08.12.2012

18:03

עודכן:

בעקבות ההתעללות בעגלים: המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה נגד תנובה

השר ארדן הורה לבדוק האם המשחטה של תנובה הפרה את תנאי רישיון העסק שלה. החקירה נפתחה לאחר שתחקיר תיעד את עובדי המקום דורכים על עגלים ונותנים להם מכות חשמל. כרגע לא ברור האם משרד החקלאות או המשרד להגנת הסביבה מוסמך לטפל בנושא. "מפקירים אותם", אמר ארדן

המשרד להגנת הסביבה, בראשותו של השר גלעד ארדן, הורה ביום חמישי האחרון על פתיחת חקירה פלילית נגד משחטת תנובה בבית שאן בחשד לעבירות צער בעלי חיים. ההחלטה על פתיחת החקירה התקבלה בעקבות תחקיר תוכנית הטלוויזיה "כלבוטק", בו תועדו עובדי המשחטה מחשמלים עגלים באמצעות "שוקר", מכים אותם, עומדים עליהם, גוררים עגל ברגלו באמצעות מלגזה ועוד.

 

כבר אתמול (שישי) החל צוות החקירה המשותף למשרד להגנת הסביבה ולמשטרת בית שאן את עבודתו וגבה עדויות הנוגעות לחשד להתעללות בבעלי חיים במקום. החקירה מתנהלת במדור להגנת הסביבה במשטרת ישראל. במקביל לחקירה, ייבדק האם המשחטה הפרה את התנאים שנקבעו לה ברישיון העסק.

 

מתחת לפני השטח, קיימים חילוקי דעות בין משרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה לגבי סמכויות הטיפול בנושא. כיום המנדט לפקח על צער בעלי חיים נמצא במשרד החקלאות. הצעת חוק פרטית שקודמה בתיאום עם השר ארדן כדי להעביר את הסמכויות בעניין לידי המשרד להגנת הסביבה אושרה בממשלה. עם זאת, ערר שהגישה שרת החקלאות והתעקשותה שלא להעלות את הערר לדיון נוסף מנע את המשך קידום הצעת החוק.

 

"אין שום סיבה שבעולם שבעלי חיים יעברו התעללות מזוויעה במהלך חייהם", אמר השר להגנת הסביבה גלעד ארדן. "חשיפת התעללות זו היא הוכחה נוספת לכך שאסור להפקיר את השמירה על זכויות בעלי חיים בידי משרד החקלאות שהאינטרס שמנחה אותו הוא טובת תעשיית המזון. נמשיך במאבק לקדם חקיקה להעברת סמכויות אלה למקומם הראוי", הוסיף ארדן.