BETA

12.07.2017

19:00

נושאים חמים

דוח חריף של מבקר המדינה: נתניהו לא דיווח על קשריו עם אלוביץ'

יוסף שפירא מונה שורת ליקויים הנוגעת לניגוד העניינים של רה"מ בהיותו שר התקשורת ומקורב לבעל השליטה בבזק. לפי הדוח, משרד המשפטים לא קיבל רשימת נושאים שבהם עסק נתניהו וקשורים לחברה, וקיים חשש כי הוא שוחח עם אלוביץ' על נושאים שבתחום אחריותו. על מנכ"ל משרד התקשורת: "רגולטור שבוי"

 

 

בדוח מיוחד שמפרסם היום (רביעי) מבקר המדינה יוסף שפירא נכתב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא דיווח כשר התקשורת על יחסיו החבריים עם בעל השליטה בחברת בזק, שאול אלוביץ' - עד שנשאל על כך. המבקר חושש כי נתניהו שוחח עם אלוביץ' על נושאים שבתחום אחריותו כשר התקשורת.

 

הסכם ניגוד העניינים של נתניהו בנוגע לקשריו עם אלוביץ' גובש ביוני 2016, בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט - לאחר שנחשף כי בין ראש הממשלה לבעלי בזק קיימים קשרים חבריים. המבקר כותב כי ראש הממשלה לא דיווח על קשרים אלו.

 

במהלך גיבוש ההסדר, פנה משרד המשפטים אל רה"מ בשאלה ישירה בקשר לקשריו עם אלוביץ'. המבקר מצא כי מנוסח התשובה "לא היה כדי להסיר את החשש שנושאים שבתחום אחריותו של משרד התקשורת או השר העומד בראשו נדונו ביניהם". אלוביץ' עצמו, מציין המבקר, הבהיר כי הוא לא דן בנושאים אלו עם נתניהו.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

חקירת בזק - אלוביץ' חשוד במרמה, ביהמ"ש הרחיק אותו ממשרדי החברה

חקירה נגד בזק: בעל השליטה אלוביץ' עוכב לחקירה

חקירת בזק תתחדש הבוקר; גם בנו של אלוביץ' נחקר

 

לקראת חתימה על הסכם ניגוד העניינים, גובשה בלשכת מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, רשימת נושאים שבהם עסק רה"מ מאז נכנס לתפקיד שר התקשורת, שיש להם קשר ישיר או עקיף ל"בזק". רשימה זו מעולם לא נמסרה למשרד המשפטים ולמבקר המדינה. הדוח מכנה את פילבר, מקורבו של נתניהו, "רגולטור שבוי".

 

במסגרת חקירת הרשות לניירות ערך בפרשת בזק, הובא היום פילבר לחקירה בחשד לעבירות טוהר מידות וניירות ערך במשרדי הרשות.

 

 

 

"התוצאה של המצב שנוצר מעוררת קושי של ממש". שפירא (ארכיון)(חדשות 10)

 

המבקר מצא ליקויים גם בהתנהלות משרד המשפטים. המשרד קבע כי הסכם ניגוד העניינים שנחתם עם ראש הממשלה לא יחול על החלטות שקיבל בעבר, אך החלטה זו מעולם לא שוקפה לציבור. המבקר כותב כי החלטה זו "עלולה לגרום לפגיעה באמון הציבור".

 

המבקר מציין בדוח כי נתניהו לא דיווח על חברותו עם אלוביץ', היה מעורב בהחלטות הקשורות לבזק, משרד המשפטים לא ידע את כל הפרטים על כך, והתשובות שסיפק ראש הממשלה למשרד המשפטים בעניין לא מסירות את החשש שהוא דיבר עם בעל השליטה בחברה על נושאים הקשורים לנושאים בהם עסק כשר.

 

המבקר כותב כי המצב שנוצר מעורר "קושי של ממש", לאור העובדה ש"מלכתחילה לא דווח על זיקה חברית בין רה"מ לבין גורם מרכזי בתחום התקשורת. ראש הממשלה שימש כשר התקשורת מנובמבר 2014 והיה מעורב בפועל בכמה נושאים המשפיעים במישרין או בעקיפין על בזק, עד לתחילת בירור נושא ניגוד העניינים".

 

ביולי 2016 הועברו סמכויותיו של נתניהו בנושאים הקשורים לאלוביץ' לצחי הנגבי, שמונה בתחילת 2017 לשר התקשורת באופן זמני. החל מחודש מאי האחרון שר התקשורת הוא איוב קרא.

 

 

הופסק המסחר במניות בזק. אלוביץ'
 

יחסי החברות לא נחשפו. שאול אלוביץ' (ארכיון)(אייל טואג)

 

שני נושאים נוספים נכללים בדוח והמבקר מייחס אליהם חשיבות. הראשון הוא הכללתו בהסכמים הקואליציוניים של סעיף המתייחס למשרד התקשורת. כזכור, הסעיף מחייב את מפלגות הקואליציה להצביע על פי דרישת נתניהו והליכוד בתחום זה.

 

המבקר קובע כי "נוסח הסעיף עלול לעורר קושי מיוחד בנסיבות שבהן נלמד בדיעבד כי בעת חתימת ההסכם לעומד בראש סיעת הליכוד ובראשות הממשלה הייתה זיקה לגורם מרכזי בתחום התקשורת".

 

הנושא השני הוא הזיקה בין שר לבין מנכ"ל משרדו במצב של ניגוד עניינים. המבקר מעלה בדוח שאלה עקרונית - האם ניגוד העניינים של השר משפיע על פעולות המנכ"ל שלו, כאשר אותו מנכ"ל הוא משרת אמון?

 

"חשוב שמשרד המשפטים ייתן את הדעת על השאלה הזו", כותב המבקר, "כאשר המנכ"ל מונה בנסיבות שבהן גורם משמעותי במינוי הוא רמת האמון הגבוהה שרוחש השר למנכ"ל".

 

שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת, הוא מינוי שכזה, ואף שימש כמנהל הקמפיין של נתניהו. המבקר שואל את שאלתו, אך גם עונה: "לא מן הנמנע כי יש נסיבות שניגוד העניינים של שר עלול להשפיע גם על המנכ"ל".

 

המבקר כותב בסיכום חלק זה כי "יש צורך בחידוד ההוראות הנוגעות להצהרת זיקות מלאה על ידי שרים בעת כניסה לתפקידם".

 

 

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר
 

"רגולטור שבוי". מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר(חדשות 10)

 

עוד עולה מהדוח כי למרות מדיניות ברורה של משרד התקשורת לקדם את רפורמת "השוק הסיטונאי" - שמחייבת את בזק והוט לאפשר לחברות מתחרות להשתמש בתשתיות הפיזיות שלהן, כדי להגביר את התחרות בענף - המנכ"ל פילבר שינה לפתע כיוון, תוך עקיפת הגורמים המקצועיים, והפך את עמדתו בעניין.


המהלכים שקידם פילבר לטובת בזק הם שאפשרו הלכה למעשה את המיזוג בינה לבין יס - מיזוג העומד כיום במרכז חקירת הרשות לניירות ערך.


הבוקר כאמור הגיע פילבר לחקירה במסגרת הפרשה. דו"ח המבקר הושלם עוד לפני פתיחת החקירה ברשות, והועבר בשבועות האחרונים לרשויות אכיפת החוק, לבקשתן.