BETA

28.11.2017

18:15

נושאים חמים

פרקליט המדינה: "חוק ההמלצות מיותר – מה זאת ההשתקה הזו?"

שי ניצן התראיין בכנס אילת לעיתונות, ותקף את החוק שיאסור על המשטרה להעביר לפרקליטות את המלצותיה: "חוק בעייתי שיפגע בעבודתנו". על פרשת הצוללות: "היועמ"ש לא הורה על פתיחת חקירה נגד רה"מ. המשמעות ברורה - אין חומר ראיות שיצדיק זאת". על תיקים 1000 ו-2000: "אנחנו בשלב מתקדם של חקירת רה"מ"

פרקליט המדינה, שי ניצן, התראיין היום (שלישי) לכתב חדשות עשר בכנס אילת לעיתונות ותקף בין השאר ל"חוק ההמלצות", שאוסר על המשטרה להעביר לפרקליטות את המלצתה על הגשת כתבי אישום.

 

לדבריו של ניצן, "מדובר בחוק בעייתי, חוק מיותר, שיפגע בעבודת הפרקליטות. לו הייתי מבין מה מטרת החוק ואיזה אינטרס ציבורי זה משרת, דיינו. אבל לצערי, הנושא הזה באמת בעייתי וחשבתי שכדאי שאגיד את דעתי בקול צלול וברור", אמר.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

כחלון: "חוק ההמלצות טוב - אבל העיתוי חמוץ"

"כולנו" התפשרה: המלצות המשטרה בתיקי נתניהו לא יפורסמו

פרשת הצוללות: המשטרה תבקש בקרוב אישור לגבות עדות מנתניהו

 

עוד הוסיף ניצן כי "כל עוד היה מדובר על מניעת פרסום של המלצות המשטרה או של עמדת המשטרה, ניתן לנהל על זה דיון ציבורי. מצד אחד יש את זכות הציבור לדעת ומצד שני יש את הפגיעה בפרטיות. אבל לבוא עם חוק שאומר שלא רק שאסור לפרסם, אלא אסור להעביר בכלל את עמדת המשטרה, חשבתי שזה מיותר ובעייתי". לטענתו, ישנן בעיות רבות גם עם החוק בנוסחו המרוכך. "בעקבות עמדתנו ובעקבות כך שהסברנו לשרת המשפטים, שבאמת חשבה שיש בחוק הזה יותר מדי בעיות, החוק רוכך, אך הוא עדיין מאוד בעייתי".

 

 

 

"חוק ההמלצות בעייתי ומיותר". פרקליט המדינה, שי ניצן, בכנס אילת לעיתונות(אודי פורטל)

 

עוד הוסיף ניצן כי על אף שלמשטרה ישנה עמדה בנוגע לתיק מסוים, הפרקליטות לא מחויבת לקבל אותה. לדבריו, "הרבה פעמים אנחנו לא מקבלים את ההמלצה, אבל להשתיק אותה? מה זאת ההשתקה הזו? אנו צריכים שייתנו לנו את הכלים המיטביים כדי שנוכל למלא את תפקידנו, ושחס וחלילה לא אגיש כתב אישום למי שלא מגיע לו כתב אישום. זה מאוד מטריד אותנו".

 

"פרקליטות חזקה זה אינטרס של מדינת ישראל, לא שלי. אם אנחנו רוצים להיות מדינה שנלחמת בשחיתות, שנלחמת בארגוני הפשיעה ותופעות עברייניות קשות, המדינה זקוקה לפרקליטות עצמאית בעלות סמכויות", טען ניצן והוסיף, "אני לא רוצה כוח בשביל כוח, אני לא פוליטקיאי. אבל אנחנו חייבים שיאפשרו לנו לשרת את הציבור באופן המיטבי. לצערי התחושה היא שיש באמת גלים מכיוונים שונים. אני מכיר את האנשים שלי. שום דבר לא ירתיע אותנו. אנחנו נמשיך להיאבק בשחיתות. בשנים האחרונות אני יכול להראות עשרות כתבי אישום ותיקים נפתחו נגד בכירים בשלטון המקומי".

