BETA

19.09.2017

20:00

נושאים חמים

נאום הבכורה של טראמפ באו"ם: "הסכם הגרעין הוא בושה, עוד לא שמענו את הסוף לגביו"

הנשיא האמריקני התייחס לאיום האיראני במהלך נאומו. "אי אפשר לתת למשטר ההרסני להפר את האיזון באזור", אמר. עוד הוסיף כי "אם לא תהיה ברירה ארה"ב תשמיד את קוריאה הצפונית". נתניהו שינאם מאוחר יותר: "נאום אמיץ וחד". איראן: "נאום חסר בושה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשא היום (שלישי) לראשונה נאום בעצרת הכללית של האומות המאוחדות והתייחס בין השאר לאיום האיראני.

 

"האנושות הגיעה להישגים מדהימים, אבל כל יום מביא איתו סכנות חדשות", אמר הנשיא האמריקני. עוד הוסיף כי "משטרים שתומכים בטרור ומיוצגים באו"ם מאיימים על אומות אחרות ועל האוכלוסיה בארצם".

 

כתבות נוספות בחדשות 10 >>

טיל פטריוט יירט כלי טיס של חיזבאללה ברמת הגולן
תיעוד: שוטרת מכה מפגין; כתב אישום הוגש נגדה בגין תקיפה

במהלך ראש השנה: סגר כללי על יהודה ושומרון, המעברים בעזה ייסגרו

 

בהמשך אמר טראמפ כי "אנשים מנצלים את הטכנולוגיה בשביל לאיים על האזרחים שלנו. אנחנו אלה שצריכים לעלות את העולם לגבהים חדשים. יש לנו את היכולת לאפשר לאזרחים להגשים את החלומות שלהם ולאפשר לילדים לחיות בלי עוני".

 

במהלך נאומו הסביר טראמפ כי "אנו לא רוצים לכפות את החיים האמריקנים על אחרים, אלא שיהוו דוגמה. החוקה האמריקנית מהווה בסיס לשלום בארה"ב וגם עבור מיליונים ברחבי העולם. כנשיא ארה"ב אשים את המדינה שלי במקום הראשון. גם אתם, המנהיגים, צריכים לעשות את אותו דבר - לשרת את האזרחים שלכם. אבל, בשביל לשפר את חיי העמים שלנו, אנחנו צריכים לעבוד ביחד. אנחנו נהיה חברים טובים עבור בני הברית שלנו, אבל לא ננוצל ידם. אגן על האינטרסים של ארה"ב יותר מכל דבר אחר".

 

 

 

 

"כל יום מביא איתו סכנות חדשות". טראמפ בעצרת האו"ם(רויטרס)

 

"אם לא תהיה ברירה, נשמיד את קוריאה הצפונית"

עוד בנאומו התייחס טראמפ למשבר בחצי האי הקוריאני: "עלינו לעודד כיבוד לחוק, לגבולות ולתרבויות. עלינו לעבוד ביחד על מנת להילחם במי שרוצה לגרום לכאוס. הבעיה כיום בעולם היא משטרים שלא מכבדים אפילו את האזרחים שלהם, ועל הטובים אסור לעמוד מהצד. אם לא תהיה ברירה, נשמיד את קוריאה הצפונית. יש לנו סבלנות, אבל נאלץ להגן על עצמנו".

 

 

 

"אם לא תהיה ברירה, נשמיד את קוריאה הצפונית". טראמפ וקים ג'ונג און(רויטרס)

 

"המשטר האיראני מסתיר רודנות"

בנוסף התייחס הנשיא האמריקני לאיראן וטען כי המשטר במדינה "מסתיר רודנות": "איראן הפכה ממדינה עשירה למדינה מתעללת. הקורבנות שלה הם האזרחים שלה. איננו יכולים לאפשר למשטר רצחני להמשיך את הפעילות ההרסניות שלו ובניית הטילים. אלו פעולות שמפרות את האיזון".

 

כמו כן אמר כי הסכם הגרעין מול איראן הוא בושה לארה"ב. "ההסכם עם אירן הוא אחד הגרועים ביותר והחד צדדיים שארה"ב עשתה, אני לא חושב ששמענו את הסוף בנושא", ציין טראמפ.

 

 

 

"הסכם הגרעין מול איראן הוא בושה לארה"ב". טראמפ בעצרת האו"ם(רויטרס)

 

גוטרש: "הפתרון למשבר בקוריאה חייב להיות פוליטי"

מוקדם יותר התייחס למתיחות בחצי האי הקוריאני מזכ"ל האומות המאוחדות אנטוניו גוטרש. "על מועצת הביטחון לשמור על אחדות בטיפול בנושא הצפון קוריאני", אמר גוטרש בנאומו בעצרת הכללית, "הפתרון חייב להיות פוליטי".

 

בתוך כך, נפגש אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו עם טראמפ. "דנו בתהליך השלום ובהרחבה בגרעין האיראני ובנוכחות איראן בסוריה", אמר נתניהו, "יש שינוי גישה של המערכת האמריקאנית ביחס לאיראן ויש הסכמה בינינו שההסכם גרוע".

 

עוד הוסיף נתניהו כי "יש רצון של האמריקאניים לתקן את ההסכם והצעתי תוכנית איך לעשות זאת. סעיף התפוגה של ההסכם בעייתי ביותר. הבעיה הגדולה היא אם איראן תקיים את ההסכם כי אז תוך 10-8 שנים תהיה לה נגישות להעשרה בהיקף תעשייתי".

 

נתניהו: "נאום אמיץ וחד"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לנאום טראמפ: "בלמעלה מ-30 שנות היכרותי עם האו״ם, לא שמעתי נאום אמיץ וחד יותר. הנשיא אמר את האמת על הסכנות האורבות לעולם, וקרא להתייצב מולן בעצמה כדי להבטיח את עתיד האנושות".

 

שר החוץ האיראני מוחמד זריף אמר כי נאום הנשיא האמריקני היה "חסר בושה ומלא בורות".

 

 

"נאום אמיץ וחד". נתניהו וטראמפ(רויטרס)