BETA

30.10.2017

19:48

נושאים חמים

הג'יהאד האסלאמי: "ישראל הכריזה עלינו מלחמה - בשעות הקרובות נבחן כיצד להגיב"

בארגון הטרור הגיבו להפצצה הישראלית ואמרו כי יבחנו את כל אפשרויות התגובה: "המנהרות הן חלק ממדיניות ההרתעה שלנו. אם ישראל שכחה את 2014 ואת 2008 אנו נזכיר לה". משרד הבריאות בעזה: 7 הרוגים במתקפה, בהם בכירים בארגון

הג'יהאד האסלאמי הגיב היום (שני) לתקיפה הישראלית של מנהרת הטרור שחדרה לשטח ישראל מאזור חאן יונס שברצועת עזה. "ישראל הכריזה עלינו מלחמה - בשעות הקרובות נבחן כיצד להגיב".

 

לדברי ארגון הטרור המתקפה היא "הסלמה מסוכנת ומעשה תוקפנות טרוריסטי". עוד איימו כי "המנהרות הן חלק ממדיניות ההרתעה שלנו. אם ישראל שכחה את 2014 ואת 2008 אנו נזכיר לה". "פלוגות אלקודס", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, הכריזה על כוננות כללית ברצועת עזה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

נתניהו: "ייתכן שטראמפ יביא תוכנית מדינית - אסור שנפתיע את האמריקנים"

מטה המאבק לביטול תשלומי ההורים בבתי הספר: תם מרד התשלומים בשלב זה

צה"ל פוצץ מנהרת טרור שחדרה מהרצועה לשטח ישראל

 

דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, אמר לאחר המתקפה כי "ממשלת הכיבוש צריכה לדעת כי אנחנו לא נתרשל בהגנה על עמנו וארצנו".

 

 

תקיפת חיל האוויר סמוך לגבול עזה
 

תקיפת חיל האוויר סמוך לגבול עזה(ללא קרדיט)

 

משרד הבריאות בעזה דיווח כי במתקפה נהרגו 7 לוחמים, ונפצעו עוד 14. על פי הדיווחים, במנהרה נהרגו מפקד חטיבת המרכז בפלוגות אלקודס, ערפאת אבו מרשד, וסגנו חסן אבו חסנין. בנוסף דווח כי אחד ההרוגים הוא מסבאח שביר, מפקד ביחידות ה"נוחבה", יחידות הקומנדו של חמאס. זמן קצר לאחר מכן חמאס אישר את דבר מותו. רוב המחבלים שנהרגו במנהרה, נהרגו בקריסה המאוחרת כשבאו לחלץ את חבריהם ולא בתקיפת צה"ל.

 

ארגון חמאס הוציא הודעה רשמית, בה נכתב כי "הפשע הציוני החדש הערב מהווה הסלמה חמורה וניסיון נואש להרוס את מאמצי האחדות הפלסטינית. המשך ההסלמה מצד האוייב הישראלי ייחזק אותנו ויגרום לנו להמשיך בדרך ההתנגדות".

 

נכון לרגע זה השקט באזור נשמר, אך ישנה דריכות שיא בקרב כוחות צה"ל. גם בשעה זו חלקים גדולים ביישובים סמוכי הגדר נמצאים תחת שטח צבאי סגור. אין הנחיות מיוחדות לתושבים, אבל החקלאים שעבדו סמוך לגדר התבקשו לעזוב את השטח ולחזור הביתה.

 

 

התאספות קהל ליד בית החולים בחאן יונס לאחר פיצוץ מנהרת הטרור בעזה
 

התאספות קהל ליד בית החולים בחאן יונס לאחר פיצוץ מנהרת הטרור בעזה(ללא קרדיט)

 

מפקד החטיבה הדרומית, אלוף משנה קובי הלר, נפגש הערב עם אנשי צוות החירום היישובי, סמוך ליישוב שלידו נחשפה המנהרה, והציע להם, בצעד חריג, להכניס חיילים לתוך היישוב. לפחות בשלב זה התושבים מסרבים.

 

בצד העזתי המתח הרבה יותר גבוה, והלילה מכנס חמאס פגישה של כל הפלגים הפלסטיניים כדי לדון באפשרויות התגובה ובהסלמה החדשה הזאת. בנוסף, משרד הפנים של חמאס בעזה הורה על פינוי כללי של כל המפקדות של מנגנוני הביטחון ברצועה.

 

המודיעין המצרי העביר מסרים לישראל ולחמאס "להפגין איפוק". מערכת הביטחון מסרה הערב בתגובה כי צה"ל אינו מעוניין בהסלמה, וכי על חמאס לרסן את הג׳יהאד האיסלמי.

 

באתר אלמג'ד, המזוהה עם מנגנון ביטחון הפנים של חמאס, נכתב כי "אמצעי התקשורת הישראליים מפיצים מידע שגוי במסגרת המלחמה הפסיכולוגית נגד בני העם הפלסטיני. מטרת האויב בפרסום שמועות אלו היא לדובב את אנשי ההתנגדות ופעילים ברשתות החברתיות בניסיון להשיג מידע. על כן אנחנו מבקשים מהעם לא להתייחס למידע שמפיץ הכיבוש בתקשורת ולהסתפק במידע שמגיע מגורמים פלסטיניים רשמיים, וכמו כן לא לתת כל מידע בחינם".

 

 

צוותי הצלה והסהר האדום בזירת המנהרה שהושמדה גבול ישראל עזה בגזרת כיסופים
 

צוותי הצלה והסהר האדום בזירת המנהרה שהושמדה גבול ישראל עזה בגזרת כיסופים(ללא קרדיט)

 

"צה"ל פרס סוללת כיפת ברזל וערוך לכל תרחיש", נמסר מדובר צה"ל לאחר התקיפה. "איתור מנהרת הטרור הוא חלק ממאמץ הגנה נרחב המובל על ידי כוחות צה"ל מאז סיום מבצע 'צוק איתן'. צה"ל ממשיך בפעילות באמצעים שונים העומדים לרשותו ומשתכללים כל העת. ארגון הטרור חמאס הוא הכתובת ועליו מוטלת האחריות למתרחש ברצועת עזה וממנה. הפעילות היא הצלחה מבצעית המבוססת על טכנולוגיה מתקדמת".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לתקיפה בישיבת הסיעה, ואמר כי "זו אחריות ראשונה של כל ממשלה לדאוג לבטחון אזרחיה. מי שמנסה לפגוע בנו, נפגע בו. אמרתי שאנחנו מפתחים טכנולוגיה פורצת דרך. אנחנו מיישמים את זה. היום איתרנו מנהרה והשמדנו אותה". עוד הוסיף נתניהו כי "אנחנו רואים בחמאס אחראי לכל ניסיון לפגיעה בריבונות שיוצאת משטחו על ידי אנשים שכפופים לסמכותו".

 

בהכנת הידיעה השתתף גם גלעד גמליאלי