BETA

17.10.2017

23:26

נושאים חמים

מדוע רק חבר קואליציה אחד טרח להגיע לדיון על מפוטרי נגב קרמיקה?

העובדים העומדים בפני פיטורים הגיעו לכנסת כדי לשכנע את הח"כים לתמוך במאבקם, אך מתוך 66 חברי הקואליציה, רק יו"ר ועדת העבודה והרווחה אללוף נכח בדיון, לצד 13 ח"כים מהאופוזיציה. התירוצים שונים ומגוונים: מ"עניינים אישיים" ועד "שמעתי על הישיבה רק בדיעבד"

עובדי מפעל נגב קרמיקה הגיעו היום (שלישי) לדיון בכנסת בניסיון לשכנע את חברי הכנסת לסייע להם במאבקים נגד פיטוריהם, אולם למעט יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אללוף, חברי הקואליציה לא מצאו זמן להגיע לדיון שנערך בנושא.

 

את כל 66 חברי הקואליציה ייצג אאלוף לבדו, כשלא פחות מ-8 מחברי הוועדה מטעם הקואליציה נעדרו. מטעם האופוזיציה הגיעו תשעה חברי כנסת: מאיר כהן כהן שיזם את הדיון, איציק שמולי, עבד אל חכים חאג' יחיא, מיכל בירן ואילן גילאון, ואליהם הצטרפו ארבעה ח"כים שאינם חברים בוועדה - מיקי לוי מיש עתיד ולאה פדידה, איילת נחמיאס-ורבין וסאלח סעד מהמחנה הציוני. הכנסת נמצאת בפגרה מאז חודש יולי ועד השבוע הבא, ולמרות שבפגרה מתקיימים מעט מאד דיונים והעומס על הח"כים קטן, הציגה הקואליציה נוכחות זעומה.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

סגירת נגב קרמיקה: פיטורי העובדים הוקפאו ב-10 ימים לצורך מו"מ

מסתמן פתרון למשבר בנגב קרמיקה: פיטורי 140 העובדים יוקפאו לחודש

 

חברי הכנסת שהגיעו לדיון הביעו אמפתיה למפוטרי החברה, ודרשו מבעלי המפעל לשקול בשנית את החלטתם ו"לבצע רברס", כדברי ראש הועדה אללוף. "אתם מורידים משא של 50-20 טון על יישוב עם התפתחות עירונית. זה מפעל שמקרין על כל העיר ועל כל תושביו, לא רק על 140 העובדים" אמר אללוף. ח"כ כהן פנה לבעלים וביקש ממנו מחווה של רצון טוב: "תתחייבו שהבריונות כלפי העובדים תפסיק, תפתחו את המפעל מחר ולו במתכונת מצומצמת, תנו להם להיכנס ולתחזק את המכונות. אנחנו מתחייבים ללכת לשר האוצר, ולשר הכלכלה ולראש הממשלה ולזעוק בכדי שהשינוי יקרה".

 

 

חבר הקואליציה היחיד שנכח בדיון. ח
 

חבר הקואליציה היחיד שנכח בדיון. ח"כ אללוף(דוברות הכנסת)

 

יו"ר ועד העובדים בנגב קרמיקה, יעקב צרפתי, פנה לוועדה בגרון חנוק: "הייתה לי אמא צדיקה וכשהיא נפטרה לא בכיתי כמו שבכיתי הבוקר. לא נעשה משא ומתן. נתנו לנו חוברת עבת כרס והביאו אותנו למצב של שכר מינימום לאחר 40 שנים של עבודה. אנשים בירוחם חיים ממשכורת למשכורת".

 

אל צרפתי הצטרף חבר הוועד יוסי גל, העובד במפעל מזה 28 שנים: "אין לי איפה להרוויח. זו הפרנסה, הלחם של הילדים שלי. כל אחד ואחד מאיתנו במצוקה. במצבי יכולתי להוציא פנסיה רפואית ולשבת בבית בגיל 41, לא יכולתי להראות דוגמה כזאת לילדים שלי. אנחנו מגיעים לישיבות וצוחקים לנו בפנים. דרכינו דרכי שלום, אבל אם צריך נבעיר את המדינה".

 

"אנחנו, ההנהלה והעובדים עובדים בחודשים האחרונים יום ולילה על מנת להציל את הקבוצה, לעשות רה-ארגון לקבוצה ולהביא פרנסה לעובדים", אמר מנכ"ל קבוצת נגב, אורי גלבוע. "הגענו למסקנה שכשמדיניות הממשלה מעודדת ייבוא זול, המפעל הזה והתעשייה בנגב ובמדינת ישראל לא יכולה להמשיך לפעול". גלבוע פנה לנציגי הממשלה, ואמר להם כי עליהם לעודד ייצור מקומי של פורצלן: "אפשר להטיל מיסים על יבוא מטורקיה או מסין, אם היו מחייבים בדיור למשתכן לקנות תוצרת הארץ, אולי המצב היה שונה". אודי אמיר, סגן יו"ר דירקטוריון מפעל נגב קרמיקה, אמר כי החברה "תשקול בכובד ראש לפתוח את המפעל, אני מעריך את הדברים של חברי הכנסת".

 

 

 

"זה הלחם של הילדים שלי". עובדי נגב קרמיקה בוועדת העבודה והרווחה(דוברות הכנסת)

 

ומדוע חברי הוועדה מהקואליציה לא הגיעו לדיון? ח"כ מירב בן-ארי הייתה בפאנל בוגרים בבינתחומי אליו התחייבה מראש; ח"כ נורית קורן הייתה בישיבת הוועדה לבחירת שופטים; ח"כ אברהם נגוסה לא ידע על הישיבה ושמע עליה רק בדיעבד; ח"כ מרדי יוגב לא הגיע בשל "עניין אישי שנקבע מראש"; ח"כ טלי פלוסקוב נחת אמש ממשלחת של הכנסת בחו"ל, הייתה מותשת ולא הספיקה להגיע; ח"כ יוליה מלינובסקי לא הגיעה בשל "התראה קצרה ולוח זמנים שנקבע מראש"; ח"כ מיכאל מלכיאלי אמנם הגיע הבוקר לכנסת - אך נבצר ממנו להגיע לישיבה בשל ישיבה אחרת בה היה, עם הנהלת מוסד לנוער בסיכון, שנמשכה מעבר לזמן שנקבע לה; ח"כ ישראל אייכלר סירב להסביר את היעדרותו.