מוות מוחי.

רופא בכיר המעורה בפרטי המקרה סיפר ל"חדשות 10": "המשפחה סירבה בכל תוקף לקבל את ההודעה הזאת ודרשה שימשיכו לטפל בתינוקת כאילו היא תינוקת חיה. הצוות לא הסכים לכך - כמובן לפי ההנחיות. ברגע שמישהו מת, אז לא מטפלים בו כאילו הוא חי. לאחר פרק זמן קיבלו טלפון בעקבות שיחת טלפון שהיתה בין סגן שר הבריאות למנהל בית החולים שעליהם אכן להמשיך ולטפל בתינוקת, כאילו היא תינוקת בחיים".

בישראל יש חוק ברור בנושא, ולפיו ברגע שנקבע מוות מוחי יש להוציא תעודת פטירה ולנתק את החולה ממכונת ההנשמה. החוק ברור מאד גם כאשר הניתוק ממכונת ההנשמה נוגד את דתו של החולה, אז יש להמשיך רק בהנשמה עד שליבו מפסיק לפעום.

ליצמן הורה כאמור להמשיך לטפל בתינוקת. הצוות הרפואי נאלץ להזין את התינוקת ולהעניק לה טיפול רפואי אינטנסיבי בעלות של עשרות אלפי שקלים ביום. "הילדה הזו למרבה הצער נפטרה ומאותו רגע בית החולים מטפל בגוויה", אומר פרופ' אבינועם רכס, יו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית.

על פי מקורות בבית החולים, סגן השר ליצמן לא הסתפק בשיחת הטלפון ואף הגיע לפחות פעמיים בשבוע האחרון לבית החולים כדי לבדוק בעצמו שהצוות הרפואי ממלא אחר הוראותיו.

"זוהי התערבות שלא תעלה על הדעת"

התנהלותו של סגן השר מעוררת סערה לא רק בבית החולים אלא בקהילה הרפואית כולה. "זוהי התערבות שלא תעלה על הדעת", מציין פרופ' רכס. "לא יכול להיות שהשר הממונה יתייצב, יכניס את הפוליטיקה, יכניס את הדת לתוך יחידה לטיפול נמרץ ויכתיב לרופאים כיצד לטפל, במיוחד כשהוא פוגע באופן מודע וודאי בחוק שהוא אמור לשמור עליו".

ליצמן מסר בתגובה כי הוא נסמך על הסעיף בחוק שקובע שאם מוות מוחי נקבע בניגוד לדתה של המשפחה, לא ינותקו מכשירי ההנשמה ויימשך הטיפול התומך בהנשמה. לגבי הביקור בבית החולים, ציין ליצמן כי מותר לו לבקר חולים בבית חולים.

מבית החולים שניידר נמסר בתגובה: "בשל חסיון רפואי לא נוכל למסור פרטים על מקרה פרטני זה".