BETA

27.09.2017

21:18

נושאים חמים

סערת הטקס בשטחים - נתניהו: "לא תהיה יותר עקירה של ישובים בארץ ישראל"

ראש הממשלה נאם באירוע לרגל יובל להתיישבות ביהודה ושומרון, הבקעה והגולן, ואמר כי "הדרך לעשות שלום היא לא בעקירה – לא של יהודים ולא של ערבים". כלל חברי האופוזיציה, למעט ח"כ ילין, הדירו רגליהם מהמקום • רגב: "נחצה קו אדום חמור ומסוכן בדמוקרטיה הישראלית"

בצל המחלוקת בין בית המשפט העליון לבין הצד הימני של המפה הפוליטית, החל היום (רביעי) הטקס לציון 50 שנה להתנחלויות ביהודה ושומרון, הבקעה והגולן. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בנאומו כי "לא תהיה יותר עקירה של ישובים בארץ ישראל".

 

עוד אמר נתניהו כי "הדרך לעשות שלום היא לא בעקירה - לא של יהודים ולא של ערבים", והוסיף, "לא שלום קיבלנו כשעקרנו ישובים, טרור וטילים קיבלנו ועל כך לא נחזור יותר. הגוש יהיה תמיד חלק ממדינת ישראל".

 

>> כתבות נוספות בנושא:

טקס היובל להתנחלויות - שקד נגד נאור: "פרמת את הממלכתיות"

נאור בתשובה לעתירה על הטקס: מדובר באירוע במחלוקת ציבורית

בהוראת השופטת נאור: שופט העליון לא ישתתף בטקס ממלכתי להתיישבות

 

"מה היה בחבלי ארץ נוספים כשלא אנחנו שלטנו בהם? - צבא זר, פעילות טרור בלתי פוסקת ועמדות נשק מאיימות. אנחנו אלו שהבאנו ברכה למקום הזה", אמר רה"מ. לטענתו, "כל שטח שנופל בידי האסלאם הקיצוני הופך לבסיס של הרס ומוות, ועל כן לא נפקיר את ביתנו הלאומי לסכנה. במקום זאת נחזק את הבית בתנופה".

 

עוד במהלך הנאום הודה נתניהו לראשי המתנחלים על פועלם ואמר כי הוא ורעייתו "נרגשים מאוד להיות איתכם. אנחנו מודים לכם על קבלת הפנים החמה. אנחנו מודעים לחשיבות ההיסטורית של היותנו כאן. תולדות המקום המיוחד הזה הן תמצית קיומו של עמנו".

 

 

נאור ביטלה את השתתפות השופט הנדל. כסא שנשמר לנציג הרשות השופטת בטקס יובל להתנחלויות
 

נאור ביטלה את השתתפות השופט הנדל. כסא שנשמר לנציג הרשות השופטת בטקס יובל להתנחלויות(חדשות 10)

 

בווידאו: נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטקס


בתחילת האירוע מסר שר החינוך נפתלי בנט ברכה, בה אמר כי זו היא העת "להחיל ריבונות על הארץ הטובה הזאת. אין זמן טוב מזה". כלל חברי האופוזיציה, למעט חבר הכנסת חיים ילין ממפלגת "יש עתיד", הדירו רגליהם מהאירוע.

 

ח"כ ילין, היחיד שהגיע מהאופוזיציה, אמר כי הגיע "להזדהות עם אזרחי ישראל שהתיישבו בגושים, שהם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל". לדבריו, "גדלתי ואמשיך להאמין בתפיסה שגוש עציון היא חלק מישראל כמו שאר הגושים המרכזיים. במקביל, צריך לעצור את הימין הקיצוני שמתיישב בכל גבעה ומכתיב מדיניות לממשלה. אמשיך להגיע ולתמוך בכל מקום שבו יחגגו את היאחזותנו בקרקע".

 

בשעה זו מתקיימת הפגנה מול מתחם הטקס, בדרישה שרה"מ נתניהו יקיים את הבטחותיו למפוני מגרון, וכן שלא יהרוס את נתיב האבות. בין השאר המפגינים קוראים סיסמאות נגד התנהלותו של שר החינוך נפתלי בנט: "בנט - היום חוגגים ומחר הורסים?". במקביל, פעילי "שלום עכשיו" מפגינים ממול להפגנת המתנחלים, וקוראים - "אין סיבה למסיבה" ו-"ההתנחלויות הורסות את ישראל".

