BETA

18.07.2017

01:06

נושאים חמים

ההסכם המתגבש עם גנור: האם שאר המעורבים יהפכו גם הם לעדי מדינה?

ישיבה עד השעות הקטנות, שבה לקחו חלק בין השאר היועמ"ש וראש אגף החקירות במשטרה, הובילה ככל הנראה לנקודת המפנה - הדרמטית ביותר מאז נחשפה פרשת הצוללות בחדשות 10. אחרי נציג המספנה, גם לשאר החשודים הוצעה הצעה דומה, כחלק מאסטרטגיית החקירה • וגם: קשרי העבר בין גנור לבר יוסף

פרשת הצוללות: מאז נחשפה בחדשות 10, היה זה היום הדרמטי ביותר בתיק 3000. אתמול (שני) נודע, כי מסתמנת עסקה אשר במסגרתה יהפוך מיקי גנור, נציג המספנה הגרמנית ודמות מפתח בפרשה, לעד מדינה. הערב פורסם כי נקודת המפנה בפרשה - פגישה לילית, ככל הנראה עד השעות הקטנות של הלילה, בה לקחו חלק היועמ"ש מנדלבליט, ראש אגף החקירות במשטרה, כורש ברנור, ובכירים נוספים.


בפגישה הזו הלך והתגבש המתווה הראשוני לחתימה על הסכם עד המדינה עם גנור, שהידע שלו על העסקאות הללו הוא רב, אולי הגדול ביותר מבין כל המעורבים. בפגישה הוא סיפק, יחד עם פרקליטו החדש, עו"ד אלי זוהר, מידע אשר הובטח לו שבכל מקרה לא יעשו בו שימוש נגדו.


>> פרשת הצוללות - כתבות נוספות:

חשודים קיימים או דמויות חדשות: איזה מידע צפוי גנור לספק כעד מדינה?

עוזי ארד: "אמרתי לנתניהו 'הפרשות שבהן אתה מעורב יחווירו ליד עסק הביש'"

גבאי על פרשת הצוללות: "בריאיון עם צוקר - ראינו כיצד סוחרים בביטחון שלנו"


על פי המתווה, גנור יספק מידע על אישי ציבור וגורמים במערכת הביטחון, זאת בתמורה למחיקת חלק מהאישומים. ממידע שהגיע לידי חדשות 10 עולה, כי מדובר במגעים המוגדרים "מתקדמים מאוד". בהקשר לנסיעת שמרון לחו"ל, אתמול דווח כי האישור שניתן לו היה לאור חלקו הזניח יחסית, אלא שככל הנראה הסיבה האמיתית היא על מנת להרחיקו מן המגעים עם מיקי גנור.

 

 

 

"יספק מידע על גורמים שונים, וחלק מאישומיו יימחקו". גנור בביהמ"ש, היום(חדשות 10)

 

ובתוך כך, המעורבים האחרים בפרשה, בהם בר יוסף ו"צ'ייני" שמעו על העסקה המסתמנת עם גנור, וכעת נפתח גם להם חלון הזדמנויות. ההוראה שניתנה לחוקרים ב"להב 433" של המשטרה, להגיד להם כי גם הם יכולים להפוך לעדי מדינה, מה שיכול להגדיל את מספר העדים שיהיו לבסוף בפרשה.

 

נכון לעכשיו החוקרים לא יודעים על מידע שיש לגנור על נתניהו. הוא לא נתן על כך שום רמיזה, ישירה או עקיפה. גורמים במערכת המשפט אומרים שהתיק עד עכשיו מבוסס יחסית, אך מוגדר כתיק נסיבתי בלבד. חתימה על הסכם עם עד מדינה יהפוך אותו לתיק בעל "בשר". ההערכה היא כי עד סוף השבוע ההסדר הזה ייחתם.

 

 

קשרים ענפים עם גנור. בר יוסף בביהמ
 

קשרים ענפים עם גנור. בר יוסף בביהמ"ש, היום(יחיאב עמיאל)

 

הערב התפרסמו גם פרטים חדשים על הקשר שבין גנור למשנה לראש המל"ל אבריאל בר יוסף, אשר מעצר שניהם הוארך היום בארבעה ימים בבית המשפט. מסתבר כי לפני בחירות 2009 בר יוסף רצה להתמודד על ראשות הליכוד. לעזרתו נחלץ גנור, שמימן לו סקר שהביא לבסוף לכך שבחר שלא להתמודד.


בנוסף נחשפה גם עסקה נוספת, מלבד עסקת הצוללות. ישראל קנתה 30 טילים מחברה גרמנית שאינה תיסנקרופ, וגנור בשל קשריו עם משרד הביטחון רצה לחבר אותה לעסקת כלי השיט, על מנת ליצור "חבילה" כדי לקבל הנחה מהגרמנים. כך גם קיווה גנור להגדיל את העמלה שלו, לכאורה, בדומה לדרך הפעולה שלו בתיק הנוכחי.

 

* בהכנת הידיעה השתתף גם שליח חדשות 10 לגרמניה, דור גליק