BETA

24.10.2017

19:16

נושאים חמים

נתניהו על זאבי: "ישנו ניסיון למחוק את מורשתו – זה לא יקרה"

ראש הממשלה נאם בישיבת זיכרון לשר לשעבר, והתייחס לסערה סביב הנצחת מורשתו ולטענות על תקיפה מינית מצדו. "הטענות שעלו נגדו הכאיבו לכל מי שהכיר אותו, התגובה נבצרה ממנו והכול היה במעמד צד אחת". הרצוג: "לא ניתן להתעלם מההאשמות"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד היום לרחבעם זאבי (גנדי) בישיבת זיכרון מיוחדת שנערכה בכנסת.


"על עשייתו רבת השנים של גנדי למען מדינת ישראל היו שביקשו לאחרונה להטיל צל", אמר, בהתייחסו לטענות שעלו נגד השר לשעבר שנרצח לפני 16 שנים על ידי מחבלים, בנוגע לתקיפות מיניות. "הטענות שעלו נגדו הכאיבו לכולנו ולכל מי שהכיר אותו ואת מעשיו, אך מעבר לכל הכאיבו לכם בני המשפחה כי מגנדי נבצר להגן על שמו הטוב".

 

לכתבות נוספות בנושא >>

מנהל גימנסיה הרצליה על מורים שלא ציינו את יום השנה לרצח גנדי: פספוס הזדמנות

בתו של זאבי: "איפה הנשים המתלוננות היו עד היום? אני רוצה להתמודד מולן"

בנו של גנדי על המאבק של ותיקי הפלמ"ח: "יש בו טעם פוליטי כי אבא שלי היה ימני"

 

נתניהו פירט את פעילות ההנצחה שיזם בשנה האחרונה לזכרו של השר לשעבר, בין היתר החלטה על הנצחה במועצה האזורית שומרון. "לפני כמה חודשים קיבלנו החלטה שגנדי יונצח במועצה האזורית בשומרון. לגנדי הייתה משנה ציונית סדורה שעשויה מקשה אחת - אני לא מתכוון לטרנספר, כידוע לכם, אני לא דוגל בעקירת אנשים מבתיהם - לא יהודים ולא ערבים.

 

נתניהו התייחס גם ליחסו של גנדי לכורדים, על רקע הכרזת העמצאות של חבל כורדיסטאן בעיראק. "גנדי ביקר בכורדיסטאן העיראקית, התרשם מהיותם של הכורדים עם לוחץ ואמיץ. הוא נתקל פנים אל פנים בגילויי אהדה חמים לישראל שנמשכים עד עצם היום הזה. שנים לאחר ביקורו אמר: 'הכורדים לוחמים את מלחמתם בתנאי נחיתות ומחסור מול עולם אדיש ומתנכר'"

 

 

תמונתו של גנדי בישיבה המיוחדת, היום
 

תמונתו של גנדי בישיבה המיוחדת, היום(צילום: קובי גדעון/ לע"מ)

 

מרצ והרשימה המשותפת החרימו את הישיבה, והנוכחות במקום הייתה דלה. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר כי "הטענות הקשורות במעשיו של גנדי שהועלו לפני למעלה משנה, בעידן הנוכחי איננו יכולים להתעלם מהן, בוודאי לאור השיח הציבורי הנוקב שעוסק בתקיפות מיניות כלפי נשים מצד גברים לאורך השנים". לדבריו, "מובן מאליו שאם הטענות נגדו היו מועלות בעודו בחיים, בוודאי הייתה ניתנת לו הזכות להשיב ולהגיב ולטעון נגד.

 

עוד אמר הרצוג כי "בכל נאום שאני נושא לזכרו של גנדי אני מחויב להזכיר את המחלוקת שהיו לי ולתנועתי עמו בנוגע לרעיון הטרנספר. רעיון שהיה בלתי לגיטימי בעליל וחתר לגזענות. ביום הזיכרון הזה אעדיף לזכור את דמותו של גנדי כעורכם ומחבר של ספרים רבים וחשובים המלמדים על ארץ ישראל".

 

 

נוכחות דלה בישיבה, היום
 

נוכחות דלה בישיבה, היום(צילום: קובי גדעון/ לע"מ)

 

מוקדם יותר השתתף נתניהו בטקס האזכרה הממלכתית לגנדי שנערך היום (שלישי) בהר הרצל, והתייחס למותה של אלמנתו יעל. "אנחנו דואבים על כך שבשנתה האחרונה יעל נאלצה לסבול את ההאשמות שהוטחו בגנדי, וגנדי לא יכול היה להשיב. אבל אנחנו זוכרים אותה, בחיבה גדולה, בהערכה גדולה, אמיתית", אמר.

 

"יעל ליוותה את גנדי במסירות אין קץ, הם היו קרובים כמו אריה ולביאה, צמחו יחד, צעדו יחד, נאבקו יחד, יעל היא זו שמצאה את גנדי באותו יום מתבוסס בדמו, באותו בוקר מר וקשה לפני שש-עשרה שנים. ואף על פי כך המשיכה לעשות את מה שגנדי עשה בלהט ציוני ויהודי, לחנך לאהבת המדינה, להכרת הארץ, לטיפוח מורשת העם מהתנ"ך ועד הפלמ"ח", אמר נתניהו. "גנדי היה מגן המולדת ואוהב המולדת. כדורי המרצחים שפגעו בו לא כיבו וגם לא יכבו את הנר הפנימי שלו".

 


 

יעל זאבי הלכה לעולמה לפני כשנה בצל הסערה סביב הנצחת מורשתו של בעלה. הסערה פרצה בעקבות תחקיר בתוכנית "עובדה" בערוץ 2 בו הוצגו טענות לפיהן זאבי תקף מינית מספר נשים, היה בקשר עם גורמי פשע שביצעו עבורו פעולות נגד עיתונאים, התייחס באופן לא הומני לשבויי מלחמה ואף ירה למוות בבדואי בנגב.

 

גנדי עמד במוקד סערה נוספת השנה וזאת לאחר שמנהלי בתי הספר בתל אביב החליטו שלא להישמע לחוזר מנכ"ל של משרד החינוך - ולא ציינו את יום הירצחו בכיתות הלימוד ולא קיימו פעילויות מיוחדות ביום הזיכרון הממלכתי.