BETA

23.11.2017

02:13

נושאים חמים

אחרי הורדת הכיפה: האם הדתיים לשעבר נשארים בימין הפוליטי?

כיצד ההתרחקות מהדת משפיעה על השיוך המדיני-פוליטי? וגם: בשלב מסוים בחייהם - לאחר הקמת התא המשפחתי, הדתל"שים מעוניינים להתגורר במקום שיכבד הן את עברם הדתי והן את עתידם החילוני. האם קיים כזה מקום? • הפרק הרביעי בסדרת הכתבות "הדתל"שים"

"פעם היה ברור שאם הבן שלך מחלל שבת, אתה קורע קריעה ויושב עליו שבעה והוא מודר ומשוקץ", אומר הרב אילעאי עופרן, ראש מכינת "רוח השדה", כשהוא מתייחס בין היתר לתופעה שגורמת לדתל"שים להגיע בערבי שבת לבית ההורים בישובים השונים, להשאיר את הרכב מחוץ לישוב ולעזוב לאחר הארוחה. ואילו פוריה גל-גץ, מחברת הספר "הדתל"שים" אומרת: "החיים, בסופו של דבר, הם יותר חזקים מאשר עוד איסור. יותר ויותר אנשים היום בציבור הדתי בוחרים באופציה של לקבל ושל לפתוח".

 

לא מעט ישובים דתיים עומדים היום בפני דילמה שלא ממש הכירו בעבר: האם לקבל לחברות בנים ממשיכים לא דתיים. בחוות גלעד שבשומרון הורידו כמה נערי גבעות בדימוס את הכיפה ונשארו לגור במאחז, בהסכמת שכניהם. בישוב עפרה הורה לאחרונה רב הישוב לקבל זוג דתל"שים שגדלו בו, אחרי שוועדת הקליטה דחתה אותם, ואילו בבת עין דורשים עכשיו דתל"שים בני הישוב להשאר ולבנות בו את בתיהם. בקיבוץ עין צורים עומדים לקבל קבוצת דתל"שים. בקיבוץ ניסחו כללים לדתל"ש שבא לגור ליד ההורים: חוקי שמירת שבת בפרהסיה, אופן הלבוש, חינוך הילדים ואפילו שעות פתיחת הבריכה.

 

לפרקים הקודמים בסדרה >>

"דוסיות לובשות סקיני וקוראות לעצמן דתיות": מהפכה בעולם הדתי
"בנינו חממה מבודדת": מדוע ביישובים התורניים ביו"ש מתרחקים מהדת?

"המורה אמר לי שהוצאת זרע לבטלה היא רצח צאצאים"

 

 

ענת ויוסי צוובנר ושכנתם כלילה סדן
 

ענת ויוסי צוובנר ושכנתם כלילה סדן(חדשות עשר)

 

"יש יותר ויותר אנשים שלא רוצים לחיות בחברה חילונית לגמרי ומחפשים את המדיום-וול הזה", אומר שיבי פרומן מתקוע שמחפש בימים אלה מיקום לישוב דתל"שים חדש אחרי שהניסיון הקודם נכשל בגלל מיקום לא אטרקטיבי. "כשאתה רווק או כשאתה זוג צעיר אתה עוד יכול להשתובב בנחלאות או בכל מיני ריכוזי דתל"שים במרכזי הערים אבל כשנולדים ילדים, זה מגיע לשלב ההכרעה".


ענת ויוסי צוובנר, חילונים שמתגוררים בשדה בעז, אולי פיצחו את הבעיה של פרומן: הם מתחזקים בית כשר עם יחידה מחוץ לבית שבה כן ניתן לבשל מאכלים לא כשרים. השניים מרגישים טוב עם העובדה שילדיהם חיים בישוב מעורב שהוכרז באופן לא רשמי כמעוז הדתל"שים. ענת הדתל"שית מספרת שאם בעלה יחליט לשמור כיפור, היא לא תצפה בסרטים לידו אבל חושפת קבוצת וואטסאפ שבה מוחלפות המלצות לסרטים ביום כיפור.

 

 

היועץ האסטרטגי משה קלוגהפט
 

היועץ האסטרטגי משה קלוגהפט(חדשות עשר)

 

האם עזיבת הבית הדתי משפיעה גם על עזיבת הבית הפוליטי?

מסקר שערך קמיל פוקס עבור סדרת הכתבות הזו עולה כי הדתל"שים לא עוברים לצד השמאלי של המפה. רק 22% מהם טענו כי עזיבת הדת גרמה להם לנטות שמאלה. 73% אמרו כי לא השפיעה כלל ו-5% טענו כי הם נוטים כעת יותר לצד הימני של המפה הפוליטית.


היועץ האסטרטגי משה קלוגהפט מספר כי עזיבת הדת מביאה עמה פיצוי בדמות התקרבות למחנה הפוליטי. הוא ממקם את הדתל"שים במפה הפוליטית במקומם הקודם עם נטייה קלה ימינה. "אנחנו שונים אבל נשארנו בתוך המשפחה".

 

כמו שזה נראה, הדתל"שים לא עומדים לסייע במהפך פוליטי גדול.