BETA

17.11.2017

00:25

נושאים חמים

הריאיון של הרמטכ"ל לעיתון הסעודי - עוד צעד לקראת יציאתם לאור של היחסים בין המדינות

פרשנות: סעודיה פועלת להקים ברית אזורית נגד איראן, והחלה כבר בהחלפת מידע ביטחוני עם ישראל, אך היחסים עדיין בערבון מוגבל. יורש העצר הסעודי מוביל קו תקיף נגד טהראן, אך לעומת האיראנים, ישראל וסעודיה פחות אקטיביים • דיווח: המלך סלמאן יפרוש מתפקידו כבר בשבוע הבא

ריאיון עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט התפרסם היום (חמישי) בעיתון הסעודי "אילאף", מדובר בצעד נוסף לקראת יציאתם לאור של היחסים המתהדקים בין ישראל וסעודיה. בצעד מפתיע, איזנקוט הצהיר על נכונות להחליף מידע מודיעיני עם המדינות הערביות המתונות כדי להתמודד עם איראן.

 

יורש העצר הצעיר, הנסיך מוחמד בין סלמאן, מוביל קו תקיף נגד איראן וחיזבאללה. הצדדים לא מחפשים חיבה הדדית, אבל כבר מחליפים מידע ברמה הביטחונית. ישראל מהווה גורם משמעותי בציר האנטי-איראני, אך היחסים בין המדינות עדיין בעירבון מוגבל. כמו כן, ההתעוררות של ישראל וסעודיה מעט מאוחרת מדי, כששתי המדינות אינן אקטיביות ולא יוזמות מהלכים כמו האיראנים - שכבר קבעו עובדות בשטח בסוריה.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

העיתונאי שראיין את איזנקוט לעיתון סעודי: "כל העולם הערבי מתעסק בריאיון"

איזנקוט לעיתון סעודי: "הזדמנות לקואליציה בנושא איראן, מוכנים לשתף מידע"

התבססות איראן בסוריה: העיסוק במרחק מהגבול מפספס את הסכנה האמיתית

 

במקביל מדווח "הדיילי מייל" כי מלך סעודיה סלמאן מתכנן מתכנן לפרוש בשבוע הבא ולהעביר את מרבית הסמכויות לבנו, הנסיך מוחמד. על פי מקור הקרוב למשפחת המלוכה, המלך יישאר בתפקיד טקסי בלבד. הוא הוסיף כי הנסיך מתכנן להסתייע בצבא הישראלי כדי לפגוע בחיזבאללה. "הוא מתכנן לפתוח באש בלבנון, אבל הוא מקווה שיוכל לסמוך על תמיכה צבאית מישראל. בנוסף טען המקור כי הנסיך הבטיח לישראל מיליארדי דולרים בסיוע ישיר אם תסכים.

 

הסעודים גם מבהירים לישראל שהיחסים לא יבשילו ליחסים גלויים של ממש עד שישראל לא תעשה צעד בנושא הפלסטיני. לפי כל הסימנים, ארצות הברית וסעודיה מבשלות מהלך ישראלי-פלסטיני, כאשר טיוטה בנושא צפויה לנחות בישראל כבר בזמן הקרוב.

 

 

ריאיון נדיר לכלי תקשורת סעודי. הרמטכ
 

ריאיון נדיר לכלי תקשורת סעודי. הרמטכ"ל איזנקוט (ארכיון)(חדשות 10)

 

בריאיון לעיתון הסעודי טען איזנקוט כי ישראל מוכנה לשיתוף פעולה עם ריאד בכל הנוגע למאבק באיראן, ואף רואה במצב שנוצר הזדמנות. "יחד עם הנשיא טראמפ, יש הזדמנות להקים קואליציה בינלאומית חדשה באזור", טען איזנקוט, "צריך לבצע תוכנית אסטרטגית גדולה וכוללת, לעצור את הסכנה האיראנית".

 

אנו מוכנים להחליף מידע עם המדינות הערביות המתונות, כולל מידע מודיעיני כדי להתמודד עם איראן. אנו מוכנים לשתף מידע עם סעודיה אם יש צורך בכך. יש אינטרסים משותפים רבים ביננו לבינם", הוסיף, "יש תקווה בהצהרות ובנאום של הנשיא האמריקאי טראמפ שאמר שיש צורך למנוע את תוכנית הטילים האיראניים וההתבססות בסוריה ובעיראק. אני רואה בכך תקווה".

 

במקביל אמר שר החוץ הסעודי, אדל ג'ובייר, בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס, כי על ארגון חיזבאללה להתפרק מנשקו ולהפוך למפלגה פוליטית, על מנת להביא ליציבות בלבנון. הוא הוסיף כי הוא מתייעץ עם בעלי ברית בנוגע לאופן שבו יופעל לחץ על חיזבאללה לעשות זאת. בנוסף אמר ג'ובייר כי מדינתו מגיבה להתנהגות האגרסיבית של איראן בלבנון ובתימן. "בכל דרך שתסתכל על זה, הם אלו שמתנהגים באגריסיביות", אמר, "אנחנו מגיבים לכך ואמרים 'מספיק'".

 

העיתונאי שראיין את הרמטכ"ל, מג׳די חלבי, אמר לחדשות עשר כי "כל העולם הערבי מתעסק בריאיון הזה". הוא ציין כי "הריאיון מחלחל ומשפיע. חלבי הדגיש כי זו הפעם הראשונה שעיתון ערבי מראיין רמטכ"ל ישראלי מכהן. "ביקשנו את הריאיון הזה לפני הרבה זמן. שבוע שעבר הודיעו לנו - וקיימנו את הריאיון". חלבי התייחס גם לדיווחים על התקרבות בין ישראל לסעודיה, ואמר: "כשזה בא מהרמטכ"ל זה מקבל נופך אחר לגמרי".