BETA

20.11.2017

22:32

נושאים חמים

משבר הביטוח הסיעודי: כחלון וליצמן הכריזו על תכנית חדשה

בצל האיום על שביתה כללית במשק, שרי האוצר והבריאות הודיעו על השקת תכנית בהיקף של למעלה ממיליארד שקלים שתפתור את המשבר. בין הצעדים: טיפולי שיניים חינם מעל גיל 75. "מול עינינו עמדה הבטחה אחת. לא להשאיר אף קשיש ואף אזרח ללא כיסוי סיעודי", הצהיר שר האוצר

סוף למשבר? שר האוצר, משה כחלון, ושר הבריאות, יעקב ליצמן, הודיעו הערב (שני) במסיבת עיתונאים מיוחדת על השקת תכנית בהיקף של למעלה ממיליארד שקלים שתסייע להסדיר מחדש את המצב בתחום הביטוח הסיעודי. לדברי כחלון, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על התכנית.


"הביטוח הסעודי זה אחד האתגרים הגדולים שנתקלו בהם מאז שאני שר אוצר. כמו הרבה משברים, אנחנו מגיעים למשבר הזה אחרי שנים של הזנחה פושעת. הזנחה פושעת - לא מוצא ביטוי אחר. הפקירו פה מאות אלפי קשישים לחסדו של הגורל. מול עינינו עמדה הבטחה אחת. לא להשאיר אף קשיש ואף אזרח ללא כיסוי סיעודי. זה הדור שבנה את המדינה. יש לנו חובה אליהם ולא נפקיר אותם", אמר כחלון.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

משבר הביטוח: ח"כים מכל המפלגות יקדמו חוק לביטוח סיעודי ממלכתי

משבר הביטוח הסיעודי: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במשק

התרמית הסיעודית: האם מיליון ישראלים יאבדו את הביטוח?


שר האוצר הוסיף כי מבחן ההכנסה יהיה של הקשישים בלבד ואמר כי הרופאים והאחיות יגיעו לבתי הקשישים. עוד אמר כחלון כי טיפולי שיניים מעל גיל 75 יהיו חינם למעט טיפולים מיוחדים. עוד נמסר כי הקצבאות לחולים סיעודיים קשים יועלו ל-5,000 ש"ח בחודש (הדבר יבוא לידי ביטוי בהגדלה של עד כ-40% בכמות שעות הטיפול) וכי כל חולה סיעודי ילווה על ידי גורם אחד בתהליך מול הרשויות השונות. רוב המהלכים השונים אמורים להתבצע דרך קופות החולים. "התכנית מעבירה מסר לאזרחים - המדינה מכניסה את היד עמוק לכיס ולוקחת אחריות על אזרחיה".

 

צעדים נוספים יהיו פתיחת מערך שיקום בקהילה מטעם קופות החולים, מבוטחי הביטוחים הקולקטיביים מעל גיל 60 יוכלו להצטרף לביטוח קופת חולים ללא תקופת אכשרה וללא חיתום, קשישים ברמה תפקודית גבוהה יקבלו תוספת של כ-1,000 שקל בחודש להכנסתם הפנויה, יווצר טופס מאוחד ומבחן אחד לכל קשיש סיעודי ושכר המטפלות והמטפלים יועלה.

 

ח"כ איציק שמולי, ממובילי המאבק בכנסת מסר: "התכנית היא צעד ראשון בכיוון הנכון ואני שמח על כך שלאחר 4 שנים של מאבק אימצו מרכיבים חיוביים וחשובים מהצעת החוק שלי, וביניהם: ביטול מבחני ההכנסה למשפחה, שיפור השירות בקהילה וטיפולי שיניים לקשישים. כל זאת לא היה קורה ללא מעורבותו החברתית של שר האוצר כחלון. יחד עם זאת, על אף חלק מהדברים הטובים, לא מדובר במודל סיעוד ממלכתי וגם עתה, בעיקר בשל הכיסוי הלא מספק ביחס להוצאות האדירות, מי שלא יחזיק ביטוח מסחרי לא יצליח לשרוד כלכלית. כמו כן, אין פתרון של ממש לנפגעי הביטוח הסיעודי קבוצתי שנזרקים מהפוליסות ונותרים ללא מענה. ניקח את המרכיבים החיוביים בהצעה ונפעל בשבועות הקרובים בשיתוף פעולה כדי להרחיבה".

