עשר המכות של החרדים: יאבדו מאות מיליוני שקלים בהטבות

פרשן החרדים של חדשות 10, אבישי בן חיים, בדק את ההסכמים הקואליציוניים החדשים ומצא שלחרדים יש ממה לחשוש. מיצוי כושר ההשתכרות יהפוך לתנאי מפתח לקבלת הטבות, כך שמהחרדים עלולים להישלל הנחות בארנונה, מעונות יום ודיור ציבורי

(8:03 דקות)

על פי ההסכמים הקואליציוניים, החרדים עומדים להיפגע מאוד בארבע השנים הקרובות. לא מדובר על גיוס לצבא, אפילו לא על לימודי ליב"ה בבתי הספר. הממשלה הקרובה עתידה לקצץ מאות מיליוני שקלים מהתקציבים שהגיעו עד היום לחרדים, והם מאוד לחוצים.

 

על פי הפרשן לענייני חרדים של חדשות 10, אבישי בן חיים, הסעיף הראשון הפוגע בחרדים הוא סעיף 54 בהסכם הקואליציוני של מפלגת יש עתיד. על פי הסעיף, אזרח יידרש להוכיח מיצוי כושר השתכרות על מנת לקבל כל הנחה או הטבה.

 

מכיוון שאברכים לא ממצים את כושר ההשתכרות, מפני שהם בוחרים שלא לעבוד, הם עלולים לאבד, לדוגמה, הנחות בארנונה שניתנות להם. סעיף נוסף שפוגע בהם הוא סעיף 26, המגביל את הזכאות בהנחות למעונות יום לאברכים לחמש שנים.

יופסק התקצוב לתלמידי חו"ל

הטבות נוספות שצפויות להיפגע הן הנחות בביטוח לאומי. גם הישיבות עצמן ייפגעו, כאשר ייפסק התקצוב לתלמידי חו"ל. החרדים זועמים על הגזירה הכלכלית, כאשר הם מגדירים את 20 אלף האזרחים הזרים הלומדים בישיבות "פרויקט 'תגלית' שלנו".

 

כל המכות האלה קשות, אולם התכנית הגדולה היא שמפחידה באמת את החרדים. בעוד ארבע שנים, על פי ההסכם, יוגבל מספר תלמידי הישיבות ל-1,800 בשנה בלבד. החרדים לא מאמינים שהם יחויבו להתגייס, אולם זה דווקא מה שפוגע בהם. אם היו "גזירות גיוס", הציבור היה יכול להתאחד במאבק. כעת, לא נותר לחרדים אלא להמתין לבחירות הבאות ולנסות לשרוד את התקופה.