BETA

20.08.2017

18:17

נושאים חמים

משטרת ספרד: ייתכן שהנהג הדורס מברצלונה חצה את הגבול לצרפת

כוחות הביטחון המקומיים ממשיכים במאמצים לתפיסת יונס אבו יעקוב בן ה-22. המשטרה הודיעה כי חרף הדיווחים על כך שמדובר בנהג הדורס, אין הם יכולים לאשר זאת. במקביל, המלך פליפה, אשתו וראש הממשלה הספרדי הגיעו לכנסיית סגרדה פמיליה, שם הם השתתפו במיסה המונית לזכר קורבנות הפיגועים במדינה

משטרת ספרד פרסה היום (ראשון) ברחבי צפון-מזרח המדינה מחסומים רבים כחלק מהמצוד שהיא מנהלת אחר יונס אבו יעקוב, מרוקני בן 22, החשוד בביצוע פיגוע הדריסה בברצלונה. אחר הצהריים הודיע מפקד משטרת קטלוניה, כי הוא אינו שולל אפשרות שאבו יעקוב אף חצה את הגבול לצרפת, וכבר לא נמצא במדינה.

 

לפי דיווחים בספרד, אבו יעקוב הוא הנהג שדרס למוות 13 בני אדם בשדרות רמבלאס. עם זאת, המשטרה הדגישה היום כי היא עדיין לא יכולה לאשר את זהות הנהג הדורס. אמו של אבו יעקוב אמרה כי גם חוסיין, אחיו הקטן של יונס, נעלם, כמו גם אחיו של אחד מהמחבלים שביצעו את הפיגוע בעיירת הנופש קמברילס.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

3 ימים אחרי הפיגוע: המצוד באירופה נמשך; המשטרה סבורה שאיתרה גופת ילד נעדר

משרד החוץ: אין יותר מנותקי קשר ישראלים בברצלונה
מנסה לברוח - ונורה למוות: תיעוד חיסול אחד המחבלים בקמברילס

 

מאמצי המשטרה לתפיסת החשוד נתקלו במהמורה כשהתברר כי אימאם בן 40 מהכפר ריפול, החשוד כי היה אחד ממנהיגי תא הטרור שהוביל את המתקפה, נעלם. לפי המשטרה, ייתכן שהוא נהרג ביום רביעי בפיצוץ בבית בעיר אלקנאר. האימאם עבד אל-בקי א-סטי הפסיק לעבוד במסגד בכפר מגוריו לפני כחודשיים, ולא נראה מאז. שותפו לדירה אמר כי הוא סיפר לו שהוא מתכוון לטוס לטיול בן שבועיים-שלושה במרוקו.

 

 

 

"ייתכן שחצה לצרפת". יונס אבו יעקוב(AFP)

 

בתוך כך, המשטרה הקטלונית אמרה כי חוקריה מאמינים שאדם אחד בלבד היה בתוך הרכב המסחרי שאיתו בוצע הפיגוע הרצחני ושהיא הצליחה למצוא קשר בין שלושה רכבים מסחריים שהושכרו לבין החשוד המרכזי בפיגוע. עוד מסרה המשטרה כי היא זיהתה שני אנשים משאריות הבית שהתפוצץ באלקנר.

 

המשטרה המקומית פשטה עד כה על תשעה בתים בריפול, שם הוכו בתדהמה נוכח הידיעה כי המחבלים הגיעו מהכפר, והציבה מחסומים באזור. גם צרפת הגבירה את הבדיקות הביטחוניות במעבר הגבול בין המדינות.

 

 

שוטר במהלך החיפוש אחר המחבל בספרד
 

שוטר במהלך החיפוש אחר המחבל בספרד(רויטרס)

 

בתוך חוסר הוודאות, הגיעו הזוג המלכותי, המלך פליפה והמלכה לטיסיה, עם ראש הממשלה הספרדי מריאנו רחוי ובכירים נוספים לסגרדה פמיליה, מהכנסיות הגדולות ביותר בעיר ואחת הידועות ביותר בעולם, שם הם ערכו מיסה המונית לזכר קורבנות הפיגועים בספרד. הכנסייה הייתה אחד היעדים בהם רצו המחבלים לפוצץ מכוניות תופת בעיר, תוכנית ששובשה בעקבות הפיצוץ באלקנאר.

 

הקרדינל חואן ג'וזף אומלה, הארכיבישוף של ברצלונה, קרא לספרדים להתאחד כדי לעבוד עבור "שלום עולמי". הוא קיבל בברכה את משפחותיהם של נרצחי הפיגוע, ואמר להם כי הנוכחות ההמונית מהווה "פסיפס יפהפה של אחדות" איתו אפשר לעבוד למען ערכים כגון שלום, כבוד, דו קיום ואהבה. הוא הקריא אגרת תנחומים ששלח האפיפיור פרנציסקוס: "המתקפות הן מעשה טרוריסטי אכזרי ועבירה חמורה בעיניי אלוהים", כתב האפיפיור.

 

גם משטרת פינלנד התייחסה לחקירת הפיגוע שבוצע בטורקו בסוף השבוע האחרון, והודיעה כי היא לא ביצעה מעצרים בחיפושים שערכה בעיר בה בוצעו שלשום פיגוע דקירה, וגם שהיא לא הצליחה לתחקר את החשוד המרכזי באירוע. עוד נמסר כי מעורבותם של ארבעה עצורים אחרים, כולם ממוצא מרוקני, עוד לא בוססה באופן מוחלט.

 

 

גם הזוג המלכותי נכח במיסה לזכר הרוגי הפיגועים
 

גם הזוג המלכותי נכח במיסה לזכר הרוגי הפיגועים(רויטרס)