BETA

23.06.2017

01:07

נושאים חמים

תחקיר "אנליסט": הטייקון המנוח שהעביר לכיסיו עשרות מיליונים מחברה ציבורית

מסמכים שהגיעו לידי חדשות 10 חושפים כיצד מוטי זיסר ז"ל העביר כספים מחברת "אלביט הדמיה" הציבורית לחשבון בנק פרטי בליכטנשטיין. התרגיל: חברה שהעניקה שירותי תיווך לחברה שבשליטת זיסר, העבירה את עמלות המכירה לכיסיו של הטייקון - דרך ארה"ב ובליז

 

 

מוטי זיסר נפטר לפני שנה, הוא זכור בגלל "תספורת" חוב של 1.8 מיליארד שקלים לבנק הפועלים. אלא שתחקיר "אנליסט" חשף כי מצא דרך להעביר סכומי עתק מקופת הציבור לכיסו הפרטי, הרבה לפני ששאול אלוביץ' זומן אל הרשות לניירות ערך.


מסמכים שהגיעו לידי המערכת מתארים כיצד "אלביט הדמיה", שהייתה בשליטת זיסר, העבירה מעל 40 מיליון שקלים לחשבון בנק על שמו בליכטנשטיין. כל זאת תוך ניצול המשבר שאליו שקעה החברה, אותו משבר שהביא לבסוף למחיקת חלק מהחוב של זיסר. "יש כאן ניסיון להשתמש בחברה הציבורית כדי להעביר לבעל השליטה משאבים לכיסו האישי", הסביר עו"ד עמירם גיל, ראש הקליניקה לשוק ההון בקרייה האקדמית אונו.

 

>> לפרקים הקודמים במגזין הכלכלי "אנליסט":

פרקליט מחוז חיפה נגד פשרת האמוניה: "עוזרים לחיפה כימיקלים במקום לציבור"

תחקיר "אנליסט": העסקנים שגוזרים 40% מתמיכת המדינה בעמותות

כולנו נפסיד מהתספורת של אליעזר פישמן • פרשנות


ב-2011 נאלצה "אלביט הדמיה" למכור קניונים שהיו בבעלותה בארצות הברית כדי להחזיר חובות. היא פנתה לחברה בשם "לינק-סרב" שהוקמה בבליז כדי שתספק לה שירותי תיווך. זו חתמה על חוזה עם חברה אחרת בליכטנשטיין שהסליקה את הכסף חזרה לישראל. כך עברו 12 מיליון דולר מחברה שבה לכולנו היו בה מניות לכיסו הפרטי של בעל השליטה.

 

 

האם יש סיכוי להשיב את הכסף? מוטי זיסר ז
 

האם יש סיכוי להשיב את הכסף? מוטי זיסר ז"ל ואלמנתו ברכה(חדשות 10)

 

אבל כנראה שלמרות פטירתו של זיסר, עוד לא מאוחר לדרוש בחזרה את הכסף של כולנו. במייל שנשלח לברכה זיסר, אלמנתו של מוטי, ניתן לראות שהיא מקבלת שתי חשבוניות מהחברה בבליז ומעבירה אותן לבעלה. אם אכן ידעה על העברת הכסף, יתכן שאפשר לתבוע אותה ואפילו את הירושה שקיבלה.

 

"בהחלט יש מה לעשות גם אם האדם עצמו כבר לא איתנו כדי לתבוע את העיזבון שלו ולדרוש זכויות שמגיעות לנושים", מסביר ד"ר גיל. "ככל שהדבר נעשה בצורה אפלה, ללא דיווח או שקיפות, עולות שאלות כבדות משקל עד כמה העסקאות האלה בכלל לגיטימיות וחוקיות", מוסיף גיל.

 

החלק הכי מדאיג בסיפור, הוא שכל זה התגלה לגמרי במקרה. בנק הפועלים שכר את שירותיו של פרקליט הצמרת, עורך הדין גיורא ארדינסט, כדי לגלות איפה מסתתר הכסף. אפשר רק לדמיין כמה מקרים דומים, שמסתיימים ללא בדיקה או הליכים משפטיים, פשוט עוברים מתחת לרדאר - כשטייקון אחד נהנה על חשבון הקופה של שאר הציבור.

 

 

כמה מקרים דומים עוברים מתחת לרדאר? אליעזר פישמן
 

כמה מקרים דומים עוברים מתחת לרדאר? אליעזר פישמן(חדשות 10)

 

תגובת ברכה זיסר:

"מצער מאוד שתוכנית זו הפכה להיות כלי שרת של בנק הפועלים, להמשיך בוונדטה אישית נגד מוטי זיסר ז"ל, שחוסל מבחינה כלכלית, בעוד שחייבים אחרים זכו ליחס שונה לחלוטין לאורך השנים. לא ברורה החשיבות התקשורתית בעיסוק במעשים המיוחסים לאדם שנפטר. בכל מקום לברכה זיסר אין מידע כלשהו ביחס למכירת נכסים מסחריים ע"י אלביט בארה"ב. היא לא הייתה מעורה בעסקי בעלה המנוח, גם לא בפרשה נטענת זו, ואין לה כל קשר לנושא".