BETA

29.06.2017

12:09

נושאים חמים

ועדת השחרורים הכריעה: אולמרט ישוחרר מבית הכלא

ועדת השחרורים של הנהלת בתי המשפט התכנסה הבוקר והחליטה לקצר שליש ממאסרו של ראש הממשלה לשעבר. הפרקליטות צפויה לבקש עיכוב ביצוע ולערער על ההחלטה. פרקליטתו של אולמרט: "הפרקליטות צריכה לעשות בדק בית" • חילוקי דעות במשרד המשפטים בעניין חקירה פלילית נגד אולמרט

ועדת השחרורים של הנהלת בתי המשפט קבעה הבוקר (חמישי) כי אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, יזכה לשחרור מוקדם מבית הכלא.

 

אולמרט לא צפוי להשתחרר מיד משום שקיצור שליש ממאסרו משמעו שחרור ביום ראשון הקרוב. סיבה נוספת לכך שלא ישתחרר מיד היא בקשת עיכוב ביצוע שהפרקליטות צפויה להגיש עד אחר הצהריים, זאת על מנת להחליט אם לערער נגד ההחלטה. הפרקליטות יכולה להחליט עד ליום ראשון האם להגיש ערעור או לא.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

סערה בכנסת בעקבות הפשיטה על הוצאת "ידיעות": "חציית קו אדום"

ביהמ"ש הורה למשטרה: החזירו את מסמכי אולמרט - למעט שני פרקים

פרשת המסמכים המסווגים - אולמרט טוען: "המעטפה השתרבבה בהיסח הדעת"

 

שופטת הוועדה ציינה כי נושא הדלפת החומרים המסווגים, לכאורה, מחוץ לבתי הכלא אינה מהווה טיעון רלוונטי לטיעון עצמו, שכן החקירה לא אמורה להשפיע על השחרור שלו - ושהם בוחנים רק את השיקולים וההתנהגות שלו כאסיר, ולכן הוחלט לשחררו. לפרקליטות נמסר מהוועדה כי במקרה של התפתחות בחקירה, למשל אם הוא יצטרך להיחקר או לעמוד בפני משפט, זהו הליך נפרד לגמרי.

 

 

הפרקליטות הגישה בקשת עיכוב ביצוע. אולמרט (ארכיון)
 

הפרקליטות הגישה בקשת עיכוב ביצוע. אולמרט (ארכיון)(חדשות 10)

 

עוד לפני קבלת ההחלטה, אמרה שני אילוז, פרקליטתו של אולמרט, כי צוות ההגנה מקווה שיוחלט על שחרורו של ראש הממשלה לשעבר: "לא נקבל בשום פנים כל החלטה אחרת. נלמד את ההחלטה ונחליט מה נעשה. אני חושבת שאם הוועדה מחליטה לשחררו, הפרקליטות צריכה לעשות בדק בית רציני ולשקול שלא להגיש ערעור".

 

אילוז הוסיפה כי היא מקווה שהפרקליטות תניח לאולמרט לשוב לביתו - ורמזה שהם רודפים אחרי ראש הממשלה לשעבר. "אני חושבת שהמוטיבציה המוגברת בתיק שהוא נורא ברור, היא לא הגיונית. הוא נתן הסבר מפורט לגבי מה שהיה עם הספר, גם אם לכאורה יש עבירת משמעת אז זה פרמטר אחד, ביקשנו שהוועדה תעניק משקל ליתר הנתונים", אמרה עורכת הדין.

 

ירמי אולמרט, אחיו של ראש הממשלה לשעבר, התראיין לגל"צ ואמר כי הוא שמח על ההחלטה: "זו החלטה טובה. דיברתי איתו בפעם האחרונה במוצאי שבת כשהוא עוד היה בבית חולים, דיברנו כרגיל וכמובן שהייתה לו תקווה שההחלטה של היום היא זו שתתקבל".

 

"הוא בלחץ לקראת ההחלטה", אמרו מקורביו של אולמרט לפני הדיון. הפרקליטות התנגדה לאורך כל הדרך לשחרור בגלל חקירת המסמכים המסווגים, ועורכי דינו של ראש הממשלה לשעבר טעני כי אין קשר בין השניים מכיוון שהוא אסור עם התנהגות טובה שראוי לשחרר אותו.

 

 

ישוחרר ביום ראשון? אהוד אולמרט (ארכיון)
 

ישוחרר ביום ראשון? אהוד אולמרט (ארכיון)(חדשות 10)

 

בתוך כך נודע כי ישנן חילוקי דעות במשרד המשפטים לגבי השאלה האם להפוך את הבדיקה נגד אולמרט לחקירה פלילית. בפרקליטות לוחצים לעבור לחקירה בנוגע להוצאת מידע מסווג מהכלא, בעוד בלשכת היועץ המשפטי לממשלה מתלבטים.

 

בנוגע לפרשת המסמכים נודע גם כי המשטרה חושדת כי אולמרט הוציא מהכלא חומר לגבי פרשייה ביטחונית נוספת, השלישית במספר. החומר נתפס בפשיטה על הוצאת "ידיעות ספרים", לכן מבקשת המשטרה להשאיר ברשותה את החומר ולא להשיבו. הדיון בעניין זה יתקיים היום בבוקר בבית משפט השלום בפתח תקווה.

 

לפני שלושה ימים פורסם לראשונה בחדשות 10 כי המשטרה בודקת האם אולמרט הוציא חומר הנוגע לפרשייה ביטחונית נוספת, מעבר לזו שהופיעה במסמכים שהוציא אולמרט מהכלא. כעת כאמור פורסם על פרשייה שלישית הנבדקת.

 

לפני יומיים שוחרר אולמרט מבית החולים והושב לבית הכלא לאחר אשפוז של כשבוע. אז התלונן על כאבים בחזה במהלך אימון גופני, והערבר לבית החולים שיבא בתל השומר להמשך בדיקות. "אולמרט טופל בהתאם לממצאים שעלו בעת אשפוזו ושוחרר היום, עם הנחיות להמשך הטיפול", נמסר מהמרכז הרפואי שיבא.