 

פרקליט המדינה התייחס במהלך הריאיון גם לפרשת הצוללות, ואמר כי "גם היום היועץ המשפטי לממשלה לא הורה על פתיחה בחקירה נגד ראש הממשלה. המשמעות ברורה - אין חומר ראיות שיצדיק חקירה כזו. אם יהיה, הציבור ידע. אם נסבור שצריך בפרשה זו או אחרת לגדבות עדות מרה"מ ודאי שנעשה כן. אנו לא מודיעים מראש מי ייחקר ומי לא".

 

 

לא נפתחה נגדו חקירה בפרשת הצוללות. ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

לא נפתחה נגדו חקירה בפרשת הצוללות. ראש הממשלה בנימין נתניהו(רויטרס)

 

על תיקים 1000 ו-2000 אמר ניצן כי אין לו הערכת זמן מתי תסתיים החקירה. "אני לא אוהב לתת הערכות זמן כי אי אפשר לדעת איך החקירה תתפתח. אנחנו בשלב מתקדם של החקירה. רה"מ נחקר כבר שש פעמים, והיה מה לשאול אותו שש פעמים. כל עוד תהיינה שאלות הוא ייחקר. אני מקווה שבעוד זמן לא רב יחסית המשטרה תעביר אלינו את עמדתה. אני מבטיח שנעשה מה שאנו יכולים כדי לסיים עם זה כמה שיותר מהר. האמינו לי - גם אנחנו חושבים שמצב שבו רה"מ בחקירה הוא מצב שצריך לקצר אותו כמה שאפשר - לא על חשבון בירור האמת. תוך זמן לא רב הציבור ייחשף לכל הפעולות שנעשות ונעשו, ולא הכול סגור".

 

בין השאר דיבר ניצן על סגירת החקירה נגד דובר ארגון "שוברים שתיקה", דין יששכרוף, ואמר כי "קיבלנו את ההחלטה על סמך הראיות שהיו בפנינו באותה עת. אח"כ הארגון לא פנה אלינו, אלא התחילו להעלות סרטונים ופנו לתקשורת. אין לי שום בעיה להודות שאני טועה אם אנחנו מסתמכים על עובדות לא נכונות, או יש ראיות חדשות. זה לא כבוד אישי, אנחנו מקבלים החלטה על סמך ראיות".

 

עוד אמר כי "ברגע שהארגון העלו סרטון עם הטענה שבעצם יששכרוף היכה פלסטיני אחר, זה נראה על פני הדברים לא קשור, כי דין תיאר מקרה שבו הוא לבדו היכה פלסטיני. בסרטון מדבר פלסטיני ואומר שהתנפלו עליו 10 חיילים והרביצו לו ביחד. לי זה לא נשמע דומה". עם זאת, אמר ניצן כי יבדקו את הנושא. "גם אם היה מקרה שלא קשור לסיפור, מחובתנו לבדוק".

 

 

כנשאל ניצן אם שרת המשפטים איילת שקד פנתה בעניין "שוברים שתיקה" כדי שתפתח חקירה נגד יששכרוף, ענה כי "הפרקליטות היא עצמאית לחלוטין בשיקול דעתה, היא חלק ממשרד המשפטים רק במובן המנהלי. שרת המשפטים לא יכולה להכתיב לנו. הפנייה שלה לא היוותה פרמטר וחשבנו שההחלטה לחקור אותו נכונה" לדבריו, "כשקיבלנו החלטה לסגור את התיק השרה הייתה מרוצה, אך אין לזה שום משמעות מבחינתנו".

 

 

בין השאר התייחס פרקליט המדינה לפרשת משה איבגי ולהצעה של הסדר מותנה עימו והסערה הציבורית שיצר. לדברי ניצן, "הסדר מותנה זו אופציה שהחוק מאפשר כאשר יש תיק פלילי שמתגבשות בו ראיות מספיקות לביצוע עבירה. עד לפני כמה שנים החוק אמר שבמצב כזה יש להגיש כתב אישום. היום החוק אומר שכשזה לא רף חמור, יש אפשרות להגיע להסדר עם החשוד שבמסגרתה הוא יודה ולא יועמד לדין. אני לא יכול להתייחס למה שעלה בשימוע, אך הפרקליטות לא הציעה שום הצעה כזו ולא הציעה לאיבגי להסכים להסדר מותנה. מבחינתנו לא הצענו הצעה כזו ולא חווינו עמדה לגבי הצעה כזו. כשנגבש עמדה לגבי הגשת כתב אישום נתקדם הלאה".