טרור יהודי: תושב שבות רחל נעצר בחשד לרצח פלסטינים ופגיעה ביהודים

הותר לפרסום: יעקב טייטל מההתנחלות שבות רחל נעצר בחשד למעורבות בשורת מקרי רצח, הנחת מטענים וניסיונות לפגוע בהומוסקסואלים ב-12 השנים האחרונות. בין הפרשות בהן הוא חשוד: הנחת המטען שגרם לפציעתו של פרופ' שטרנהל ופיצוץ משלוח המנות לפני קרוב לשנתיים באריאל

(3:53 דקות)

הנחת מטענים בניסיון לפגוע ביהודים, ורצח פלסטינים – אלה החשדות שעומדים כנגד יעקב טייטל, תושב ההתנחלות שבות רחל שבשומרון, שדבר מעצרו הותר היום (ראשון) לפרסום, עם התרת הצו הגורף שהוטל על הפרשה. טיטל, בן 38, נעצר ביום רביעי, 7 באוקטובר, על ידי המחלקה היהודית של שירות הביטחון הכללי, בחשד לביצוע שורה של פיגועים נגד פלסטינים, הומוסקסואלים, יהודים משיחיים ושוטרים, ובראשם הנחת המטען שגרם לפציעתו של הפרופסור חתן פרס ישראל, זאב שטרנהל.

פרופ' זאב שטרנהל נפצע בפיצוץ מטען »
נער נפצע קשה מאד מפיצוץ משלוח מנות »

החשדות נגד טייטל מתמקדים בפעילותו לאורך 12 שנים, שכוללת לפחות שבעה פיגועים, רציחת שני פלסטינים, ופציעתם של שלושה בני אדם. על פי החשד, טייטל הוא זה שעומד מאחורי פיצוץ משלוח המנות באריאל לפני קרוב לשנתיים, והנחת המטען שגרם לפציעתו של שטרנהל.

טייטל, תושב ההתנחלות שבות רחל, נשוי ואב לארבעה ילדים, נולד בפלורידה שבארצות הברית, ועלה לישראל בשנת 2000. הוא בעל תואר אקדמי במנהל עסקים. לפני כמה שנים הוא נעצר בחשד למעורבות ברצח בדרום הר חברון, אולם שוחרר בתום שבועיים של חקירות.

הוא נעצר הפעם בעקבות חקירה סמויה של השב"כ, שכללה הפעלה של יחידה מיוחדת – יחידת העיקוב - שאספה בתקופה האחרונה מידע וראיות לכאורה נגד החשוד. לאחר סיום איסוף הראיות ובהערכת מצב מיוחדת בשב"כ, הוחלט לעצור את טייטל ולהביאו לחקירה. טייטל נתפס בעת שהדביק כרוזים נגד הקהילה ההומולסבית וכרוזי תמיכה בפיגוע הירי בבר הנוער בתל אביב. בחקירתו הודה כי תכנן וביצע באופן עצמאי וללא שותפים שורה ארוכה של פיגועים לאורך השנים. טייטל אף הודה בביצוע הרצח במועדון הבר נוער בתל אביב, אולם חקירתו גילתה כי דווקא במקרה הזה הוא אינו חשוד.

טייטל נעצר בשכונת הר נוף שבירושלים כשברשותו אקדח טעון, והועבר משם לאחד ממתקני השירות הסודיים, שם נחקר תחת אזהרה. מיד עם מעצרו הוציא השב"כ צו איסור פרסום גורף על הפרשה. במקביל למעצרו של טייטל, פשטו חוקרים נוספים על מספר מתחמים, בהם ביתו בשבות רחל. הוא אף הוביל את חוקרי השב"כ לסליק בחצר הבית ושם נמצאו 10 כלי נשק - 6 רובים ו-4 אקדחים, אותם הבריח במכולה מארצות הברית.

ההערכה בשב"כ היא כי פעל לבדו, וכעת נבדק האם פעל בהכוונה של רבנים. במהלך החקירה עוכבה לחקירה אשתו רבקה בחשד שידעה על מעשיו ועל מחסן הנשק בחצר, אולם בסופו של דבר היא שוחררה.

רק כמה ימים לאחר המעצר הותר לטייטל להיפגש לראשונה עם עורך דינו, עדי קידר, שערער על צו המעצר לבית המשפט. עורך הדין אף ערער על עצם התנהלות מנגנוני הביטחון בתיק בטענה כי יש לאפשר לחשוד להיפגש עם עורך דין בתדירות סבירה. לדברי קידר, מצבו של טייטל טוב, אולם הוא הצהיר כי אינו מכיר בסמכות בית המשפט לשפוט אותו, מכיוון שהוא לא דן לפי חוקי ההלכה.

טייטל הניח מטען חבלה בפתח בית פרופ' שטרנהל

הפרופסור זאב שטרנהל, בן 74, חתן פרס ישראל לחקר מדע המדינה לשנת 2008, נפצע לפני כשנה באורח קל בפיצוץ מטען צינור מאולתר שהונח בפתח ביתו שבירושלים. המטען התפוצץ כאשר שטרנהל נעל את דלת ביתו שברחוב ש"י עגנון, והוא נפגע ברגליו מהרסיסים. חבלנים שהוזעקו לזירה מצאו כי מדובר במטען מאולתר שהכיל כמה מאות גרמים של חומר נפץ. כבר אז חשדה המשטרה כי המטען הונח על ידי פעילי ימין קיצוני, בגלל דעותיו והתבטאויותיו הפוליטיות של הפרופסור.

פרופ' שטרנהל ל-nana10: אמשיך להגיד את מה שיש לי להגיד »

לפני קרוב לשנתיים בחג הפורים התפוצץ באריאל משלוח מנות שהכיל מטען חבלה ונשלח לביתה של משפחה השייכת לכת ה"יהודים המשיחיים". עמיאל אורטיז, בן 15, שאחז במשלוח המנות, נפצע קשה מאד לאחר שנפגע מרסיס בצווארו ואיבד דם רב.

שנה וחצי אחרי: עמיאל אורטיז במשלחת פורטו ריקו במכביה »

עורך דינו של טייטל מספר על מצבו של מרשו (11 שניות)