BETA

רוחאני: "חבל אם הסכם הגרעין ייכשל, נאום טראמפ היה מלא בורות ושנאה"

הנשיא האיראני הצהיר על תמיכה בשימור ההסכם עם המעצמות, והבהיר שאם יבוטל - "נוכל לפעול באופן נחרץ". הנשיא האמריקני, שכינה את ההסכם "מביך", הבהיר כי קיבל החלטה בנושא – אך לא פירט אודותיה. שגרירת ארה"ב לאו"ם היילי: "כל אלה שמודאגים מיציאת איראן מההסכם נדרשים להפסיק ללכת על קצות האצבעות"

נשיא איראן חסן רוחאני נשא הערב (רביעי) נאום בעצרת הכללית של האו"ם בניו יקור והתייחס בהרחבה לסוגיית הסכם הגרעין ויכולתה הגרעינית של ארצו. ראשית הוא יצא נגד המתקפה ששיגר אתמול הנשיא טראמפ לעבר איראן: "הנאום של טראמפ היה נאום של טירון פוליטי, מלא בבורות ושנאה".

 

רוחאני טען כי הוא חפץ בשימור ההסכם שהושג בין איראן לבין המעצמות, בהן ארצות הברית, בקיץ 2015. "יהיה חבל אם הסכם הגרעין ייכשל, ואם ארה"ב תפרוש ממנו - נוכל לפעול באופן נחרץ". הוא רמז בכך על חידוש הפעילות הגרעינית ולצעדים נגד המערב.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

במקסיקו חוששים מעלייה במניין ההרוגים: "עוד ועוד ילדים מוצאים מההריסות"

פותחים שנה בדרכים: הכבישים כבר עמוסים לקראת ערב החג

לקראת משאל העם: המשטרה הספרדית עצרה בכירי ממשל בקטלוניה


עוד הוסיף רוחאני: "אנחנו לא מתרגשים מאיומים והפחדות. איראן לא תסבול איומים מאף אחד. איראן לא שואפת לייצא את המהפכה ולהפוך למעצמה באזור. איראן הא מדינה שוחרת שלום, מי שמאיים על שלום האזור זו ישראל - שמחזיקה בארסנל של נשק גרעיני".

 

 

נשיא איראן חסן רוחאני נואם בעצרת הכללית, היום
 

נשיא איראן חסן רוחאני נואם בעצרת הכללית, היום(רויטרס)

 

גורם בכיר במשטר האיראני שיגר מוקדם יותר איום ביחס לתכנית הגרעין של ארצו, על רקע המתקפות ששיגרה ארצות הברית כלפי ההסכם ביממה האחרונה. "אנו מוכנים לכל תרחיש במידה וטראמפ יפרוש מהסכם הגרעין", טען. "איראן מוכנה להשיב לפעולה את כל תכניותיה בתחום אם תידרש לכך".

 

בנאומו אתמול בעצרת הכללית בניו יורק, תקף הנשיא האמריקני את ההסכם שהשיגו איראן והמעצמות בשנת 2015. "ההסכם עם איראן הוא בושה לארצות הברית, אחד הגרועים ביותר והחד צדדיים שארה"ב עשתה. אני לא חושב ששמענו את הסוף בנושא", ציין. עוד טען טראמפ כי המשטר במדינה "מסתיר רודנות": "יכולים לאפשר למשטר רצחני להמשיך את הפעילות ההרסניות שלו ובניית הטילים. אלו פעולות שמפרות את האיזון".

 

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף הגיב לנאום, ואמר כי מדובר ב"בורות חסרת בושה" - כך פי על פי דיווח בסוכנות הידיעות פארס.

 

 

דונלד טראמפ נואם בעצרת האו
 

דונלד טראמפ נואם בעצרת האו"ם, אתמול(רויטרס)

 

הערב הוסיף טראמפ כי הוא "קיבל החלטה מה לעשות בעניין הגרעין" - אך לא פירט מהי עמדתו ואלו החלטות קיבל. בתוך כך, שגרירת ארצות הברית לאו"ם ניקי היילי אמרה בריאיון לרשת ABC כי יש להפסיק עם "הגישה הזהירה בה" נקטה ארצות הברית: "על כל אלה שמודאגים מכך שאירן תצא מהסכם הגרעין, להפסיק ללכת על קצות האצבעות בכל הקשור אליה - ולהכיר בזוועות שהאירנים מבצעים ברחבי העולם. אם לא נעשה זאת, לא תהיה קוריאה צפונית נוספת", הבהירה.

 

שר החוץ של ארצות הברית רקס טילרסון אמר כי איראן "עמדה מבחינה טכנית" בהסכם הגרעין שנחתם בינה לבין שש המעצמות, אולם קיימת עדיין סכנה אזורית מכיוונה. הוא הוסיף כי ישנן "בעיות משמעותיות" עם ההסכם, ולדבריו, טראמפ בוחן אם ההסכם ממשיך לשרת את האינטרסים הביטחוניים של ארה"ב.

 

מאוחר יותר נאם בניו יורק גם הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון. "יש לשמור על הסכם הגרעין שהושג עם איראן ב-2015 משום שהוא היה טוב. תהיה זו טעות לבטל אותו ללא כל חלופה מוכנה", הבהיר. מקרון סירב לומר אם טראמפ עדכן אותו בנוגע להחלטה שקיבל באשר להסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות.

 

בתוך כך, נפגשו בניו יורק יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן והנשיא טראמפ. אבו מאזן התייחס לכך ואמר: "הפגישה עם טראמפ היא עדות לאפשרות שנגיע להסכם שלום במזרח התיכון בשנה הקרובה".


הנשיא האמריקני נפגש גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפני נאומו של נתניהו אמש בעצרת הכללית. נתניהו אמר לפני הפגישה כי הוא מצפה לדון "כיצד נוכל לטפל בהסכם הגרעין הגרוע עם איראן וכיצד להסיג את ההתפתחות האגרסיבית של איראן באזור, במיוחד בסוריה".