BETA

מבצע משטרתי ענק, הקלות לפלסטינים ומתיחות בקואליציה: מחכים לנשיא טראמפ

הנשיא האמריקני ינחת מחר בנתב"ג, וכפי שהצהיר ינסה להניע את הצדדים להגיע למשא ומתן, אך לא יצהיר זאת בפומבי. שרי הקבינט הצביעו בעד הרחבת בניה פלסטינית בשטח C - וכצפוי בנט ושקד התנגדו. נתניהו שואף לביקור ממלכתי וחגיגי כמה שניתן, ורוצה למנוע כל משבר בקואליציה

הביקור הנשיאותי יוצא לדרך: מחר (שני) בשעות הצהריים המוקדמות ינחת בנמל התעופה בן גוריון נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, במטוס ה"אייר פורס 1" הנשיאותי. מבצע "מגן כחול" ייצא לדרך, שבו ישתתפו חמשת אלפים שוטרים, שיהיו אחראיים על האבטחה ההיקפית וחסימות הכבישים הרבות. על המבצע יפקד מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך.


היום אישר גם ראש השב"כ, נדב ארגמן, את תכנית האבטחה הצמודה של הנשיא האמריקני, משימה אותה יבצעו בשיתוף פעולה שירותי הביטחון הישראלים והאמריקניים. משלחת הנשיא תורכב מ-1000 איש, ויותר מ-30 רכבים ייסעו בשיירה שלו. בשב"כ חוששים מניסיונות של גורמי טרור לנסות ולהוציא לאור פיגועים, ועם זאת לא גייסו לוחמי מילואים, כפי שנעשה בזמן הלוויית פרס.


>> ביקור נשיאותי - כתבות נוספות:

אין מה לחשוש מהעסקה: ישראל היא הבעיה האחרונה של הסעודים

עולים לירושלים? שימו לב - אלו שיבושי התנועה ביומיים הקרובים

טראמפ החזיר בסעודיה את העולם הסוני לחיק ארה"ב • פרשנות


ערב לפני הגעתו של הנשיא האמריקני התכנס הקבינט המדיני-בטחוני והחליט על שורת "צעדים בוני אמון". בין השרים התגלע ויכוח קשה, זאת מכיוון שטראמפ דורש צעדים משמעותיים, כמו למשל בניה פלסטינית בשטח C, עליהם הוחלט. כצפוי שרי הבית היהודי בנט ושקד התנגדו למהלך, אך רוב השרים תמכו בו הוא עבר ברוב גדול של שמונה (שבעה שרים ונתניהו) מול שניים.

 

 

מתנגד לכל פשרה טריטוריאלית. בנט
 

מתנגד לכל פשרה טריטוריאלית. בנט(חדשות 10)

 

חבילת ההטבות שאושרה כוללת את הרחבת אזורי התעשייה בג׳למה ליד ג׳נין ובתרקומיא שמצפון לחברון - שני אתרים בשטח שבחלקו בשליטה בטחונית ישראלית. בנט ושקד התנגדו בתואנה שאין להסכים לשום ויתורים טריטוריאליים מהותיים. במהלך ההצבעה אף התגלע ויכוח בין השרים ליברמן לבנט. ליברמן האשים את בנט כי הוא מדליף מהקבינט, והוא החזיר לו: "מעולם לא שרק לך כדור ליד האוזן". גורמים בירושלים הצהירו: "הצעדים - לבקשת האמריקנים".

 

מהצד השני אישר הקבינט הקמת ועדה לקידום הסדרת מבנים ומאחזים ביו"ש, שתפעל לתקופה של שלוש שנים. 
הצוות יכלול את אנשי משרד רה"מ, משרד הביטחון והמנהל האזרחי. בתוך 21 יום תובא לממשלה הצעה להגדרת תפקידי הצוות, הרכבו ואופן קביעת תכנית העבודה שלו. בנוסף יוארכו שעות הפתיחה במעברי הגבול משטחים לירדן ולשטחי ישראל.

 

 

לא רוצה לדחוק את הצדדים. טראמפ בריקוד החרבות בסעודיה (אתמול)
 

לא רוצה לדחוק את הצדדים. טראמפ בריקוד החרבות בסעודיה (אתמול)(רויטרס)

 

ראוי לציין כי טראמפ לא רוצה לדחוק את נתניהו ואבו מאזן אל חדר המשא ומתן כפי שעשו קודמיו, ולכן לא נראה פה הכרזה משמעותית. במקביל השגריר החדש, דיוויד פרידמן, הגיע לכינוס המיוחד בירושלים לרגל חגיגות היובל לאיחודה.

 

ישראל מבחינתה תשאף שהדיבורים אודות משא ומתן, כמו שהיה בסעודיה, יתמקדו בעיקר בפן הכלכלי. אלא שאת הפלסטינים זה לא מספק, ולכן טראמפ לא מכריז על העברת השגרירות לירושלים. בממשלה נערכים לקראת האפשרות שנתניהו יצטרך להחליט על הטבות ממשיות לפלסטינים שייכללו גם ויתורים משמעותיים.

 

מי שצפוי להערים הכי הרבה קשיים על ראש הממשלה זה כמובן יושב ראש הבית היהודי, נפתלי בנט. יחד עם מפלגתו ינסה בנט למנוע מנתניהו להכריז על צעדים כמו הקפאת בניה, ובניה פלסטינית בשטחי "סי". נראה כי החשש הוא כי ה"משברון" היום בקואליציה מול הסירוב של חלק מהשרים להגיע לטקס קבלת הפנים, יבשיל למשבר של ממש.

 

<figure data-alias="ביקור-נשיאותי-דונלד-טראמפ-בישראל" data-version="0.1.1" class="tline-iframe op-interactive" style="text-align: center; margin: 0 auto"></figure>