הממשלה אישרה המשך הסדר הפוטר חרדים משירות: "נתניהו מנציח השתמטות"

על פי ההצעה של שרי הביטחון והמדע, כ-1,300 חרדים ישתלבו במערך השירות האזרחי, במתכונת דומה לזו שבחוק טל. הממשלה טרם מצאה תחליף לחוק שבוטל בחודש אוגוסט, וכ-14 אלף חרדים מדי מחזור גיוס מוסיפים להתחמק משירות צבאי. "מדובר באנשים שמעוניינים לתרום, אך בשל גילם הצבא אינו זקוק להם לשירות צבאי", טענו בממשלה

הממשלה אישרה היום (ראשון) את ההצעה להאריך את ההסדר המאפשר את הפטור מגיוסם לצה"ל של אלפי חרדים. תוקפו של ההסדר פג עם פקיעת חוק טל, בחודש אוגוסט האחרון, אולם הממשלה עדיין לא חוקקה חוק חדש במקומו.

 

ההצעה שהתקבלה היום תאפשר לכ-1,300 חרדים להשתלב בשירות האזרחי, כפי שקבע חוק טל, במתכונת מצומצמת. עם זאת, ההסדר החדש לא נותן פתרון לכ-14 אלף חרדים, מדי מחזור גיוס, שלא מתגייסים לצה"ל.

 

בממשלה התגאו מאוד בהסדר החדש, מיוזמתם של שר הביטחון, אהוד ברק ושר המדע, דניאל הרשקוביץ', האחראי על מערך השירות האזרחי. "אלמלא ההחלטה שהתקבלה היום בישיבת הממשלה, אלפי החרדים שהיו מעוניינים להשתלב בתהליך של שירות אזרחי במשטרה, במד"א, במכבי האש בשירותי הרווחה ועוד לא היו יכולים להתגייס", נמסר.

 

ההסדר החדש הוא, למעשה, חוק עוקף בג"ץ. מרגע שפג תוקפו של חוק טל, על החרדים מוטלת חובה חוקית להתגייס לצבא, כמו כל אזרחי ישראל. מאז הקיץ האחרון לא התנהלו כל מגעים בנושא, ואין לצפות כי הסוגיה החשובה הזאת תעלה, לא במערכת הבחירות הקרובה ולא בחודשים שלאחריה.

 

"מדובר באנשים שמעוניינים לתרום, אך בשל גילם הצבא אינו זקוק להם לשירות צבאי", טענו בממשלה, אך לא פירטו את מעמדם של אלו שהצבא כן זקוק להם. "85% מאלה שהתגייסו לשירות אזרחי השתלבו לאחר מכן בשוק העבודה".

 

"הולכת שולל של בג"ץ וזריית חול בעיני הציבור"

בג"ץ קבע בעבר כי חוק טל פוגע בעקרון השוויון ויש לבטלו ולחוקק במקומו חוק חדש. בין היתר, קבעו השופטים כי המתווה המאפשר לחרדים לבחור בשירות אזרחי, אינו מוביל לשוויון בנשיאה בנטל. בקיץ האחרון הנושא עלה ביתר שאת לסדר היום, עם כניסתה של קדימה לממשלה, אולם ללא תוצאות.

 

באופוזיציה כבר הגיבו בחריפות כנגד ההצעה. "מדובר בניסיון נוסף של ממשלת נתניהו להנציח בדלת אחורית את מציאות ההשתמטות, שבג"ץ קבע כי היא חייבת להשתנות", אמר ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), שעמד בראש הוועדה לשוויון בנטל. "מאז פקיעת חוק טל בקיץ האחרון לא הוגדל מספר המתגייסים החרדים למסגרות הצה"ליות וההחלטה הזו תביא להכשרת ההשתמטות במשתמע עד גיל 26 לפחות".

 

לעומתו, מנהיג תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הבטיח הלילה למנוע גיוס חרדים לצה"ל. "יש שפערו פיהם לבלי חוק לגייס את בני ישיבות, אלה בני ישיבות שהם רוח אפינו, בזכותם העולם קיים. אם נהיה אנחנו חזקים, אם ש"ס תהיה חזקה לא יתנו להם לנגוע בהם".

 

"על הממשלה להפסיק לקנות זמן ולייצר פתרונות ריאליים ליישום בדמות אפיקי שירות שבהם יוכלו החרדים לתרום את חלקם בנשיאה בנטל", קרא יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. "יש יותר ויותר חרדים שרוצים להתגייס", טען.

 

"כוונת הממשלה להמשיך לאשר את הפטור לחרדים משירות צבאי במסווה של גיוס מספר זעום לשירות אזרחי בלתי מוגדר היא הולכת שולל של בג"ץ וזריית חול בעיני הציבור", נמסר ממפלגת יש עתיד. "חוק טל בטל מזה ארבעה וחצי חודשים ועכשיו מבקשת ממשלת נתניהו להמשיך את המצב הבלתי נסבל שבו ציבור שלם איננו נושא בנטל".