 

שרת התרבות והספורט, יו"ר ועדת טקסים וסמלים מירי רגב, הגיבה טרם תחילת האירוע לסערה סביב החלטת נשיאת בית המשפטת העליון, מרים נאור, לבטל את השתתפותו של נציג הרשות השופטת באירוע. "נחצה קו אדום חמור ומסוכן בדמוקרטיה הישראלית", אמרה רגב. לדבריה, "ממשלת ישראל היא היחידה שקובעת מהו אירוע ממלכתי, מרגע שנקבע שהטקס ממלכתי לא נתונה לנאור הזכות להחליט למה היא באה ולמה היא לא באה".

 

בווידאו: הפגנה של תושבי מגרון ונתיב האבות מול מתחם הטקס


אחר הצהריים דחה בג"ץ את העתירה שהגישה עמותת "רגבים", במטרה לחייב השתתפות נציג הרשות השופטת בטקס, כך פורסם לראשונה בחדשות 10. "יש להצר על כך שבית המשפט נקלע שלא בטובתו לסיטואציה בלתי אפשרית והרצון הכן להימנע מהשתתפות בטקס שנוי במחלוקת הפך לשנוי במחלוקת כשלעצמו", טענו השופטים.

 

מוקדם יותר היום שרת המשפטים, איילת שקד, שלחה מכתב חריף לנשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, המבקר את החלטתה לבטל את השתתפותו בטקס של שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל. "בעצם הודעתך, פרמת את הממלכתיות של טקס רשמי עליו החליטה הממשלה, ויצרת מראית עין מוטעית של אירוע בעל גוון פוליטי", כתבה שקד.

 

נשיאת ביהמ"ש העליון כתבה בתגובה לעתירה כי יש לבחון כל אירוע לא רק על פי הגדרתו אלא גם על פי מהותו. נאור הוסיפה כי לדעתה, השתתפות נציג הרשות השופטת באירוע אינה עולה בקנה אחד עם הסעיפים 17 ו-18 לכללי האתיקה לשופטים, לפיהם שופט לא יטול חלק במסגרת שלה זהות פוליטית או מפלגתית ולא יביע בפומבי דעה בעניין השנוי במחלוקת ציבורית.

 

 

 

"נחצה קו אדום". שרת התרבות והספורט מירי רגב טרם טקס היובל להתנחלויות(חדשות 10)

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב שלחה מכתב ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט בנוגע לעתירת רגבים וכתבה: "כשרה הממונה על ביצוע החלטת הממשלה, אני רואה בחומרה את התנהלותה של נשיאת בית המשפט העליון והודעתה כי הרשות השופטת לא תשתתף בטקס, הימנעות מופגנת זו מצידה של נשיאת בית המשפט העליון, מבלי להיכנס לשאלת סמכותה לפעול בדרך זו, פוגעת במדינת ישראל גם על פי הגדרתו הפשוטה של החוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם שהתקבל בכנסת לפני כמה שנים".

 

עוד הוסיפה רגב: "ההחרמת טקס ממלכתי זה על ידי הרשות השופטת, תהווה זריקת עידוד ורוח גבית לחרמות איתם ישראל מתמודדת והיא תותיר כתם אנטי ממלכתי על בית המשפט העליון. השקפות העולם של השופטים ראוי שיישארו מחוץ לכתלי בית המשפט, כפי שאנחנו מצפים מחיילים ומוסדות ציבור אחרים".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לנושא בעמוד הפייסבוק שלו: "החלטת נאור הפתיעה אותי, על רקע המסורת רבת השנים של השתתפות הרשות השופטת בטקסים ממלכתיים, בהם גם הטקס המציין את יום שחרור ואיחוד ירושלים, באותה המערכה בה שוחררו גם יהודה ושומרון. ההחלטה מפתיעה אף יותר, על אחת כמה וכמה כשהטקס מתקיים בגוש עציון, מקום המבטא קונצנזוס ישראלי רחב ביותר. החלטה זו של נשיאת בית המשפט העליון השופטת נאור, מציבה סימן שאלה ומטילה צל כבד על יכולתו של בית המשפט העליון לדון ללא משוא פנים בסוגיות הקשורות ביהודה ושומרון, שעה שהוא עצמו מעיד עליהן כפוליטיות".

 

 

 

"אין סיבה למסיבה". הפגנת ארגון "שלום עכשיו" מול הטקס לציון יובל להתנחלויות(שלום עכשיו)