BETA

19.04.2017

18:56

נושאים חמים

דוח המבקר על יחס המדינה לניצולי שואה: "אין יד מכוונת הנותנת מענה לצרכי הניצולים"

מבקר המדינה יוסף שפירא מציג בדוח שורת ליקויים ביחס המדינה לניצולים, בהם חוסר יעילות בהקצאת משאבים, אי ניצול תקציבים, פיקוח לא תקין ומדיניות לא אחידה בנוגע לטיפול בהם • גילם הממוצע - 85; מדי חודש מתים כאלף ניצולי שואה. "יחסה של הממשלה לאוכלוסייה זו הוא ראי ליחסה של כלל החברה לקשישים", כותב המבקר

מבקר המדינה יוסף שפירא, פרסם היום (רביעי) דוח ביקורת מיוחד בנושא "סיוע המדינה לניצולי שואה".

 

הדוח עוסק בסיוע הכולל שהמדינה נותנת לניצולי השואה. ייחודו בכך שהוא בוחן את הסיוע מזווית הראייה של הניצולים עצמם, ולדברי מחברי הדוח הוא שם לו מטרה להשמיע את קולם של ניצולים שאין להם הכוחות לעשות כן בעצמם.

 

בביקורת נבדקו פעולותיהם של כמה גופים, בהם משרדי האוצר, הרווחה, השיכון, המשפטים, המוסד לביטוח לאומי והקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל. כ-72 שנים מסיומה של מלחמת העולם השנייה, גילם הממוצע של הניצולים כיום הוא 85 , ובכל חודש מתים כ-1,000 מהם. הדוח מפרט את הפערים בין הצרכים של ניצולי השואה ובין המענה הניתן להם על ידי הממשלה.

 

לפי הדוח על אף שהארגונים החוץ ממשלתיים הפועלים לטובת ניצולי השואה משתדלים לסייע, פעילותם המוערכת בהיקף כספי של עשרות מיליוני שקלים לשנה מתבצעת לרוב ללא יד מכוונת, ללא תעדוף בין הצרכים וללא תיאום בינם לבין עצמם ובינם לבין הגורמים הממשלתיים, כאשר הרשות לזכויות ניצולי השואה אינה משמשת כגורם מתכלל לבחינת הסיוע הכולל אשר משרדי הממשלה או גורמים חוץ-ממשלתיים נותנים לניצולים.

 

 

 

"יחסה של הממשלה לאוכלוסייה זו הוא ראי ליחסה של כלל החברה לקשישים". מבקר המדינה שפירא(דוברות הכנסת)

 

במצב זה, לא אחת יש חפיפה במתן שירותים בין פעילויות הארגונים וחוסר יעילות בהקצאת משאבים. "על מנת לייעל את הטיפול בניצולי השואה ולמקסם את מיצוי זכויותיהם על הרשות לשמש כגורם מתכלל, יוזם ומתאם של כל הגורמים הממשלתיים והחוץ ממשלתיים, המטפלים בניצולי שואה ועליה לנקוט את כל הצעדים הנדרשים למימוש ייעודה זה", נכתב בדוח.

 

במועד סיום הביקורת עדיין לא ביצעה הרשות לזכויות ניצולי השואה, סקר מקיף הכולל את כלל אוכלוסיית ניצולי השואה, על מאפייניהם השונים. לפיכך אין לרשות ולמדינה מיפוי מעודכן של צורכיהם וניתן להניח כי חלק מהניצולים לא קיבלו את כל זכויותיהם ואת הסיוע הנדרש להם. עוד מציין הדוח כי ההנחה בארנונה הניתנת לניצולי שואה על פי מבחן ההכנסה נמוכה מזו הניתנת לכלל הקשישים מקבלי הבטחת הכנסה.

 

דוח המבקר מעלה כי ההסדרים החוקיים החלים על אוכלוסיית ניצולי השואה סבוכים ונקודתיים ודורשים היכרות מעמיקה עם החקיקה, שמשתנה מפעם לפעם ועשויה טלאי על טלאי. לנוכח גילם המתקדם של הניצולים, והעובדה שחלקם אינו בקיא באפשרויות חיפוש המידע באינטרנט ואף לא שולט בשפה העברית, הם מתקשים בהבנת זכויותיהם.