 

 

מסיבת עיתונאים של שר האוצר ושר הבריאות על תכנית הסיעוד הלאומית החדשה
 

מסיבת עיתונאים של שר האוצר ושר הבריאות על תכנית הסיעוד הלאומית החדשה(חדשות עשר)

 

בשבוע שעבר יושב ראש ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הכריז על סכסוך עבודה כללי במשק בעקבות משבר הביטוח הסיעודי. "מדינת ישראל רואה את הקשישים ואת הסיעודיים כשקופים", אמר ניסנקורן, "במקום שהמדינה תדאג לקשישים, הקשישים כאן צריכים לדאוג לעצמם. מדינת ישראל מנשלת את עצמה מחובתה לדאוג לאוכלוסייה זו".

 

 

ישיבת ההסתדרות בנוגע לסכסוך עבודה במשק
 

ישיבת ההסתדרות בנוגע לסכסוך עבודה במשק(אורן כהן, דוברות ההסתדרות)

 

בחודש שעבר פרסם מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, דוח שבו העביר ביקורת מהותית על הביטוחים הסיעודיים הקיבוציים, שהיו נפוצים בעבר וכעת אסורים לשיווק. המחדל בתחום הזה הוביל למצב בו, לפי המבקר, ישנה סכנה שבסוף 2017, 850 אלף אנשים יהיו נטולי ביטוח סיעודי.


לפי הדוח, הביטוחים הסיעודיים שווקו באופן לא אחראי, ללא התחשבות בזהות המבוטח ובכמות ששוק הביטוח לא יכול היה לעמוד בה. בשנים 2011-1998 גדל מספר המבוטחים הקיבוציים מכ-30 אלף לכ-1.1 מיליון. עוד הסתבר כי לחברות הביטוח ניתנה זכות בכל 5-3 שנים להחליט שלא להאריך את הפוליסות. כלומר, האוכלוסיות המבוטחות התבגרו, שילמו כל חייהם - ועתה נותרו בלי כיסוי ביטוחי.


המבקר הפנה למפקחים על הביטוח בשנים אלו את היעדר הטיפול בנושא. בנוסף, למרות שב-2011 נאסר להמשיך לשווק ביטוחים קיבוציים, רק ב-2016 הוצע פתרון לכל אותם אנשים שבוטחו באופן זה. הדוח גם גורס שאותו פתרון שהוצע ב-2016, שמהותו העברת המבוטחים לפוליסת ביטוח סיעודית של קופות החולים, אינו מספק ובעייתי. לדוגמה, המצב החדש משמעותו שהמבוטחים "הוותיקים" בקופות החולים יצטרכו לסבסד את המבוטחים "החדשים", שהועברו מן הביטוחים הקיבוציים. בעיה נוספת היא שניוד מהביטוח הקיבוצי לקופת החולים מצריך פעולה אקטיבית של המבוטחים, אלא שרבים מהם מבוגרים מאוד, לא יודעים את השפה וספק אם הם מבינים את הודעות חברת הביטוח.

 

 

מבקר המדינה יוסף שפירא
 

מבקר המדינה יוסף שפירא(דוברות הכנסת)

 

מחדל הביטוחים הסיעודיים החל בשנת 1998, כאשר חברות הביטוח החלו לשווק באמצעות ועדי העובדים הגדולים פוליסות ביטוח סיעודי במחיר מוזל מאוד, אבל עם סעיף נסתר: בכל שלוש או חמש שנים, לחברה הזכות לבטל את הפוליסה.


יותר ממיליון בני אדם נרשמו, מבלי לדעת שהפוליסה עלולה להתבטל. המפקחים על הביטוח ידעו שמדובר במוצר בעייתי, אך לא עשו דבר על מנת להפסיק את השיווק של הפוליסות. במשך השנים, החברות ביטלו את הביטוח של כ-200 אלף אנשים, כולם בני יותר מ-60. המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, הצהירה שהחל מה-1 בינואר 2018 לא ישווקו יותר ביטוחים מסוג זה.