BETA

16.05.2017

23:31

נושאים חמים

דיווח: ישראל היא המקור למידע הסודי שהודלף ע"י טראמפ לרוסיה

ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי המידע שטראמפ חשף בפני הרוסים ועורר סערה בארה"ב הגיע ישירות מישראל. לפי הדיווח ירושלים דרשה בעבר מארה"ב להיזהר מהטיפול במודיעין אותו משתפים עם הנשיא. גורמי מודיעין ישראלים: "החשש הגדול ביותר שלנו התממש"

המודיעין המסווג שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ גילה בפגישה בשבוע שעבר עם פקידים רוסים בבית הלבן נמסר על ידי ישראל, כך מדווח העיתון "ניו יורק טיימס" לפי גורמים בממשל טראמפ.

 

הגילוי של טראמפ על חלק מהמידע הרגיש ביותר של ישראל לרוסים עלולה לפגוע ביחסים בין שתי המדינות. היא גם מעלה את האפשרות שהמידע יועבר לאיראן, בעלת ברית קרובה של רוסיה והאיום המרכזי על ישראל במזרח התיכון.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

יועצו של טראמפ חשף את לו"ז לביקור הנשיא: לא ינאם במצדה, יבקר לבדו בכותל

חשד: בני זוג מירושלים רצחו את שכנם, ביתרו את גופתו - וקברו אותה בגינה ציבורית

שריפה במחסני אסוס: נשרפו כחצי מיליון פריטים

 

לפי הדיווח גורמים רשמיים, שלא היו רשאים לדון בנושא ודיברו באופן אנונימי, אמרו כי ישראל דרשה בעבר מארה"ב להיזהר מהטיפול במודיעין אותו משתפים עם הנשיא טראמפ.

 

גורמים רשמיים בישראל לא אישרו שהם מקור המידע שטראמפ שיתף. האתר באזפיד דיווח ע"פ גורמי מודיעין ישראלים, המידע שלכאורה טראמפ שיתף בו את הרוסים תואם מידע שישראל חלקה עם ארצות הברית. "המחשבה שהמידע הזה שותף עם אחרים ללא אישורנו", אמרו גורמי המודיעין, "המשמעות היא שהחשש הגדול ביותר שלנו התממש".

 

כזכור, על פי הפרסום בעיתון "וושינגטון פוסט", הנשיא מסר מידע לרוסים אשר ניתן לארצות הברית בהסכם שנחשב כה רגיש עד כדי כך שפרטיו לא נמסרו לבנות ברית אחרות של המעצמה ולא ידועים לבכירים בממשל האמריקני. על פי בכירים שמצוטטים בעיתון, מסירת המידע עלולה לסכן את מקור המידע החיוני ואת הקשר שהוא מספק אל דאע"ש.

 

 

 

"טראמפ לא ניהל שיחה לא הולמת". מקמאסטר(רויטרס)

 

בהודעה שנשלחה ל"ניו יורק טיימס", הצהיר רון דרמר, שגריר ישראל בארה"ב, כי שתי המדינות ימשיכו לקיים שיתוף פעולה הדוק במלחמה בטרור. עוד מסר דרמר בהתייחס לדיווח כי "לישראל יש אמון מלא ביחסי המודיעין עם ארצות הברית, ואנו מצפים להעמיק את היחסים בשנים הבאות תחת הנשיא טראמפ".

 

דובר הבית הלבן שון ספייסר נשאל על הפרסום וענה: "אני לא יכול להגיב על הנושא, שמח על התגובה של רון דרמר. אני לא הולך להגיב יותר בנושא".

 

 

 

"לישראל יש אמון מלא ביחסי המודיעין עם ארצות הברית". רון דרמר (ארכיון)(רויטרס)

 

פרשנות: ההדלפה - חלק ממאבק הכוחות עם שירותי המודיעין

זו בלא ספק הפרשה החמורה ביותר עד כה בה מעורב הנשיא טראמפ. גילוי סוד ליריבה הגדולה רוסיה בצורה שעשוי לפגוע בעמיתיה של ארה"ב במזרח התיכון. באירופה כבר מאיימים לא להעביר מידע לאמריקה בעקבות הפרשה. יחד עם זאת הוא לא המנהיג הראשון שנכשל בזה. הנשיא הקודם ברק אובמה חשף מידע מודיעיני רגיש בהתראה שפרסם ולכן את האירוע הזה לא ניתן להוציא מהקונטקסט של המלחמה בין טראמפ לשירותי המודיעין של ארה"ב לאחר פיטורי ראש ה-FBI ג'יימס קומי.

 

ניתן לומר כי הם מחפשים אותו כעת בקטנות. מהבחינה הביטחונית כל הדיבורים על הפסקת שיתוף פעולה מודיעיני ארה"ב אינם רציניים, מאחר ושירותי המודיעין בין ארה"ב למדינות שונות באירופה ובמזרח התיכון הם אינטימיים וחשובים מדי מכדי להפסיק אותם.

 

בתדרוך שהעביר היום היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, ה.ר מקמאסטר, אמר היועץ כי הנשיא לא ניהל שיחה לא הולמת או אחת שגרמה לפגיעה בביטחון הלאומי, כאשר נפגש בשבוע שעבר עם בכירים רוסים בבית הלבן.

 

"אני עומד בהצהרה שלי מאתמול", אמר מקמאסטר בתדרוך. "מה שאני אומר הוא שהנחת היסוד של המאמר של ה'וושינגטון פוסט' הייתה שקרית, שבדרך כלשהי הייתה לנשיא שיחה שלא הייתה הולמת או הביאה לכל סוג של פגיעה בביטחון הלאומי. אם הבטחון הלאומי נמצא בסכנה זה לא משום שהנשיא דיבר על נושאים מסוימים, אלא בגלל ההדלפה עצמה".