BETA

13.12.2012

21:09

עודכן:

ליברמן לא מתפטר: "מ-96' לא היה יום שלא הייתי נחקר או חשוד"

שר החוץ הגיב לראשונה לכתב האישום נגדו, ואמר כי יקבל את ההחלטה הסופית לגבי עתידו בהמשך. "אם אחרי כל השנים על זה אשלם את המחיר, אשלם אותו באהבה. ביקשתי להסיר את החסינות, ואני רוצה משפט מהיר ככל האפשר", הדגיש ליברמן. על המידע הסודי שקיבל השגריר הוא אמר: "זרקתי את הפתק לאסלה והורדתי את המים. לגבי העובדות אין ויכוח, הפרשנות שונה"

למרות כתב האישום, שר החוץ לא מתפטר: באירוע של מפלגתו, התייחס אתמול (חמישי) אביגדור ליברמן לכתב האישום שהוחלט להגיש נגדו בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת השגריר בבלרוס, לצד ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק המרכזי נגדו. לדבריו, הוא הסכים להסרת חסינותו וקרא לקיים משפט מהיר. ליברמן הוסיף ותקף את המשטרה וטען: "מ-96 לא היה יום אחד שלא הייתי נחקר, חשוד או יעד מודיעיני".

לטענת ליברמן, "החקירה התחילה בשבוע השני של יולי 96' כשהפכתי למנכ"ל ראש הממשלה. החקירה הייתה תוך כדי תנועה. כל הזמן חקירה ללא הפסקה עם שם אחר ונושא אחר". לדבריו, הוא הסכים להסרת חסינותו כחבר כנסת, אולם ציין: "אני ועורכי דיני קיבלנו חומר, אנחנו לומדים את זה ולפי חוות הדעת, אני לא חייב להתפטר. מה שחשוב זה כמה שיותר מהר ללכת למשפט, לנהל משפט ולסיימו במהרה. אם אחרי כל השנים על זה אשלם את המחיר, אשלם אותו באהבה".

 

בהתייחסו לפרשה היחידה שנותרה ובגינה הוגש נגדו כתב אישום, הוא סיפר על פגישתו עם השגריר, זאב בן אריה: "ב-2008 הייתי בראש חבר כנסת באופוזציה ונסעתי בראש משלחת לגטו מינסק לחנוכת אנדרטה. תוך כדי, ביקש השגריר לראות אותי. אני לתומי חשבתי שזה עניינם לאומיים. הוא הגיש לי מעטפה. ואז הבנתי ואמרתי לו תפסיק עם השטויות. אל תעשה שטויות. זרקתי את הפתק לאסלה והורדתי את המים".

 

הוא המשיך ותיאר: "לימים הפכתי לשר החוץ, פגשתי שם את בן ארי שאמר שהוא ללא תפקיד כרגע. אמרתי לו שאני מחפש דובר רוסי שיהיה אחראי למטה מזרח אירופה. הוא התחיל לעבוד מבלי לקבל תוספת שכר. כשהתחיל המכרז לשגריר בריגה, הוא ניגש לוועדת המינויים העליונה וזכה. במקרה הזה המינוי היה פה אחד. היה ברור שהוא רמה אחד מעל שאר המתמודדים. זה לא היה קידום".

 

בכתב האישום נגד ליברמן נכתב כי "במעשיו המתוארים בכתב האישום, בהיותו עובד ונבחר ציבור, בכהונתו כשר החוץ המופקד על שירות החוץ של המדינה, ביצע הנאשם במהלך מילוי תפקידו מעשה מרמה והפרת אמונים הפוגעים מהותית בציבור... כל זאת עשה הנאשם בהיותו נתון בניגוד עניינים חמור בין חובותיו לציבור כשר החוץ המופקד על שירות החוץ של המדינה, לבין תחושת מחויבותו האישית לבן אריה, אשר פעל עבורו בפרשת מסירת המידע הסודי".

 

בגוש המרכז-שמאל של המערכת הפוליטית מיהרו לקרוא לליברמן להתפטר מתפקיד שר החוץ, אך פרקליטיו אמרו כי הם סבורים שאינו מחויב להתפטר. "אנו מכבדים את החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ושוקדים על לימודה", מסרו עורכי הדין ירון קוסטליץ, עודד גזית, גיורא אדרת ונתי שמחוני.

 

"בעניין פרשת הדיווח על מעשי השגריר, נציין כבר עתה כי בית המשפט העליון כבר קבע בעבר בנסיבות דומות של אי דיווח על ידי שר המשפטים דאז, כי 'באי הבאה של מלוא המידע הרלוונטי על ידי נושא מישרה - ולו מישרה רמה - עובר לקבלת החלטה, לא טמונה חומרה כה קיצונית המחייבת שבית משפט יורה להעבירו מתפקידו'. הדברים הללו מדברים בעד עצמם".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם גם הוא הודעת תגובה להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, ולא קרא לשותפו הבכיר להתפטר. "אני מברך את ליברמן על כך שהאישומים המרכזיים נגדו ירדו מהפרק", הדגיש ראש הממשלה. "אני מאמין במערכת החוק בישראל ומכבד אותה. הזכות שהיא נותנת לכל אזרח בישראל באשר הוא להגן על עצמו, מוקנת גם לליברמן. אני מאחל לו שיוכיח את חפותו גם בנושא היחיד שנשאר".