בנוסף מצוין כי על אף שהממשלה החליטה להרחיב את היקף שירותי הרווחה והחברה לניצולי השואה והקציבה לכך תקציב ייעודי, משרד הרווחה לא השלים במשך כשנתיים את גיבושה של התכנית ולא הביאה לאישור האוצר, ולכן לא ניצל סכום כולל של 60 מיליון ש"ח שהממשלה החליטה להקצות לשנים 2014 ו-2015. "בשל אי-ניצול התקציב הניכר נבצרו מניצולים שירותים שיכלו לשפר את רווחתם, לרבות ארוחות חמות, טיפולי בריאות, לחצני מצוקה, ובעיקר פעילות חברתית", נכתב.

 

 

חוסר יעילות בהקצאת משאבים. טקס הזיכרון הממלכתי ב
 

חוסר יעילות בהקצאת משאבים. טקס הזיכרון הממלכתי ב"יד ושם"(חדשות 10 - צילום מסך)

 

בין ההמלצות עליהן ממליץ המבקר נמצאות הרחבת סל הטיפולים הנפשיים שניתנים לניצולים לרבות הבקרות על טיפולים אלה והסדרת מקורות התקציביים שיוקצו לשם כך. בנוסף מצוין כי על שר האוצר להעלות בפני הממשלה באופן תדיר את סוגיית הסיוע הניתן לניצולי השואה שמקבלים מענק שנתי בלבד. "על הממשלה והעומד בראשה לוודא כי בשנותיהם האחרונות תהיה רמת חייהם ראויה ולסייע להם לשם כך", כותב המבקר.

 

המלצה נוספת למשרד האוצר ומשרד השיכון היא להקצות את התקציבים שיידרשו להנגשת מגורי ניצולי השואה במסגרת תכנית מוסכמת, תוך קביעת קריטריונים למתן הסיוע על מנת להבטיח כבר היום כי ניצולי השואה יחיו בכבוד בערוב ימיהם.


לסיכום נכתב בדוח כי על משרד המשפטים לפעול בהקדם בשיתוף עם הרשות, נציגי האוצר, נציגי משרד הרווחה ונציגי המשרד לשוויון חברתי לגיבוש מתווה מוסכם להמשך הסיוע לניצולים נזקקים. בין היתר על המתווה לכלול את המנגנון לחלוקת כספי הסיוע, מידע על היקף הסיוע ומקורותיו, קריטריונים לחלוקה תוך הבטחת המשכיות הטיפול באוכלוסיית הניצולים הנזקקים לכך.


"יחסה של הממשלה לאוכלוסייה זו הוא ראי ליחסה של כלל החברה לקשישים ולאוכלוסיות מוחלשות על כן יש לבצע ללא כל דיחוי את התיקונים הנדרשים על מנת שהניצולים החיים בקרבנו יוכלו לחיות את שארית חייהם בכבוד ולקבל את ההכרה שהם ראויים לה", מסכם המבקר את הדוח.

 

תגובת משרד האוצר לדוח המבקר: הרשות לזכויות ניצולי השואה פועלת לסייע לניצולים חרף העדר הסמכויות לשמש הגוף המתכלל בין כל הגופים המטפלים בניצולים. אנו קוראים לכלל הרשויות המקומיות להצטרף לפרויקט מיצוי הזכויות הארצי, בכדי לאפשר לניצולים לממש זכויותיהם ע"פ חוק.

 

 

"יחסה של הממשלה דרוש תיקון". ניצולי שואה(רויטרס)

 

שמולי: "כתב אישום חמור נגד הממשלות האחרונות"

יו"ר השדולה למען הגמלאים וניצולי השואה, ח"כ איציק שמולי, אמר בתגובה על דוח מבקר המדינה כי "מדובר בדוח קשה ונוקב, המהווה כתב אישום חמור נגד הממשלות האחרונות שפשוט הפקירו את הניצולים, כלאו חלק גדול מהם בגטאות של עוני ודלות ולא מילאו כמעט דבר מההתחייבויות הבומבסטיות שלהם לשפר את מצבם. יש למדינה הזדמנות אחרונה לתקן את המצב כי הניצולים אט אט הולכים מאיתנו. אני קורא לשר האוצר לגלות רגישות וחמלה ולהשתמש בחלק מהעודפים האדירים באוצר לטובת תיקון העוול".