BETA

14.11.2012

15:04

מאסר עולם למחבל הדריסה ביום הנכבה: "רצח על רקע לאומני"

בית המשפט גזר על איסלאם עיסא מכפר קאסם מאסר עולם על רצח אביב מורג ועוד 40 שנה על 6 ניסיונות רצח. לכל אורך המשפט הוא טען כי מדובר בשרשרת תאונות ולא בפעולה מכוונת שנגרמה לאחר שאיבד שליטה על המשאית

מאסר עולם ועוד 40 שנה בכלא - זה העונש שגזר היום (רביעי) בית המשפט המחוזי בתל אביב על אסלאם עיסא, שהורשע בפיגוע דריסה בתל אביב ביום הנכבה בשנת 2011. בפיגוע נהרג הצעיר אביב מורג ונפצעו עוד 18 בני אדם.

 

מאסר העולם הושת על עיסא בגין רציחתו של מורג, ו-40 השנים הנוספות בגין ניסיונות רצח של שישה בני אדם נוספים בגין סיכון חיי אדם. הוא הורשע בגין הניסיון לרצוח את אסיף אמיתי, אופיר אשכנזי, אורן קול, שמואל קרמני, קרן זיגדון, דניאל שילוח ומאיר לוי.

 

לכל אורך המשפט טען עיסא שאיבד את הכרתו, וכי המשאית נסעה מעצמה. "טענה עובדתית זו נדחתה על ידנו מכול וכול. התייחסנו ארוכות לטענות ההגנה לפיהן בגלל מצבו הנפשי של הנאשם הוא לא יכול היה לגבש "כוונה להמית". התייחסנו לחוות הדעת השונות וקבענו שהנאשם ביצע את המעשים שבהם הורשע בכוונה, תוך שליטה באופן ובמהירות נסיעתו ותוך בחירה מודעת באילו כלי רכב לפגוע, כאשר בכל שלב במהלך נסיעתו הוא הבין את המתרחש סביבו, הבין את משמעות מעשיו וחפץ בתוצאותיהם.", כתבו שלושת השופטים.

 

"קבענו כי טענות המאשימה לפיהן מניע דתי/לאומני עמד ברקע מעשי הנאשם יש להן בהחלט על מה לסמוך והן מעוגנות היטב בחומר הראיות, לרבות בהתנהגות הנאשם לאחר המקרה עת יצא מהמשאית בצעקות "אללה הוא אכבר"", ציינו השופטים באשר לסיבה שהביאה את עיסא לבצע את פיגוע הדריסה. לדבריהם, לא הוצע על ידי הנאשם הסבר כלשהו להתנהגותו, "למעט הטענה האבסורדית שהוא איבד את הכרתו." 

 

"תחושת הצדק אינה מזדעזעת לנוכח האפשרות שהנאשם יירצה את עונש החובה שיש להטיל עליו על פי החוק, אלא שהיא דווקא מזדעזעת לנוכח מעשיו הקשים, לנוכח העובדה שהוא החליט להרוג אנשים חפים מפשע שלא עשו לו דבר, אנשים שכל חטאם היה שהם נסעו בדרך ונקלעו שלא בטובתם למסלול נסיעתו הקטלני, כפי שעוד יורחב בהמשך.

פיגוע הדריסה התרחש בחודש מאי 2011. סמוך לשעה 9:00 החל הנאשם לנסוע במשאית לכיוון תל אביב וכעבור כ-700 מטר מצפון למחלף מסובים פגע הנאשם בכוונה עם המשאית בחלקו האחורי של רכב שעבר באזור. כתוצאה מהפגיעה נגרם לרכב נזק בחלקו האחורי והשמשה האחורית התנפצה. 

 

נהג הרכב שנפגע רדף אחרי נהג המשאית, הצליח להגיע עם רכבו במקביל אליו, והחל לצפצף על מנת למשוך את תשומת ליבו. בתגובה הסיט הנאשם את המשאית בחוזקה שמאלה והטיח את מכוניתו של האיש בגדר ההפרדה. למרות שהבחין במכונית המרוסקת, עיסא לא עצר, לחץ על דוושת הגז והאיץ.

 

במהלך הנסיעה התקרב עיסא במהירות לעבר רוכב טוסטוס שלבש מדי צה"ל, פגע בו מאחור ועלה עליו. לרוכב נגרמו חבלות קשות. "גם בשלב זה הנאשם לא עצר, האיץ והמשיך בנסיעה פרועה מערבה עוד כ-400 מטרים והתקרב אל צומת דרך בר-לב ודרך הטייסים כשבכיוון נסיעתו דולק אור אדום", נכתב בכתב האישום.

 

"התעלם מהאור האדום ודרס את המנוח"

באותו זמן החל לחצות את הצומת ההרוג, אביב מורג, כשהוא נוסע במכוניתו. "הנאשם התעלם מהאור האדום שדלק בכיוון נסיעתו, ולמרות שבאותה עת כבר החל המנוח ומכוניות נוספות לחצות את הצומת, המשיך במהירות של כ-90 קמ"ש אל תוך הצומת, הסיט את המשאית אל עבר מכוניתו של המנוח בכוונה לגרום למותו, ופגע בה בעוצמה".

 

כתוצאה מההתנגשות הועף רכבו של מורג באוויר, פגע ברמזור וחלקים מהמכונית גרמו נזק למכונית שעמדה בנתיב הנגדי. עיסא פגע בהמשך במכונית נוספת שהחלה לחצות את הצומת.

 

לאחר שפגע במספר מכוניות נוספות, הוא שפשף עם דופן ימין של משאיתו אוטובוס ולאחר מכן הבחין באוטובוס נוסף ורוכב קטנוע. הנאשם הסיט בחוזקה את ההגה שמאלה על מנת לגרום למותו של הרוכב, שהבחין במשאית והשליך את עצמו מעבר לקטנוע. שניות לאחר מכן המשאית עלתה על הקטנוע ופגעה בחוזקה בדופן השמאלית של האוטובוס עד אשר הנאשם והאוטובוס נבלמו בחומה של בית ספר סמוך.