BETA

09.07.2017

23:42

נושאים חמים

בג"ץ דחה את עתירת הורי הדסה: לא תיפתח מחלקה בשערי צדק

שופטי בית המשפט העליון הביעו תמיכה בעמדת משרד הבריאות, לפיה ישתלבו 3-2 רופאים בבית החולים שערי צדק ולא תיפתח מחלקה שלמה כפי שדורשים הרופאים המתפטרים והורי הילדים החולים. "אנו תקווה שעל אף התוצאה המשפטית, תימצא הדרך להושטת הטיפול המיטבי לילדים"

בג"ץ דחה היום (ראשון) את עתירת הורי הילדים המאושפזים במחלקה ההמטו-אונקולוגית בבית החולים הדסה עין כרם, וקבע כי לא תיפתח מחלקה בבית החולים שערי צדק.

 

בג"ץ למעשה הביע תמיכה בעמדת משרד הבריאות, וקבע כי ברגע שהעותרים לא קיבלו את המתווה שהציעה המדינה, לא ניתן היה ללכת עוד לקראתם. המשמעות היא שלא תיפתח מחלקה בשערי צדק, והרופאים המתפטרים יצטרכו להחליט אם לשוב לעבודתם או להמשיך במאבק.


>> עוד כתבות בנושא:

המדינה מקבלת את הצעת בג"ץ: "מוכנים להעברת רופאים מהדסה לשערי צדק"

משבר הדסה - בג"ץ בהצעת פשרה: כן למעבר רופאים ל"שערי צדק", לא למחלקה חדשה

המשבר ב"הדסה": חילופי דברים בין הצדדים בדיון בבג"ץ - "רוטשטיין, תתפטר"

 

את עמדתו הציג משרד הבריאות לבג"ץ בחמישי האחרון, ולפיה הוא מקבל את הצעת בית המשפט, שבמסגרתה שניים או שלושה רופאים מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית בבית החולים הדסה עין כרם יעבדו במרפאת של בית החולים שערי צדק עד סוף 2017. לפי ההצעה, הרופאים שיועברו מהדסה לשערי צדק יעניק שירותים רפואיים לילדים שטופלו בהדסה בלבד.

 

"אנו תקווה שעל אף התוצאה המשפטית שאליה הגענו, תמצא הדרך להושטת הטיפול הרפואי המיטבי לילדים החולים, שהם אלה שעומדים במוקד העניין שלפנינו", כתבו השופטים בפסיקתם.

 

 

הפגנת הורי הדסה
 

הפגנת הורי הדסה(ללא קרדיט)

 

"פסק הדין מבטיח את המתווה בשערי צדק, ובנוסף מאפשר לשערי צדק לפעול מעבר למתווה וללא ההגבלות שבו, בכפוף לרישיונות הקיימים לו כבר כיום", מסרו הורי הילדים בתגובה מטעמם. ״המתווה מצד אחד ופעילות שערי צדק בהתאם לרשיונות מצד שני בהחלט יכולים לתת מענה לילדים החולים בירושלים. עם זאת, האמת חייבת להיאמר - אנחנו יודעים שכבר היום משרד הבריאות והשר ליצמן מתנכלים לבית החולים שערי צדק ואנחנו נפעיל לחץ ציבורי ככל שיידרש כדי שציד המכשפות ייפסק והרגולטור יאפשר לקיים את הפתח הקיים בשערי צדק. אנחנו נפעל ככל שנוכל וננקוט בכל הצעדים נגד משרד הבריאות ונגד השר אם כתוצאה מנקמנות ואיומים יימנע מהילדים שלנו לקבל את הטיפול שמגיע להם״.

 

משרד הבריאות מסר כי הוא "מקבל את הכרעת הדין וימשיך להיות מחויב למתווה שהוצע על ידי בג"ץ. משתם הפרק הכואב הזה במערכת הבריאות, אנו קוראים לכל הצדדים להמשיך לחזק את המחלקה בהדסה כדי שתהיה חזקה, מקצועית ומובילה".

 

אורי יקיר, אב לילדה חולת סרטן המטופלת בהדסה, מסר: ״אנו רואים בפסק הדין פתח ותקווה לפתרון אמיתי בשערי צדק. אנחנו נמשיך במאבקנו הצודק כדי להבטיח שמשרד הבריאות לא יתנקם בבי״ח שערי צדק ואכן יאפשר לו להרחיב את הפתרון עבור כל ילדי ירושלים החולים בסרטן. כל שנותר לנו לקוות הוא שבית החולים שערי צדק יהיה אמיץ מספיק מחד, ומשרד הבריאות יהיה הוגן מנגד כך שתפתח יחידה המטו-אונקולוגית ראויה בירושלים״.

 

שר הבריאות יעקב ליצמן מסר: "אני מודה לשופטי בג"ץ שהביאו להכרעה בפרשה הכאובה הזאת. ליבי וראשי נתונים לטובת הילדים ובריאותם ונעשה כל מאמץ שיקבלו את הטיפול הטוב ביותר ונמשיך לפעול לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית".

 

מבית החולים הדסה נמסר: "החלטת בג״ץ מהערב קוטעת באופן סופי את הניסיון של קבוצת הרופאים להעביר כגוף אחד את המחלקה ההמטואונקולוגית מהדסה לשערי צדק. כעת, האתגר שניצב בפני הדסה, מעבר לאתגר הכללי של הוצאת הדסה מהמשבר הכלכלי הקשה והחזרתה למעמדה כשחקן מפתח, מתקדם ופורץ דרך בחדשנות רפואית, הוא בניית בית חולים לילדים בהדסה כמרכז מצוינות עולמי. בית חולים ראשון מסוגו, מוביל בעולם, מודרני ומתקדם, שיאפשר את כל סוגי הטיפולים ויציע את כל השירותים הניתנים להעלות על הדעת תחת קורת גג אחת, לרבות מחלקה מפוארת לטיפול בחולי סרטן בילדים ובהשתלת מח עצם הילדים. החל מה-1.6 פועלת בהדסה מחלקה חדשה בניהולו של ד״ר גל גולדשיין וצוות רופאים מוביל ומוכשר, שמטפל ומעניק מענה מקצועי מלא, המציל חיים. מכאן נמריא עם המחלקה מעלה מעלה".